MiastoWiadomości

Mali studenci rozpoczęli rok akademicki

Eksperymenty chemiczne i fizyczne, poznawanie ciekawostek przyrodniczych i astronomicznych, poszukiwanie odpowiedzi na zagadki językowe, to tylko niektóre z propozycji zajęć dla małych studentów, którzy w tym roku akademickim zaczną na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym zgłębiać wiedzę z różnych dziedzin. Inauguracja kolejnego – piątego już – roku akademickiego odbyła się w sobotę 18 października br.

Mali studenci rozpoczęli rok akademicki

Zajęcia na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym cieszą się coraz większym zainteresowaniem najmłodszych jaślan i ich rodziców. W tym roku chęć zapisania na „Juniwersytet” swoich maluchów zgłosiła rekordowa liczba rodziców. Aby wszystkim chętnym do nauki najmłodszym jaślanom umożliwić zdobywanie wiedzy, przyjęto na tę wyjątkową uczelnię blisko 150 słuchaczy. Mali studenci zostali podzieleni na 10 grup. Rozpoczną studia w najbliższą sobotę (25 października) w Centrum Edukacyjnym „Sowa”.

Pierwsze, uroczyste spotkanie małych studentów tradycyjnie odbyło się w auli wykładowej Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle. Wystrojeni odświętnie najmłodsi jaślanie otrzymali indeksy wręczane przez burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego i rektora PSW Stanisława Polańskiego.

Piąta już edycja Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego to dowód, że idea powołania Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, ściśle związana z przyjęciem przez Jasło programu Jasło – Miasto Wiedzy, okazała się trafna. Bardzo cieszę się, że po raz kolejny mamy komplet studentów – powiedział podczas uroczystej inauguracji pomysłodawca założenia Juniwersytetu, burmistrz miasta Andrzej Czernecki – Nasz Juniwersytet stanowi interesującą ofertę edukacyjną nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych, ponieważ w tej edycji równolegle z zajęciami dla małych studentów, będą się odbywać wykłady dla ich rodziców.

Wicekurator Oświaty Województwa Podkarpackiego Antoni Wydro podkreślił, że dotychczas nikt nie wymyślił lepszego sposobu uczenia się jak przez doświadczenie, rozmowy, dyskusje, obserwacje, przez dokonywanie spostrzeżeń i wnioskowanie. – Gratuluję tym, którzy przyczynili się do tego, że ten uniwersytet powstał. To, co w nim zachwyca, to również to, że jednocześnie rodzice mają możliwość spotkania się ze specjalistami z dziedziny wychowania, psychologii i innych, pomocnych w procesie wychowania dzieci – stwierdził A. Wydro.

Z kolei Ryszard Prajsnar, prowadzący na „Juniwersytecie” zajęcia z astronomii, poinformował wszystkich obecnych o sukcesie naukowym jednej z tegorocznych słuchaczek uczelni. – Wśród studentów naszego Jasielskiego Uniwersytetu Jasielskiego mamy najmłodszego w Polsce odkrywcę asteroidy. To Kinga Moskal, uczennica II klasy szkoły podstawowej. Odkrycie zostało już oficjalnie potwierdzone – wyjaśniał Ryszard Prajsnar. – Jesteśmy bardzo z tego dumni nie tylko jako społeczność uniwersytecka, ale jako miasto i kraj, że wśród grona odkrywców światowych są najmłodsi Polacy – dodał, gratulując Jadwidze Moskal, nauczycielce geografii w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, pod której kierunkiem Kinga przeprowadzała obserwacje.

Uroczystość zakończyło wysłuchanie pieśni „Gaudeamus igitur” („Radujmy się więc”), będącej hymnem braci studenckiej, wykonywanym podczas uroczystości akademickich. W części artystycznej wystąpiła młodziutka para taneczna: Kuba i Patrycja ze Studia Tańca „Podkarpacie” Bożeny i Adama Berkowiczów, która zaprezentowała trzy tańce latynoamerykańskie.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x