MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Nowy Żmigród: gminne obchody Święta Niepodległości

Z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu po raz pierwszy odbyły się gminne obchody Święta Niepodległości. Organizatorami było Towarzystwo Miłośników Nowego Żmigrodu, Wójt Gminy, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Gminne Święto Niepodległości w Nowym Żmigrodzie (fot. Marek Sroka)

Obchody 94 rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości rozpoczęła wizyta delegacji z kwiatami przy pomniku AK w Tokach. Do składu delegacji weszli: Prezes Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu Jerzy Dębiec, Wójt Gminy Krzysztof Augustyn, wice wójt Radosław Kujawski, Komendant Gminny OSP Adam Durał oraz Przewodniczący Rady Gminy Tadeusz Źrebiec.

Gminne Święto Niepodległości w Nowym Żmigrodzie (fot. Marek Sroka)

Następnie w sanktuarium Błogosławionego księdza Władysława Findysza została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny a po niej uczestnicy przemaszerowali ulicami Nowego Żmigrodu, najpierw złożono kwiaty pod pomnikiem na Placu Kościuszki; stąd uroczysta defilada udała się na cmentarz parafialny w Nowym Żmigrodzie aby oddać cześć tym którzy polegli w obronie ojczyzny a spoczywają w mogiłach na tym właśnie cmentarzu.

Gminne Święto Niepodległości w Nowym Żmigrodzie (fot. Marek Sroka)

W marszu udział wzięły poczty sztandarowe z gminnych szkół podstawowych, gimnazjów, zespołu szkół im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie, Ochotniczych Straży Pożarnych a także ludowców z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Dodatkowo defiladę ubogacił udział klasy wojskowo-policyjnej z Liceum w Nowy Żmigrodzie, która w mundurach maszerowała na czele orszaku.

Po złożeniu hołdu poległym uczestnicy święta udali się do budynku GOK-u, gdzie czekała nich lekcja patriotyzmu przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum a także ognisko muzyczne pod kierownictwem Tadeusza Źrebca.

Gminne Święto Niepodległości w Nowym Żmigrodzie (fot. Marek Sroka)

Podczas uroczystego apelu dzieci i młodzież przedstawiły historię Polski od czasu pierwszego rozbioru w 1772 roku do czasów solidarności i obrad okrągłego stołu w 1989. W montażu słowno-muzycznym nie zabrakło pieśni patriotycznych, które skłaniały do refleksji czym tak naprawdę w dzisiejszych czasach jest patriotyzm.

Z lekcji patriotyzmu wypłynęło proste przesłanie, które najlepiej zdefiniował muzyk Lech Makowiecki:

Pytasz mnie: „Co to jest PATRIOTYZM?”…
Wielu mędrków wciąż nad tym się trudzi…
Patriotyzm na dziś – to mieć dzieci…
I wychować je… Na dobrych ludzi…

Zapoczątkowane w tym roku obchody gminnego Święta Niepodległości będą kontynuowane w następnych latach aby społeczeństwo nie zapomniało czym dla ich przodków była Ojczyzna i jak wiele krwi przelało się na ziemi po której na co dzień stąpamy.

Marek Sroka

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bhp
bhp
2024 lat temu

Gdyby nie P.Kmiecik i jego słynne,I-sze w powiecie koło PO,to i pies z kulawą nogą nie słyszałby o Nowym Żmigrodzie,.A tak to co rusz się go nagłaśnia zupełnie pomijając może bardziej prężne gminy ,jak Kołaczyce,czy Tarnowiec.Tak trzymać P.Kmiecik.

CHORE PAŃSTWO!!!
CHORE PAŃSTWO!!!
2024 lat temu

Dzisiejszy patriotyzm polega na tym aby to „mnie i moim kolesiom” było dobrze, a „galernicy” mają „na mnie tyrać” . Czy aby w tej walce o „taką niepodległość” walczyła i ponosiła ofiary sama „generalicja” i dlatego dzisiaj uzurpuje sobie wyłączność na prawo godnego życia traktując pozostałych jak śmieci…..

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x