MiastoWiadomości

Negatywna ocena działalności szpitala

12 lipca 2012 r. podczas sesji Rada Powiatu w Jaśle przy obecności 18 radnych, stosunkiem głosów: za – 13, przeciw – 3, wstrzymało się od głosu – 3 przyjęła uchwałę o negatywnej ocenie działalności Szpitala Specjalistycznego w Jaśle za 2011r.

Negatywna ocena działalności szpitala

Obowiązek oceny działalności szpitala nałożyła na organ tworzący ustawa o lecznictwie, która weszła w życie1 lipca 2011 r. Projekt uchwały przygotowany został po przeprowadzeniu audytu Szpitala Specjalistycznego w Jaśle przez firmę AUDYT Ludwik Demianiuk Kancelaria Biegłego Rewidenta w Krakowie Ludwik Demianiuk, zdefiniował trzy główne przyczyny trudnej sytuacji finansowej szpitala:
– Pierwsza przyczyna to nadmierne zatrudnienie. Koszty osobowe w szpitalu przekraczają 63 %. Druga przyczyna to niepełne wykorzystanie łóżek szpitalnych w poszczególnych oddziałach. Trzeci element to sprawy związane z nadmiernymi nadwykonaniami.

Starosta Jasielski, Adam Kmiecik podkreślił, że ocena negatywna podyktowana jest bieżącą sytuacją finansową jasielskiego szpitala oraz brakiem odpowiedniej reakcji ze strony dyrekcji na negatywne zjawiska zachodzące w szpitalu:
– Podstawą tej oceny jest bilans szpitala specjalistycznego w Jaśle na 31.12.2012r. Nie ma mowy o ocenie pozytywnej, jeżeli rachunek zysków i strat jest niekorzystny, a strata opiewa na prawie 2,5 mln zł. Dyrekcja szpitala dysponuje publicznymi środkami, w związku z tym jest też zobowiązana wydawać je rzetelnie i racjonalnie.

Na sesji obecna była także dyrekcja Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Negatywną ocenę działalności szpitala negatywną, uważam za krzywdzącą – powiedział Zbigniew Betlej, dyrektor jasielskiego szpitala.
Wicestarosta, Franciszek Miśkowicz wyjaśnił, że obowiązek oceny działalności szpitala nałożyła na powiat ustawa o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca 2011 r.

– Tej rzetelnej oceny dokonał biegły rewident i stwierdził wyraźnie – nie może inaczej ocenić tej działalności. Nigdy wcześniej nie było powiązania finansowego między budżetem szpitala a budżetem powiatu, a od lipca 2011 roku takie powiązanie jest. Miejmy tą świadomość, że jeżeli dzisiaj rzetelnie nie ocenimy pewnych zjawisk ekonomicznych, to za rok, za dwa, będzie dużo, dużo gorzej – mówił wicestarosta.
Jan Urban, członek zarządu i radny podkreślił, że ocena dotyczy tylko sfery finansowej:
– My odnosimy się tylko do efektów ekonomicznych nikt mnie odnosi się do jakości usług medycznych.

Obok uchwały dotyczącej oceny działalności szpitala, Rada Powiatu w Jaśle przyjęła uchwałę o wdrożeniu programu restrukturyzacji Szpitala Specjalistycznego w Jaśle na lata 2012 – 2013. Głosowało 18 radnych, za – 14, przeciw – 1, wstrzymało się od głosu – 3. Do głosowania za przyjęciem uchwały zachęcał radnych starosta Adam Kmiecik:

Szpital Specjalistyczny w Jaśle (fot. Wojciech Żebracki, Jaslonet.pl)

– Zarząd postanowił zlecić przygotowanie programu naprawczego specjalistom, fachowcom, którzy przygotowali już niejeden taki program i z powodzeniem go wdrożyli. Zrobiliśmy to po to, by podać koło ratunkowe szpitalowi, ale poprzez to podać też samym sobie. Szpital jest potrzebny nam wszystkim, ale bieżące funkcjonowanie tego szpitala musi gwarantować, że ten szpital za jakiś czas będzie istniał. Podkreślił również, że w realizacji programu restrukturyzacyjnego uchwała zakłada pewną swobodę działania dyrekcji szpitala:
– Nie jest tak, że narzucamy ścisły program i oczekujemy jego realizacji. W projekcie uchwały Zarząd, doceniając profesjonalizm dyrekcji szpitala i jej doświadczenie, w paragrafie drugim proponuje punkt drugi, w którym dopuszcza się podejmowanie działań równoważnych do zawartych w programie restrukturyzacji, czyli przynoszących ten sam skutek.

