MiastoWiadomości

Noworoczne spotkanie jasielskich przedsiębiorców

Integracja środowiska, podsumowanie ubiegłego roku, wymiana poglądów i doświadczeń biznesowych oraz nawiązanie nowych kontaktów – to główne przesłania spotkania noworocznego zorganizowanego w ubiegłym tygodniu przez Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców.

Noworoczne spotkanie Stowarzyszenia Jasielskich Przedsiębiorców
Noworoczne spotkanie Stowarzyszenia Jasielskich Przedsiębiorców

Na początku każdego roku członkowie Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców tradycyjnie organizują swoje spotkanie noworoczne, będące nie tylko elementem integracji środowiska, ale także okazją do podsumowań, wyciągania wniosków i formułowania oczekiwań w stosunku do organów decyzyjnych w kraju i regionie. Te ostatnie ułatwia zawsze obecność parlamentarzystów z Podkarpacia, którzy przyjmują zaproszenie jasielskich przedsiębiorców, a także przedstawicieli władz samorządowych wszystkich szczebli. W tradycyjnych już spotkaniach uczestniczą zawsze również sympatycy Stowarzyszenia, przedstawiciele różnych instytucji i organizacji działających na terenie powiatu jasielskiego.

W tym roku zaproszenie na noworoczne spotkanie przedsiębiorców przyjęli m.in. Wiceminister Skarbu Państwa, Poseł Jan Bury (PSL), Posłowie Marek Rząsa (PO), Bogdan Rzońca (PiS) i Małgorzata Marcinkiewicz (RP ), a także Sławomir Miklicz, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego, Adam Kmiecik, Starosta Jasielski i Andrzej Czernecki, Burmistrz Miasta Jasła.

Edward Gierut, prezes JSP

Początek roku to czas, kiedy wszyscy, także przedsiębiorcy, myślą o tym co ich czeka,  co zaproponuje nam rząd i władze samorządowe,  by łatwiej nam było prowadzić nasze firmy i rozwijać przedsiębiorczość. Na zastanawianiu się i szukaniu pomysłów nasza bieżąca działalność się jednak nie kończy. Teraz Zarząd naszego Stowarzyszenia koncentruje się głównie na tym by aktywnie uczestniczyć w konkursach na projekty szkoleniowe, współpracy transgranicznej i projekt utworzenia w Jaśle klastra przedsiębiorczości – rozpoczynając spotkanie podkreślił  Edward Gierut, Prezes JSP.

Posłowie podpowiadali

W powojennej historii Unii Europejskiej ostatnie trzy lata były bardzo trudne, przeżywaliśmy w tym czasie różne zakręty gospodarcze i nie wiemy do końca jeszcze, ani rząd, ani analitycy, ani ekonomiści, ani przedsiębiorcy, czy dno kryzysu już jest osiągnięte, czy może jest jeszcze przed nami. Zapewne każdy z was patrzy na to otaczające nas gospodarcze życie podkarpackie, polskie i europejskie, zadając sobie pytanie: czy ten kryzys jest na pewno, a jeśli tak, to gdzie, skąd on się bierze i czy Polska sobie z nim da radę, bo dziś na tle krajów europejskich Polska radzi sobie z kryzysem nieźle – mówił Wiceminister Jan Bury. Dodał również, że każdego dnia należy poszukiwać takich rozwiązań i aktywności gospodarczej i biznesowej oraz pomysłowości, także przedsiębiorców, by sobie w tych trudnych warunkach radzić.

Zdaniem Posłanki Małgorzaty Marcinkiewicz szansą dla podkarpackich przedsiębiorców jest  otwarcie się na rynki wschodnie, głównie w Mołdawii, gdzie sama zdobywała doświadczenie  biznesowe, a Poseł Marek Rząsa podkreślił rolę podkarpackich uczelni wyższych kształcących przyszłe kadry gospodarcze regionu.

