Wiadomości

Nie ma porozumienia pracowników Gamratu z Lentexem

Październikowa pikieta pracowników Gamratu (fot. archiwum)

Podpisaniem protokołu rozbieżności zakończyły się negocjacje w sprawie pakietu socjalnego zakładowych organizacji związkowych działających w Zakładzie Tworzyw Sztucznych Gamrat w Jaśle z przedstawicielami firmy Lentex, która chce kupić jasielską spółkę.

We wspólnym komunikacie związki zawodowe „GAMRAT” S. A. informują, że odbyły się cztery spotkania negocjacyjne z Lentexem.

Zasadniczym celem negocjacji było zapewnienie pełnej ochrony interesów dla wszystkich pracowników w toczącym się procesie prywatyzacyjnym, zagwarantowanie zatrudnienia wszystkim aktualnie pracującym na jak najdłuższy okres czasu, a także wzrostu wynagrodzeń – czytamy w dokumencie przesłanym PAP.

W propozycjach do Pakietu związkowcy wnioskowali także o zagwarantowanie funkcjonowania Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy do 31.12.2016 roku, coroczne zwiększanie 25 % Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i wypłatę premii prywatyzacyjnej.

Propozycje te nie znalazły akceptacji Inwestora.

W związkowym projekcie Pakietu zamieszczony był również zapis mówiący o zobowiązaniu się Inwestora do wykupu akcji pracowniczych.

Dla strony związkowej nie do przyjęcia przede wszystkim była propozycja Lentexu dotycząca gwarancji zatrudnienia, ponieważ mogłoby ona skutkować zwolnieniem ok. 250 pracowników.

Argumentacja w tym względzie przedstawicieli Inwestora, którzy uważają że w „Gamracie” występuje przerost zatrudnienia nie jest zasadna, ponieważ Spółka dokonała głębokiej, kompleksowej restrukturyzacji między innymi ograniczając zatrudnienie z 2300 do obecnych ok. 830 pracowników (w tym ok. 90 pracowników sezonowych). Dał temu wyraz Minister Skarbu Państwa w „Informacji na temat procesu prywatyzacji „Gamrat” S.A. …” z dnia 12 sierpnia 2010 roku.

Niezadowalające dla związkowców były również pozostałe propozycje Lentex dotyczące między innymi: odszkodowań dla zwalnianych pracowników, ograniczenia okresu obowiązywania Pakietu do 24 miesięcy i wysokości premii prywatyzacyjnej.

Wobec braku porozumienia co do możliwości wypracowania consensusu strony uznały dalsze negocjacje za bezcelowe.

Rozmowy negocjacyjne były prowadzone przez Związki Zawodowe w dobrej wierze z poszanowaniem interesów Stron.

Zakładowe Organizacje Związkowe: „GAMRAT” S. A. w Jaśle zastrzegają, że wszelkie ukazujące się informacje, które są sprzeczne z treścią niniejszego oświadczenia są nieprawdziwe, kłamliwe i wymierzone przeciwko Zakładom Tworzyw Sztucznych „Gamrat” S.A. w Jaśle i jego Załodze.

Zakładowe Organizacje Związkowe „GAMRAT” S. A. w Jaśle.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gbur
gbur
2022 lat temu

Kiedy wreszcie wyprowadzi się komunistyczne i roszczeniowe związki z tej fabryki za bramę ?????

ek
ek
2022 lat temu

Jak nie znasz tematu gościu to się nie wypowiadaj i nie wypisuj takich bzdur!

Stan
Stan
2022 lat temu

Zamknąć,zlikwidować Gamrat-relikt komuny,i postawić zakład utylizacji śmieci i trupów…Ostatni bastion pracy dla Jaślan jest niepotrzebny.Oni żyją powietrzem i obietnicami z Rynku!!!

lh
lh
2022 lat temu

Wielki szacun dla załogi Gamratu. Życzę powodzenia w utrzymaniu ostatnich w Jasle miejsc pracy.

