r e k l a m a
Wiadomości

Kurowska: "Zniszczenia w Jaśle sięgają 400 mln zł"

Woda powoli opuszcza zalane osiedla. Dziś do swoich domów wrócili mieszkańcy Szajnochy i Mickiewicza. Przy ulicach m.in. XX-lecia, Lisa Kuli od rana trwało sprzątanie zalanych domów jednorodzinnych. 

Tutaj cała podłoga będzie zdzierana, musimy to wszystko wyrzuć, bo tu wlewała się woda. Co udało się wynieść wyżej to uratowaliśmy, reszta jest do wyrzucenia – mówi pani Iwona, mieszkanka bloku przy ul. Szajnochy.

Wstępnie szacuje się, że w wyniku powodzi w Jaśle ucierpiało ok. 13 tys. osób. Zalana jest ok. 1/3 obszaru miasta. Podtopionych zostało ok. 1400 budynków mieszkalnych. 

Zniszczenia w Jaśle sięgają 400 mln zł, dobytek wielu pokoleń został zniszczony – mówiła dziś Maria Kurowska.

Wielkie sprzątnie i pomoc dla powodzian

Wraz z służbami ratowniczymi w teren wyjechały kontenerowce, koparki i potrzebny sprzęt do usuwania szlamu, błota i zniszczonego mienia powodzian. Przez cały czas Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego kieruje kontenery na wszystkie zalane osiedla i ulice, aby wszędzie dotrzeć z pomocą i potrzebnym sprzętem.

Na niektórych osiedlach przywrócono już światło, jednak wiele mieszkań i domów, nie ma prądu i ciepłej wody. Do specjalnych punktów pomocy dowożone są środki czystości, woda i żywność.

– MOPS, ul. Kochanowskiego 3, czynny od 7.30 do 22.00
– ul. Jagiełły (za budynkiem KRUS), od 8.00 do 19.00
– os. Gądki (obok kapliczki) od 8.00 do 19.00
– ul. Mickiewicza 34 (obok sklepu „Bogumił”) od 8.00 do 19.00
– ul. 17 Stycznia, od 16.00 do 19.00

Punkty działają do odwołania

Numery telefonów do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jaśle dla osób poszkodowanych powodzią:  tel. stacjonarne: (13) 4464328, 4485767, 4437013, 4437012; tel. kom.: 502 402 692, 609 316 643

W siedzibie zarządu rejonowego Polskiego czerwonego Krzyża w Jaśle – ul. Igielna 7/1- można przynosić dary dla powodzian. Dodatkowe informacje pod numerem telefonu 134464723

Pomoc trafia, ale nie zawsze tam gdzie trzeba

Potrzeby są nadal ogromne, brakuje głównie detergentów i środków czyszczących.

Dostałam żel do czyszczenia, bo więcej już nie było. Brakuje nam mopów, proszków do prania, detergentów. Musimy sobie radzić sami – mówi pani Iwona.

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza i Szajnochy skarżyli się nam, że pomoc nie jest dobrze rozdysponowywana. 

W kolejce ustawiają się mieszkańcy z wyższych pięter, gdzie woda w ogóle nie dochodziła. U nas, na parterze, brakuje wszystkiego – skarży się pani Małgorzata.

Od poniedziałku szacowanie strat

Od poniedziałku w teren ruszą pracownicy MOPS-u, w celu szacowania strat powodziowych. Powodzianie mogą również sami dokumentować straty, robiąc zdjęcia zniszczonego mienia. Zniszczone rzeczy wartościowe (np. sprzęt RTV, AGD) należy pozostawić do oszacowania strat.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Wnioski
Wnioski
2024 lat temu

Czy z tej tragedii w Jaśle i w całym kraju -tak jak z tragedii smoleńskiej czegoś się nauczymy? Może jest okazja zmienić dotychczasowe poglądy i priorytety – w tym na ochronę powodziową. To należy przemyśleć na spokojnie, bez demagogii wyborczej. Jeżeli nie zdały egzaminy wały i zbiorniki na rzekach to co? Dalej należy je budować licząc na mniejsze opady i łaskawość natury? Może nie iść tą drogą razem z Ludwikiem D.i jego psem Sabą.:o

Robin
Robin
2024 lat temu

Jaslonetowi mówię stanowcze NIE

natalia
natalia
2024 lat temu

Największe zniszczenia spowodowały rządy PiS w Jaśle i powiecie!

Jaslaninnnn
Jaslaninnnn
2024 lat temu

kurowskiej dac mopa wLape ido sprzatania 😆 , niech moj kibel czysci i wylize okna ruda grazyna sprzataczka 1 klas hehea

z
z
2024 lat temu

PiSiory, święto – niedziela, a ci sprzątają

Matematyk
Matematyk
2024 lat temu

Obliczenia strat Kurowskiej mają taką samą wartość jak jej obliczenia w innych sprawach! Ona się ma tym po prostu nie zna, cyfry ma z nieba!

vogel
vogel
2024 lat temu

Bzdura – żadnych kontenerów na XX lecia nie było -wywoziliśmy zalane rzeczy wynajętymi samochodami.

ixi
ixi
2024 lat temu

Zgadza sie Pani Burmistrz – cala ta banda BARANOW ktora pani tuli w urzedach oraz radni i reszta wladzy na kazdym szczeblu od soltysa do starosty i wladz regionu sa WINNI tych strat na ponad 400mln – przez wlasna NIEUDOLNOSC, LENISTWO, BRAK KOMPETENCJI i EGOIZM!:mad:

ktoś
ktoś
2024 lat temu

no i co,że sprzątają. ty byś sobie siedział spokojnie jak wiesz ze w domu masz tony mułu?

Dąbrowka
Dąbrowka
2024 lat temu

ludzie przestańce ingerowac w przyrode nie uregulujecie rzek jedynym rozwiazaniem jest pozwolic rzece rozlewac sie tam gdzie chce i nie dawac pozolen na nowe budowy

eryk
eryk
2024 lat temu

PiS-iory z językami na brodach, biegali od domu do domu i "namawiali"ludzi by przyszli na wały;"bo to wstyd dla Jasła,jak nikt Kaczyńskiego nie powita"Żenada!

Ludzie
Ludzie
2024 lat temu

 z / 07-06-2010 00:16 / IP: 80.54.48.*
PiSiory, święto – niedziela, a ci sprzątają
Człowieku przecież Bóg się nie obrazi na nich o to że sprzątają w Niedzielę, kiedy cały ich dobytek zalany i śmierdzący!!!

OMO
OMO
2024 lat temu

IXI daj się użyć do czyszczenia po powodzi.Ty też jesteś winny było sikać w pampersa i wyrzucać do Ropy? Utknął między wałami i zalało Jasło.:lol::lol::lol::lol::lol:

mop
mop
2024 lat temu

Jest 2 tygodnie po powodzi, jestem z zalanego mieszkania, w tych komentarzach nie ma żadnego współczucia dla nas, ludzi!!!Czekamy na komisję, nikt się już nami nie interesuje, może wszyscy myślą, że wszystko spłynęło wraz z wodą i jest ok. Jak była woda i brud wszyscy urządzali przedstawienie medialne i nas fotografowali. Urzędnicy myślą, że kilka puszek z fasolą i mop załatwią sprawę…

Back to top button
14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x