MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Lentex wraca, związkowcy z Gamratu pikietują

Blisko 200 pracowników Gamratu przeszło w proteście pod biurowiec spółki. Pikietowali, bo nie zgadzają się z niezrozumiałą procedurą prywatyzacji firmy przez Ministerstwo Skarbu Państwa, które wezwało Lentex do negocjacji równoległych w sprawie nabycia 85% akcji jasielskiej spółki.

Pikieta pracowników Gamratu pod biurowcem
Wcześniej to samo ministerstwo z powodu upłynięcia terminu wyłączności negocjacyjnej Lentexu rozpoczęło rozmowy z firmą Lerg. Resort skarbu pod koniec września informował na swojej stronie, że Lerg złożył ofertę cenową zakupu 85% akcji jasielskiej spółki.
Nieczytelne decyzje skarbu państwa
Decyzja ministerstwa o ponownym włączaniu Lentexu w proces negocjacyjny jest niezrozumiała dla związków. – Jest to jeden wielki skandal – mówią. Decyzji resortu nie rozumie też prezes Gamratu Andrzej Czajka.
Być może w regulaminie wewnętrznym jest zapis, że firma może powrócić do procesu negocjacyjnego. Jeżeli jednak Lerg złoży ofertę, która będzie dobra, to powinien wygrać, a jeśli oferta jest niezadawalająca to proces powinien się zakończyć bez rozstrzygnięcia – tłumaczy prezes Czajka.
Andrzej Czajka, prezes ZTS Gamrat (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)
Żadnego problemu nie widzi za to prezes Lentexu Eryk Karski, który przyjechał dziś do Gamratu.
Ministerstwo Skarbu rozmawia z wieloma inwestorami jednak my nigdy się z tego procesu nie wycofywaliśmy – zapewnia Karski.
Związkowcy czują się ignorowani
Oferty złożone przez obie spółki nie podobają się związkowcom. Ich zdaniem nie gwarantują one rozwoju zakładu.
Właściciele tych firm to są tacy gracze giełdowi, którzy kupują firmy, restrukturyzują, przenoszą produkcję za granicę, nie dając pewności, co będzie jutro – mówią związkowcy.
Złe doświadczenia mają zwłaszcza z Lentexem. Podczas okresu wyłączności negocjacyjnej firmie nie udało się przyjąć pakietu socjalnego.
Na spotkaniu prezes Karski kpiąco odnosił się do naszych propozycji, a zwłaszcza do tych, które wiązały się z wydatkami ze strony Lentexu. Obiecali, że przedstawią swoje propozycje, ale gdy minął im okres wyłączności to się wycofali – mówi Jan Krajewski, sekretarz komisji międzyzakładowej NZZ Solidarność.
Pikieta pracowników Gamratu (foto)
W czwartek do Gamratu spłynęło pismo z firmy Lerg, informujące o wycofaniu się z uzgodnień pakietu socjalnego.
„Interesuje nas równomierny rozwój wszystkich zakładów Gamratu”
Obaw związków nie podziela Eryk Karski. Brak porozumienia w kwestii pakietu socjalnego tłumaczy niedogadaniem się z ministerstwem.
Gdy dojdzie do ostatecznego porozumienia z resortem to zgodnie z procedurą prywatyzacyjną będziemy rozmawiać ze związkami – tłumaczy.
Wprawdzie nie umie powiedzieć, czy w liczącym blisko 800 pracowników Gamracie w ciągu kolejnych 5 lat będą zwolnienia, jednak na chwilę obecną przewiduje optymistyczny scenariusz.
Wydaje nam się, że spółka ma takie perspektywy rozwoju, że należy raczej mówić o zatrudnianiu pracowników pod nowe moce produkcyjne niż o zwalnianiu obecnych – przekonuje Karski
Twierdzi też, że przejęcie firmy przez Lentex wpłynie na rozwój wszystkich zakładów.
Eryk Karski, prezes Lentexu (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)
Nas interesuje równomierny rozwój wszystkich zakładów Gamratu, stworzenie dużej struktury holdingowej. Jako polska spółka giełdowa jesteśmy zainteresowani, aby stworzyć duży podmiot holdingowy, który będzie zarządzał m.in. jasielską firmą – tłumaczy Eryk Karski.
Nie chcą Lentexu chcą Norwegów
Na piątek przewidziane jest spotkanie firmy Lentex ze związkami. Te dziś sceptycznie podchodziły do ewentualnych negocjacji.
Zakładamy, że się nie dogadamy – mówią.
I proponują alternatywę. Sugerują by ministerstwo rozpoczęło negocjacje z norweską firmą Nammo, która ich zdaniem będzie gwarantem rozwoju produkcji i utrzymania stanowisk pracy.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Do Redakcji
Do Redakcji
2024 lat temu