Tadeusz Górczyk, etatowy członek zarządu, tłumaczył, dlaczego warto wdrożyć przygotowany przez biegłego program restrukturyzacji szpitala:
– W ubiegłym roku pod naciskiem Zarządu, po wejściu w życie 1 lipca ustawy wiążącej finanse szpitala z finansami powiatu, został przygotowany przez szpital program restrukturyzacji, a efektem tego miały być docelowo oszczędności w granicach 3 mln zł, a więc strata która wystąpiła w roku 2010 zostałaby zniwelowana. Program restrukturyzacji przygotowany wewnątrz szpitala nie wypalił, nie został przez dyrekcje Szpitala Specjalistycznego w Jaśle zrealizowany. W związku z czym zarząd musiał podjąć działania, aby ten szpital na przyszłość mógł funkcjonować.

Trudna sytuacja jasielskiego Szpitala Specjalistycznego (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Na koniec obrad Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle, Bogusław Kręcisz poprosił o nakreślenie sytuacji finansowej szpitala w powiązaniu z finansami Powiatu Jasielskiego. Skarbnik Powiatu, Teresa Połeć wyjaśniła, że wspomniana wcześniej ustawa o lecznictwie nakłada na powiat obowiązek pokrycia straty wygenerowanej przez szpital:

– Jeżeli po zamknięciu pełnego roku obrachunkowego, a takim rokiem będzie dla nas rok 2012 r., szpital zamknie się stratą ponad amortyzację, obowiązkiem organu prowadzącego jest pokryć tą stratę w ciągu 3 miesięcy lub dokonać przekształceń w formę spółki, ewentualnie dokonać innych, jeszcze bardziej drastycznych działań”.

Skarbnik przypomniała także radnym, że w sytuacji, kiedy powiat zmuszony będzie do pokrycia straty szpitala, będą musieli decydować, realizację których zadań trzeba będzie ograniczyć, żeby wykonać ten ustawowy obowiązek.

Joanna Banach-Gancarz

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
oceniający
oceniający
2024 lat temu

Ocena zarządu i rady powiatu jest to NIEDOSTATECZNY!!!

Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

uwazam ze szpital jest dobrze prowadzony , i dziekuje lekarzom

bhp
bhp
2024 lat temu

Jeśli sięgnąć pamiecią,to ta sama rada powiatu kolejny raz zajmuje się powiększającymi się długami jasielskiego szpitala.Robiono różnorakie uniki,a to chorobowe/dyr,z-ca,pielęgniarka naczelna/.Pogadano,polukrowano,uznano podobnie jak teraz,że ludzie rządzący i mający wpływ na kondycję finansową są fajni,sami swoi,godni tego aby pogłebiać straty.Ostatnio postanowiono wdrożyć plan naprawczy polegający na likwidacji starego szpitala,przenoszono urządzenia z 3-ech do jednego pomieszczenia i to miało wyprowadzić szpital z zap;aści finansowej.Wyszła z tego wielka bzdura.Ponieważ leczę się w szpitalu w Tarnowie im.Szczeklika ,który przynosi zyski przy takich samych refundacjach usług z NFZ,przy pełnym, potrzebnym zatrudnieniu średniego personelu,tylko przy ciężkiej pracy lekarzy,nie z żadnej nad……Dlatego też należy podpowiedzieć,ażeby jasielscy zainteresowani,którzy… Czytaj więcej »

normalny
normalny
2024 lat temu

zwolnic lekarzy,szpital wolny od długów

do bhp
do bhp
2024 lat temu

Tarnów to jest inny NFZ – Małopolski, a tam płacą tzw, nadwykonania. Jak NFZ Podkarpacki zapłaci nadwykonania które zrobił Szpital Jasielski to będzie dobrze.

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x