r e k l a m a
MiastoWiadomości

Na granicy padły strzały

Dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Jaśle odebrał telefon informujący o  zamachu terrorystycznym na terenie Republiki Słowackiej w Bardejovie. Trwa pościg za uzbrojonymi przestępcami, którzy uciekają w kierunku granicy z  RP.  Mobilizacja sił Policji zmierza do ujęcia terrorystów.  W pobliżu polsko-słowackiego przejścia granicznego w Ożennej  policjanci gotowi do strzału za osłoną radiowozów blokują drogę, na jezdni kolczatka.  Terroryści zaczynają strzelać, dochodzi do wymiany ognia…

Na granicy padły strzały

Tak wyglądał początek ćwiczeń dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „Jasło 2013”, które odbyły się w piątek. Celem zorganizowanych przez Starostwo Powiatowe w Jaśle działań było m.in. doskonalenie funkcjonowania Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego oraz alarmowania, współdziałania i dowodzenia służbami ratowniczymi. W akcji można było oglądać m.in. policjantów z Jasła, Rzeszowa i słowackiego Bardejova.

Był kwadrans po dziesiątej, gdy dyżurny jasielskiej Policji otrzymał niepokojący meldunek. W Bardejovie na Słowacji uzbrojona grupa przestępców wysadziła budynek jednego z urzędów państwowych. Słowaccy policjanci ruszyli w pościg za bandytami, którzy uciekają w kierunku granicy z Polską.

Na granicy padły strzały

Po otrzymaniu informacji rozpoczęły się działania zgodne z algorytmem postępowania. W jasielskiej komendzie alarmowano dodatkowe siły. Poderwano do działań Samodzielny Pododdział Antyterrorystyczny Policji w Rzeszowie. Alarm ogłosiły również pozostałe służby m.in. Straż Pożarna oraz Pogotowie Ratunkowe. Na trasie przewidywanego kierunku ucieczki przestępców skoncentrowano pierwsze patrole interwencyjne z Komisariatu Policji w Nowym Żmigrodzie. W rejon granicy skierowano funkcjonariuszy z Jasła, którzy na drodze wojewódzkiej nr 992 w Ożennej ustawili  posterunek blokadowo – zaporowy.

Kilka minut przed jedenastą pościg wjechał na terytorium RP stając się pościgiem transgranicznym. Terroryści omijają pierwszy punkt kontrolny. W miejscowości Ożenna zamachowcy zatrzymują się przed posterunkiem blokadowym, wysiadają z samochodu,  zaczynają strzelać do policjantów i uciekają pieszo w kierunku pobliskich zabudowań. Dochodzi do wymiany ognia.

Po chwili przestępcy wbiegają do jednego z domów biorąc zakładnika. Budynek zostaje otoczony, a  teren zabezpieczony. Na miejsce wezwani zostają policyjni negocjatorzy, którzy podejmują dialog z  zamachowcami. W związku z brakiem perspektyw rozwiązania sytuacji metodami negocjacji, podjęta zostaje decyzja o siłowym wejściu do domu. Policjanci Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Rzeszowie przeprowadzają szturm na zajęty budynek, w wyniku którego zatrzymują sprawców i uwalniają  zakładnika.

Na granicy padły strzały

Cała ta akcja, to scenariusz  ćwiczeń przygotowujących służby do współpracy w sytuacji zamachu terrorystycznego i pościgu transgranicznego. Działania przeprowadzone w warunkach zbliżonych do rzeczywistych miały na celu sprawdzenie, mobilności i szybkości reakcji służb na tego rodzaju zagrożenia. Pozwalają one również na wychwycenie mankamentów pojawiających się w czasie ćwiczeń ora ich wyeliminowanie, a to przekłada się na skuteczne i zespolone działanie w rzeczywistej sytuacji kryzysowej.

Ćwiczenia obserwowali przedstawiciele służb mundurowych i instytucji uczestniczących w akcji oraz uczniowie klas o profilu mundurowym z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie i w Kołaczycach.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ZzZ
ZzZ
2024 lat temu

No super a nie lepiej poprostu zagrac sobie w CS ? ;D

olo
olo
2024 lat temu

darmozjady się nażarły

Micel
Micel
2024 lat temu

Czy wy jesteście ślepi po co dajecie tyle kontrastu na tych zdjęciach ?? Przecież wtedy nic nie widać 🙂

Parara
Parara
2024 lat temu

Zażalenia do KPP Jasło, to nie redakcja robiła zdjęcia z tego co widzę :>

ixi
ixi
2024 lat temu

i bardzo dobrze..bo trzeba bronic granic przed marksitowska lewica oraz najazdem muzlulmanstwa..

Zobacz także
Close
Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x