MiastoWiadomości

Nowe dowody osobiste od 1 marca

Od 1 marca 2015 r. będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego. Nowy dowód nie będzie posiadał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Nie będzie zawierał zeskanowanego podpisu właściciela dokumentu. Zmieni się również fotografia na dokumencie – będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Format i wymiary dowodu pozostaną bez zmian.

Nowe dowody osobiste od 1 marca

Wniosek o wydanie dowodu osobistego będzie można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju lub drogą elektroniczną (wniosek elektroniczny trzeba będzie uwierzytelnić podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub profilem zaufanym ePUAP). Dowód osobisty będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu wydawanego dzieciom poniżej 5 roku życia, który będzie ważny przez 5 lat. W dalszym ciągu wydanie dowodu jest bezpłatne.

Nowy dowód osobisty będzie miał szereg nowych zabezpieczeń między innymi dwukrotnie powtórzone zdjęcie posiadacza, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej będzie go sfałszować. Na dowodzie znajdą się także informacje o polskim obywatelstwie i opisy pól po angielsku.

Ważne! Nie ma konieczności wymiany obecnie używanych dokumentów. Dowody osobiste nie tracą swojej ważności – zachowują ważność do upływu terminu widocznego na dokumencie.

UMJ

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
leldzidekxyzjajajajja Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jajajajja
Gość
jajajajja

to jak bedzie wyglądać kontrola pani ekspedientki w sklepie monopolowym?

xyz
Gość
xyz

(do jajajajja ) data urodzenia będzie

dzidek
Gość
dzidek

dzieci też dowody bd mieć dobree

lel
Gość
lel

zdjęcie tj w paszporcie ;______;

Close
X