MiastoWiadomości

Nowy radiowóz straży miejskiej

Od stycznia 2021 r. Straż̇ Miejska w Jaśle ma do dyspozycji nowy radiowóz. Ford Transit Custom zastąpi wysłużonego już po jazdach miejskich 16 letniego peugeota. Nowy pojazd to samochód specjalistyczny, przystosowany do specyfiki pracy Straży Miejskiej zgodnie ze szczególnymi, obowiązującymi przepisami. Jest to pojazd oznakowany, przystosowany do przewozu osób, posiada sygnały dźwiękowe i świetlne pojazdu uprzywilejowanego. Radiowóz wyposażony jest też w system umożliwiający przekazywanie bezpośrednio z samochodu komunikatów i ostrzeżeń dla mieszkańców w razie wystąpienia niebezpiecznych sytuacji.

Nowy „strażnik” będzie dysponowany do zadań związanych z zapewnieniem ładu i porządku publicznego na jasielskich ulicach. Samochód użytkowany będzie przez funkcjonariuszy do realizacji codziennych zadań patrolowo – interwencyjnych, w tym związanych m.in. z przewozem osób nietrzeźwych, bezdomnych, potrzebujących pomocy, czy ujętych sprawców wykroczeń. Ponadto pojazd wykorzystywany będzie w przypadkach wystąpienia sytuacji kryzysowych w mieście np. do przewożenia wody, żywności, sprzętu i urządzeń z magazynu przeciwpowodziowego do miejsc wystąpienia klęsk żywiołowych. Radiowóz będzie służył funkcjonariuszom do prowadzenia kontroli spalania odpadów w piecach, kontroli nieruchomości pod kątem porządków i prawidłowej gospodarki odpadami, w tym kontroli przedsiębiorców. Strażnicy, którzy będą jeździć nowym radiowozem, mają też w swoich obowiązkach kontrolowanie nielegalnych wysypisk śmieci i egzekwowanie od prywatnych właścicieli przestrzeganie ustaw i uchwał o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Ponadto od października – zgodnie z poleceniem wojewody podkarpackiego- straże miejskie i gminne mają ściślej współpracować z policją i zajmować się przede wszystkim kwestiami dotyczącymi stanu epidemii. W tym czasie wielokrotnie pojazdy straży miejskiej wykorzystywane są do dostarczania żywności, środków czystości osobom chorym oraz przebywającym na kwarantannie.

Nowy samochód, pozwoli strażnikom skuteczniej pracować i z pewnością ułatwi realizowanie interwencji. Z jednej strony zapewni funkcjonariuszom większe bezpieczeństwo i efektywność działania, z drugiej natomiast pozwoli lepiej wykonywać zadania patrolowe i interwencyjne, a to z pewnością przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa w mieście.

SM Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x