MiastoWiadomości

Nowe dowody osobiste od 1 marca

Od 1 marca 2015 r. będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Nowy dowód nie będzie posiadał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie zawierał zeskanowanego podpisu właściciela dokumentu. Zmieni się również fotografia na dokumencie – będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Format i wymiary dowodu pozostaną bez zmian.

Nowe dowody osobiste od 1 marca

Wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju lub drogą elektroniczną (wniosek elektroniczny trzeba będzie uwierzytelnić podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP). Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu wydawanego dzieciom poniżej 5 roku życia, który będzie ważny przez 5 lat. W dalszym ciągu wydanie dowodu jest bezpłatne.

Nowy dowód osobisty będzie miał szereg nowych zabezpieczeń między innymi dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Na dowodzie znajdą się także informacje o polskim obywatelstwie i opisy pól po angielsku.

Ważne! Nie ma konieczności wymiany obecnie używanych dokumentów. Dowody osobiste nie tracą swojej ważności – zachowują ważność do upływu terminu widocznego na dokumencie.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jajajajja
jajajajja
2024 lat temu

to jak bedzie wyglądać kontrola pani ekspedientki w sklepie monopolowym?

xyz
xyz
2024 lat temu

(do jajajajja ) data urodzenia będzie

dzidek
dzidek
2024 lat temu

dzieci też dowody bd mieć dobree

lel
lel
2024 lat temu

zdjęcie tj w paszporcie ;______;

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x