Bogdan Rzońca, poseł na Sejm

Jesteśmy jednym z tych krajów, w których najtrudniej prowadzi się działalność gospodarczą, jesteśmy na przedostatnim miejscu w rankingu skomplikowalności problematyki związanej z VAT- em i Ci – tem i Pit – em, co  powoduje, że polscy przedsiębiorcy mają  krzyż pański z tymi przepisami i właśnie my, wszyscy parlamentarzyści, powinniśmy zająć się poważnie uproszczeniem problematyki podatkowej – mówił Poseł Bogdan Rzońca. Kolejnym niezwykle istotnym problemem, na jaki zwrócił uwagę, to fakt, iż  Polska jest jeszcze daleko pod względem innowacyjności, a właśnie wokół tego problemu oscylować będzie następna perspektywa Unii Europejskiej 2014-2020.

Były też deklaracje

W oficjalnych wystąpieniach gości padały deklaracje i zapewnienia, że jasielscy przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie lokalnych władz.
Rok 2012 na pewno będzie rokiem lekkiego wyhamowania, uporządkowania i rozliczania, rok pod znakiem uporządkowania głównie sytuacji szpitala specjalistycznego w Jaśle, niemniej jednak będziemy kontynuować współpracę z jasielskimi przedsiębiorcami w ramach projektu klastra, który wspólnie przygotowujemy – mówił Starosta Adam Kmiecik.

Andrzej Czernecki, burmistrz miasta Jasła
Andrzej Czernecki, burmistrz miasta Jasła

Do tego zadania odniósł się także Burmistrz Andrzej Czernecki, podkreślając, że  utworzenie klastra innowacyjnej technologii, który Stowarzyszenie przygotowuje przy współpracy Urzędu Miasta w Jaśle i Starostwa, pozwoli w przyszłości na przygotowywanie w jego w ramach kolejnych projektów  gospodarczych, mających szanse na dofinansowanie ze środków zewnętrznych. – W budżecie miasta rok 2012 to rok inwestycji już zaprogramowanych, z perspektywy przedsiębiorców to 22 mln zł,  które bym proponował wykorzystać w postaci startowania w przetargach, bo tak tylko się możemy państwu odwdzięczyć, za to, że pobieramy od was podatek – mówił Burmistrz Czernecki.

Zdaniem Edwarda Gieruta, prezesa JSP,  przy tworzeniu klastra tej wielkości, jaki jest przygotowywany,  należałoby się zastanowić, w jaki sposób wyposażyć miasto w takie parametry, by udało się ściągnąć przedsiębiorców do Jasła i by wreszcie zaczęło się tu coś więcej dziać. – Nie liczmy na to, że potrafimy przez mikro, małych czy średnich przedsiębiorców rozwinąć tu tak duże zapotrzebowanie na zatrudnienie, że damy sobie radę z tym przedsięwzięciem. Należy zastanowić się nad programem, który pozwoli jasno i otwarcie powiedzieć na szczeblu rządowym, że jest to operacja, która uzdrowi Polskę w temacie przedsiębiorczości – zauważył Prezes Gierut.

Po oficjalnych wystąpieniach zaproszonych gości, rozmowy o gospodarce i biznesie prowadzone były jeszcze przez kilka godzin w kuluarach.

* * *
Jasielskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców powstało w 2006 r. i skupia ok. 80 firm z terenu powiatu jasielskiego, z sektora małych i średnich i dużych przedsiębiorstw.

JSP stawia sobie za cel wspieranie wszelkich form działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, walkę z bezrobociem, rozwijanie kontaktów i współpracy między przedsiębiorcami, nie tylko w kraju, ale i za granicą. Stowarzyszenie czynnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej, wspiera akcie charytatywne, działalność kulturalną, sport i edukację w regionie. Ważną rolę w pracy Stowarzyszenia odgrywa współpraca z samorządem lokalnym oraz uczelniami wyższymi.

JSP daje zainteresowanym możliwość skorzystania z bezpłatnych porad udzielanych przez specjalistów z zakresu prawa, ekonomii oraz pozyskiwania środków unijnych. Organizuje szereg konferencji i szkoleń dla przedsiębiorców. Członkowie Stowarzyszenia na bieżąco informowani są o różnych istotnych kwestiach dotyczących przedsiębiorczości a także o aktualnych wydarzeniach lokalnych.
Stowarzyszenie posiada status organizacji pożytku publicznego.