S-S
S-S
2022 lat temu

Sprzedaż Lenteksowi Z-dów Gamrat”,to tak jakby utworzyć województwo Poraż z odebraniem statusu województwa obecnemu m.Rzeszów

ciech
ciech
2022 lat temu

Kupić zakład z silnymi związkami zawodowymi to tak jak dom z lokatorami. Niegdyś o „Ursusie” mówiono, że bez Wrzodaka wart byłby mld. zł. z Wrzodakiem ma wartość ujemną.

S-S
S-S
2022 lat temu

Trzeba mocno nienawidzieć własnego Regionu,ażeby go przedstawić w tak brutalnym świetle.Podzielę się drobną refleksją.Otóż w dawnych czasach tzw.ludowej demokracji,gdy Jasło mi znane było tylko z delegacyjnych służbowych przyjazdów uznałem osobiście miasto Jasło za jedno z najładniejszych w regionie.Naprawdę urzekały urodą kwietniki,rabaty,rozmach inwestycji.Ale w to co się robi trzeba włożyć maksimum wiedzy i wysiłku,a nie miernej polityki.Tak też robiła to prawdopodobnie Pani Iwaszczyszyn.Pracując jako zaopatrzeniowiec w Zelmerze miałem tą szanse przejeżdzić wzdłuż i wszerz nasz kraj i miałem szanse na wyrobienie takiej opinii.Nie bez kozery też Jasło uchodziło za jedno z najbogatszych miast na podkarpaciu.Jeśli w Jaśle po ostatnim okresie intensywnej… Czytaj więcej »

PiS-man
PiS-man
2022 lat temu

Gburze – napiszę ci to takim zwykłym robociarskim językiem: zamknij pysk głąbie!

ZdrajcyNiePolacy
ZdrajcyNiePolacy
2022 lat temu

pod zaborem niemieckim lepiej by sie żyło – mamy niepodleglosc pseudopolacy ,zarobasy, wszarze, oszusci i bieda

spiepszający dziad
spiepszający dziad
2022 lat temu

KTO WYBUDOWAŁ TEN ZAKŁAD ? ZWIĄZKI ZAWODOWE ? CZY CAŁE SPOŁECZEŃSTWO ???????????,WIĘC WŁAŚCICIELEM JEST KTO ??? TYLKO PYTAM.

gburrrr
gburrrr
2022 lat temu

gbur ma racje…kto normalny chce kupic zaklad ze zwiazkami i jej zadaniami rodem nie z tej epoki i postawa „mi sie nalezy”… wlascicielem jest skarb panstwa i moze sprzedac komu chce…a jak ktos kupi to jego sprawa co z tym zrobi…jak nie pasuje to zawsze mozna sie zwolnic…

Quest_1
Quest_1
2022 lat temu

To ja trochę z innej beczki…jaki jest sens istnienia takiego portalu, w którym informacje pojawiają się raz na kilka dni?

lh
lh
2022 lat temu

do S-S,

o czym ty właściwie chciałeś napisać? Czyżby chwalisz się że byłeś pacjentem Iwaszczyszyna?

wPiSdu
wPiSdu
2022 lat temu

brawo PIS-man, podtrzymujesz pisowskie, chamsko-warcholskie standardy. BRAWO !!!!!!

gbur do PiSmana
gbur do PiSmana
2022 lat temu

Wychowaniem i inteligencją to ty nie grzeszysz. Ale w Jaśle i dla takich też jest miejsce.
pozdrawiam

Dyzio
Dyzio
2022 lat temu

Ten portal już zdechł !!!! Dyzio chce3 go kupić aby służyć Czarneckiemu!!!!!!

obserwator
obserwator
2022 lat temu

Składajcie ręce do Pana Boga ,że trafił się taki Lentex ,nareszcie zakończy się okupacja związków zawodowych ,a zacznie się normalna praca -z 850 osób zatrudnionych pracowac będzie tyle osób ile potrzebnych.Wynik natychmiast skoczy do 25 mln zysku netto -policzcie więc jeżeli rocznie na powierzonych maszynach nie wypracowałeś 50 tys zł zysku nie przychodż do pracy bo okradasz tych którzy kupili ci maszyny ,oddali grunt i zaufali ,Socjalizm już dawno przestał obowiązywac ,a więc z moim też Gamratem trzeba coś zrobic.