W Gamracie pracuje około 800 osób a nie 1800

psychiatra
psychiatra
2024 lat temu

Czy twarz prezesa Lentexu budzi zaufanie?

kobieta
kobieta
2024 lat temu

do psychiatra,,…Twarz Nerona…….komentarz zbedny

cezar
cezar
2024 lat temu

rzygam na te fałszywe gęby.

Klaudiusz
Klaudiusz
2024 lat temu

Brawo związkowcy! Wreszcie potraficie walczyć o swoje…Tylko czy szef wam sprzyja???? To kluczowe pytanie,które zostawiam bez odpowiedzi!

Felek
Felek
2024 lat temu

Związkowcy muszą uważać na Karskiego bo to rudzielec jak premier Tusk a tacy ludzie to fałszywce.

kacperek
kacperek
2024 lat temu

a .oni wszyscy sprzedadzą was za czapkę śliw .wierzcie mi

Loozik
Loozik
2024 lat temu

Słyszałem, że średnia zarobków w Lentexie jest mniejsza niż w Gamracie. I oni chcą przejąć Gamrat? Ciekawe dlaczego nie oddadzą Gamratu obcemu inwestorowi. Być może w Norwegii nie każdy patrzy żeby tylko kasę zagarniać pod siebie (u nas niestety tak się dzieje). Może chcą rozwinąć Gamrat , a co do Lentexu to oni coś ściemniają..:/

lucjusz
lucjusz
2024 lat temu

A w „Pektowinie” inwestorem ma być spólka, co ma całe 5 tysięcy zł kapitału :))

michaś
michaś
2024 lat temu

A co i kto stoi na przeszkodzie,aby spółka skarbu państwa,która przynosi zyski została doinwestowana przez państwo?Czy zawsze wszystko musi się sprzedawać wątpliwym gościom?

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Norwedzy odpadli, bo nie wiedzą, jak się załatwia sprawy w Polsce, Lentex najwyraźniej wie. A co na to CBA?

obserwator
obserwator
2024 lat temu

Byłem w Norwegii i widziałem wiele ,ale nie widziałem zakładu ,który by zatrudniał 800 osób ,najwyżej 200 ,reszta to maszyny -związków zawodowych takich jak w Gamracie nie ma na całym świecie.Ludzie zastanówcie się toż ten Lentex to wymarzony partner robi wykładziny i je sprzedaje ,nie robi pocisków .Popytajcie o sytuacji w Mesko produkcja owszem nowoczesna ,ale zamówień brak.Karski pomimo swojego wyglądu ,mówi prawdę ,że robotników nie zwolni ,a będzie przyjmował bo ludzi d o roboty będzie potrzeba ,gorzej ze związkowcami i pracownikami administracji -jeżeli ich zostawi bo może to zwolni w Lenteksie bo jest ich o wiele za dużo 50%.Jeżeli… Czytaj więcej »

Kalkulator
Kalkulator
2024 lat temu

Obserwator (słabiutki albo nie zorientowany).Piszesz bzdury kolego.Gdyby nie Norwegowie, to Meska by już nie było.
http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zaklady;mesko;podpisza;dzis;umowy;offsetowe;z;norweska;firma;nammo,249,0,69369.html
Dawno nie słyszałem podobnych niedorzeczności o których piszesz.Po co Norwegom media bez produkcji? Pewnie prąd będą wysyłać do Norwegii? Heh..Media potrzebne są im do produkcji , bo oczywiste,że jak zainwestują konkretne pieniądze w technologię, to chcą mieć własne media.Proste. Poczytaj jeszcze chłopcze kim są udziałowcy Lentexu i odpowiesz sobie sam na pytanie, kto lepszy-Norwegowie czy …

chemik
chemik
2024 lat temu

Żałujcie że nie Lerg dobra firma rozwija się Kwiecień nie ten już biznesmen w lergu są zadowoleni inwestuje zarobki podnosi nie zwalnia a przyjmuje życzę powodzenia z tym rudym z lentexu gorszy kupuje lepszego kabaret

Back to top button
14
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x