JSP

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
LIZODROP
LIZODROP
2024 lat temu

Zintegrowali się pogadali,pochwalili,zjedli i wypili….I co z tego wynika dla przeciętnego śmiertelnika.?..Dalej będzie dziadem aż dostanie bzika!

kibic
kibic
2024 lat temu

Tylu przedsiębiorców gdzie był zarząd Czarnych aby coś wysepic od zakładow

bezrobotny
bezrobotny
2024 lat temu

a ja się pytam ile przybyło miejsc pracy po tym spotkaniu

Marcel
Marcel
2024 lat temu

A ja się pytam gdzie w tym czasie byli ich rodzice?

Az
Az
2024 lat temu

Do bezrobotnego, a jakie masz kwalifikacje , wykształcenie, doświadczenie bo szukam inżynierów ?

Z Jasła
Z Jasła
2024 lat temu

ooo proszę jest też na spotkaniu świeżo wybrany dyr sanepidu z „cudowną” małżonką – oni to tacy przedsiębiorcy … eh szkoda słów. A na drugi dzień ten Pan chwali się jakiego to on ma kaca po tym spotkaniu….

komentator
komentator
2024 lat temu

Panie redaktorze poseł Bury to już były wiceminister. Pisząc na jakiś temat każdy szanujacy się redaktor weryfikuje swoją wiedze w danym temacie . Ale cóż Pan wydaje się być redaktorem prowincjonalnym w zapyziałm portalu netowym.

były radny
były radny
2024 lat temu

kibic-zarząd Czarnych stał pod wejściem i z tacka żebrał o jałmużne.Przeczytaj jełopie cały artykuł a potem pisz brednie.Co miał tam robić ktokolwiek z zarządu skoro nikt nie otrzymał zaproszenia od jasielskich biznesmenów?

NICIRAM
NICIRAM
2024 lat temu

„Dlaczego Poseł Rzonca i Pani Senator Zając nie zajęli oficjalnych stanowisk w sprawie kompostowni odpadów przewidzianej do lokalizacji w Gamracie, mimo oficjalnego pism (petycji) mieszkancow!?

obserwator
obserwator
2024 lat temu
bruno
bruno
2024 lat temu

a niewolnicy w tym czasie harowali , aby szlachta mogła kolejny raz świetować……………………………………………..

h
h
2024 lat temu

Bardzo słuszna uwaga „NiCIRAM” ciekawe zachowanie ale cóż narazie głosów szarych obywateli nie potrzeba !

bv
bv
2024 lat temu

a jakimże to byznesem zajmuje się pani Ewa W. obecna na spotkaniu …wie ktoś +++

chudy
chudy
2024 lat temu

ale tłuste twarze, aż miło popatrzec na ten dobrobyt w Jaśle

Stąd
Stąd
2024 lat temu

Co za ryje na tych fotach. Kapie nieróbstwem i pychą.

chudy
chudy
2024 lat temu

Oni są zmartwieni że braknie im za niedługo niewolników

stolnik
stolnik
2024 lat temu

ogromna szkoda,że tak ubogo na stołach w porównaniu do niegdysiejszych bali harytatywnych.Tam były i pieczone prosiaki,od napitków uginały się stoły.I co najważniejsze tam zawsze oprócz jednego brakującego uczestniczyli Ci z I-szych rzędów na pokazanych fotkach.I gdy się tak suto bawiono,to wówczas był okres niszczenia przemysłu w Jaśle.Sytuacja jak za Polski Sasów.Jeśli wspomnieć,to wówczas JASŁO miało v-ce marszałka sejmu,marszałka sejmiku podkarrpackiego i wydawać,ale tylko wydawać się mogło,że Jasło nie tylko będzie n iszczone,ale i będzie się rozwijać.

bezrobotny
bezrobotny
2024 lat temu

do AZ to ilu przymiesz tych inzynierów . bo mam paru nie liczni posiadają dobre prawo jazdy uprawnienia na wózki widłowe, no i oczywiscie angielski perfekt,co jeszcze potrzebujesz, nadmieniam że jeden jak byś pytał o staż to ma tylko 36 lat ,czekamy na oferty

Back to top button
18
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x