MiastoWiadomości

Nowy tomograf dla jasielskiego szpitala

Szpital Specjalistyczny w Jaśle stara się o zakup nowego, szesnastorzędowego tomografu komputerowego. Obecny aparat, będący w posiadaniu placówki od 2001 roku jest już wyeksploatowany i nie spełnia wymagań Narodowego Funduszu Zdrowia. Aby kupić nowy należy, zgodnie z warunkami specyfikacji, zbyć poprzedni. A na to zgodę musiała wyrazić Rada Powiatu w Jaśle, która obradowała w środę 30 listopada. Uchwałę, po krótkiej dyskusji przyjęto jednogłośnie.

Tomograf dla szpitala. Nz. Zbigniew Betlej, dyrektor Szpitala (fot. archiwum - Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Na dzień dzisiejszy tomograf jest w znacznym stopniu wyeksploatowany, ulega częstym awariom. Lampa w aparacie wykonała już ponad normę skano sekund i w każdej chwili może ulec spaleniu. Jest to aparat starego typu, a już w niedługim czasie przestaną być produkowane części zamienne – tłumaczył radnym podczas XVI sesji Rady Powiatu w Jaśle Zbigniew Betlej, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.

Jednorzędowy tomograf, którym dysponuje jasielska lecznica został zakupiony w 2001 roku za kwotę ponad 2 mln zł. Rocznie wykonuje się na nim około 4 tysięcy badań. Teraz jednak NFZ od placówek służby zdrowia wymaga co najmniej szesnastorzędowego aparatu. Jego koszt szacuje się na około 1,5 mln zł. –Zakup nowego tomografu jest niezbędny nie tylko dlatego, że zmieniły się wymagania Funduszu. Ten aparat pozwoli szybciej zbadać pacjentów po wypadkach, co oznacza, że diagnoza będzie postawiona w znacznie krótszym czasie. To z kolei umożliwi szybsze podjecie działań ratunkowych koniecznych do zabezpieczenia pacjenta – mówi dr n. med. Dorota Gawlik – Feldo, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Szpitala Specjalistycznego.

Katarzyna Pacwa
Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ADAM
ADAM
2024 lat temu

Wreszcie coś bez propagandy sukcesu,a dla ludzi…Oby bez oporów niezbędny sprzęt został kupiony,i nikt nie odmówił szczodrości!!!

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

DLA DROBNYCH PIJACZKÓW I SKAZANYCH , KTÓRYCH TO „NAGLE PRZYWIEZIE WEZWANE POGOTOWIE ” ., A DLA ZWYKŁEGO KOWALSKIEGO CO NAJMNIEJ PÓŁROCZNA KOLEJKA – TUSKOWA DEMOKRACJA……?????

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x