path
path
2022 lat temu

żeby coś kupić trzeba mieć kasę a lentex kasy nie ma …, „składanie rąk do lentexu” – to dopiero pomysł …, optymalnym rozwiązaniem dla Gamratu byłoby wprowadzenie na GPW … a nie sprzedaż lentexowi co w konsekwencji spowoduje sporą redukcję zatrudnienia i rozwój tylko zakładu wykładzin, a pozostałe zakłady albo zostaną sprzedane, albo wywiezione na ukrainę do spółek zależnych od lentexu i ich właścicieli – takie jest przynajmniej moje zdanie …
jeśli lentex stać na zakup gamratu kupiłby go równie dobrze skupując akcje na parkiecie – ale za to musiałby już zapłacić przyzwoitą cenę …

AGENT TOMEK
AGENT TOMEK
2022 lat temu

LUDZIE CO WY ZA BZDURY TU WYPISUJECIE. JESTM PRACOWNIKIEM GAMRATU I WIDZĘ GO NA CODZIEŃ. JEST TO SOLIDNA I W MIARĘ DOBRZE FUNKCJONUJĄCA FABRYKA .OCZYWIŚCIE WYMAGA DROBNYCH KOREKT SZCZEGÓLNIE OSOBOWYCH, ALE GENERALNIE JEST SIĘ CZYM CHWALIĆ.JEST TO TAKŻE JEDYNY DUŻY ZAKŁAD GDZIE PŁACI SIĘ MOŻE NIEZBYT DUŻO ALE REGULARNIE.JEST TEŻ PEWNOŚĆ STABILIZACJI I POCZUCIA PEWNOŚCI JUTRA. ALE NIESTETY KOMUŚ ZALEŻY ŻEBY TĘ FABRYKĘ ZNISZCZYĆ.PODRZUCA SIĘ ZATEM TEMATY ZASTĘPCZE I ROBI SIĘ WIATR I DYM ŻEBY ZACIEMNIĆ OBRAZ.TRZEBA ZDECYDOWANEJ POSTAWY ZARZĄU, ZAŁOGI, POSŁOW, PANI SENATOR I INNCH RZĄDZĄCYCH ORAZ INSTYTUCJI KONTROLNYCH , A WTEDY GAMRAT ZOSTANIE URATOWANY. NIE TRZEBA NA TU… Czytaj więcej »

ek
ek
2022 lat temu

zgadzam się z path

k.M.Ł.Ł
k.M.Ł.Ł
2022 lat temu

ilu ludzi doprowadzi to do załamania psychicznego…?!!
jak sprywatyzują Gamrat to ludzie będą tracić pracę!!to nie jest 100osób tylko co najmniej 3razy więcej bo są jeszcze rodziny!!!!!
TRZYMAM KCIUKI ZA GAMRAT!

jasiu
jasiu
2022 lat temu

Samo trzymanie kciuków nic nie da.Proponuję wysyłać masę listów do ministra Grada.Nie jestem pracownikiem Gamratu,ale uważam,że listy wysłane przez Jaślan muszą poskutkować.Zaprotestujmy głośno przeciwko wykończaniu jedynego zakładu w Jaśle,który powstał w II-giej RP w ramach COP-u.TO nie jest zły zakład i nie przynosi strat.

wyrobnik
wyrobnik
2022 lat temu

Z załogą GAMRATU trzeba postąpić tak jak podpowiedziały związki solidarność w sprawie dawnych pracowników SOWI. Wszystkich pracownikków zwolnić i przyjąć przez Urząd Pracy tylko tych, którzy nadają się do pracy. Teraz firma SOLGAM może być wzorem dla GAMRATU.

Back to top button
23
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x