InwestycjeWiadomości

Niższe rachunki za prąd dla Jasła. Miasto zaoszędzi 300 tys. zł

Jasło zaoszczędzi na energii elektrycznej ponad 300 tys. złotych rocznie. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu nowego oświetlenia ulicznego. Samorząd Jasła podjął też inne działania, które umożliwią obniżenie kosztów związanych z zakupem energii.

Jasło nocą
Niższe rachunki za prąd dla Jasła (fot. Anna Czekaj)

W latach 2016 i 2017 miasto Jasło szacuje oszczędności na poziomie ponad 300 tys. zł, ma to być możliwe dzięki grupowemu zakupowi energii elektrycznej. Wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne ma dodatkowo obniżyć rachunki za prąd.

Jak poinformowało biuro prasowe urzędu miasta, samorząd już w ubiegłym roku zorganizował wraz z podległymi mu jednostkami i spółkami miejskimi grupowy przetarg publiczny na dostawę energii elektrycznej.

Grupowe zakupy energii

– Ponieważ takie rozwiązanie okazało się bardzo dobre, w bieżącym roku zaproponowaliśmy współpracę kolejnym znaczącym odbiorcom energii elektrycznej. Przekonaliśmy do wspólnego zakupu energii sąsiadujące gminy Kołaczyce i Tarnowiec oraz miejscowe przedsiębiorstwa produkcyjne – mówi Agata Koba, rzecznik UMJ.

Do wspólnego grupowego zakupu przekonały się sąsiadujące gminy: Kołaczyce i Tarnowiec oraz miejscowe przedsiębiorstwa produkcyjne między innymi JAFAR S.A., Vortumnus Sp. z o.o., Trans-Wiert Sp. z o.o., Zakłady Tworzyw Sztucznych Marek Wojtunik oraz Ligra Grzegorz Schabiński. Dzięki pozyskaniu kolejnych partnerów, zamówiony wolumen energii wzrósł prawie 10-krotnie w stosunku do poprzedniego przetargu.

– W rozstrzygniętym już przetargu najkorzystniejszą ofertę złożyła firma PGE Obrót. Cała grupa zaoszczędzi w ciągu dwóch najbliższych lat 800 tys. zł w opłatach za energię – podkreśliła rzecznika.

Energooszczędne oświetlenie uliczne

Grupowy zakup energii to nie jedyne oszczędności w zakresie dostaw prądu. W tym roku samorząd zaoszczędził już ok. 300 tys. zł dzięki modernizacji starego oświetlenia ulicznego. Energooszczędne oświetlenie zostało zamontowane w Jaśle w ubiegłym roku w ramach projektu, który został dofinansowany m.in. z programu System Zielonych Inwestycji SOWA. Koszt całej inwestycji wyniósł 2,8 mln zł.

W ramach tej inwestycji wymieniono prawie 1,5 tys. opraw oświetleniowych z żarówkami energooszczędnymi, a także zainstalowano inteligentny system sterowania oświetleniem.

Kolejne oszczędności samorządowi Jasła przyniosą panele fotowoltaiczne, które zostały zamontowane na kilku obiektach miejskich. Według szacunków dzięki instalacjom samorząd zaoszczędzi rocznie na opłatach za prąd i ogrzewanie ponad 140 tys. zł.

(WŻ) Jaslonet.pl, UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x