r e k l a m a
MiastoWiadomości

O trudnej sytuacji w Gamracie na sesji Rady Miejskiej

Jednym z punktów IX sesji Rady Miejskiej Jasła, która odbyła się 20 kwietnia, było przedstawienie informacji o sytuacji w Zakładach Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. Toczący się już prawie od dwóch lat proces budzi wiele zastrzeżeń, dlatego też władze samorządowe poprosiły prezesa ZTS Gamrat S.A. Andrzeja Czajkę oraz przedstawicieli czterech związków zawodowych działających na terenie zakładu: Związek Zawodowy „Praca”, Związek Zawodowy „Chemik”, NSZZ „Solidarność”, Związek Zawodowy „Kadra”, o zaprezentowanie obecnej sytuacji zakładu i działań, które zostały podjęte w sprawie prywatyzacji.

O trudnej sytuacji w Gamracie na sesji Rady Miejskiej

Proces prywatyzacji toczy się już prawie od dwóch lat, obecnie jest w finalnym stadium, 14 kwietnia została podpisana umowa warunkowa sprzedaży 85 procent udziałów Skarbu Państwa w ZTS Gamrat S.A w Jaśle firmie Lentex S.A. z siedzibą w Lublińcu. Umowa ma charakter umowy warunkowej, a dojście do skutku jest uzależnione m.in. od stanowiska Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta.

Dodatkowo 20 kwietnia z funkcji prezesa ZTS Gamrat S.A. został odwołany Andrzej Czajka, decyzję tę podjęto podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia w Warszawie, a informacja ta zastała A. Czajkę właśnie podczas obrad sesji RMJ. „Pragnę wyrazić podziękowanie panu Andrzejowi Czajce za dotychczasową prace w zarządzie Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A.”– napisał w krótkim komunikacie Grzegorz Barszcz zastępca dyrektora departamentu nadzoru właścicielskiego ministerstwa Skarbu Państwa. – Mam dużą satysfakcję z tego co udało się osiągnąć w Gamracie przez te cztery lata – mówił zaraz po odczytaniu komunikatu Andrzej Czajka i dodał, że właścicielem Gamratu jest skarb państwa i może on dysponować jego majątkiem. – Mam nadzieję, że wszystkie decyzje, które będą podejmowane w dalszym ciągu, będą decyzjami tylko i wyłącznie służącymi firmie Gamrat, jej pracownikom i społeczności lokalnej – mówił A. Czajka.

Pikieta pracowników Gamratu pod biurowcem (fot. archiwum)

Swojego zaskoczenia decyzją o odwołaniu prezesa spółki nie krył Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła – W tej chwili prywatyzacja jest na swoim, niestety, negatywnym finiszu. Tutaj wielkie pole do działania było w roku 2009, 2010. Teraz decyzja jest praktycznie podjęta, ale dyskutowaliśmy na posiedzeniu Rady jak można pomóc pracownikom, bo przecież jesteśmy wspólnym organizmem i nie możemy pozostawić tych pracowników wyłącznie samym sobie. To jest najgorszy scenariusz jaki może być, nagle będziemy mieli kilkaset osób bez pracy. W tej chwili największym problemem jest nie do końca dopowiedziana sprawa pakietu zabezpieczającego pracowników, a także liczba osób, które mają pracować w Gamracie – podkreśla Czernecki.

Czernecki przypomniał również, że władze samorządowe zwracały się z pismami m.in. do ministra skarbu Aleksandra Grada i minister Julii Pitery z prośbą o wyjaśnienie wszystkich okoliczności prywatyzacji, która budzi szereg wątpliwości. – Wszystkie nasze petycje spotkały się z odpowiedzią, że wszystko jest w najlepszym porządku. Te odpowiedzi jednak nas nie przekonują. Kondycja Gamratu jest na tyle bezpieczna, że nie ma potrzeby tych decyzji podejmować natychmiast i finalizować proces prywatyzacji. Chcemy jeszcze prosić, ale stanowczo Pana ministra o zatrzymanie tego procesu.

Związkowcy podkreślają, że władze samorządowe obecnej kadencji, wspierają ich w swoich działaniach i starają się zrobić wszystko by nie dopuścić do realizacji negatywnego scenariusza związanego z prywatyzacją m.in. zwolnień pracowników czy ograniczeniu zdolności produkcyjnych spółki.

UMJ

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
KAMIL
KAMIL
2021 lat temu

Mam nadzieję,że podobny los jak p. Czajkę spotka pana Czerneckiego. Bo nie wystarczy być, trzeba coś jeszcze robić,by było lepiej w Jaśle!!! Oby to nastąpiło jak najszybciej….Może przy okazji parlamentarnych wyborów dałoby się zmienić losy miasta i pchnąć na drogę rozwoju????Tego na ten świąteczny czas życzę burmistrzowi i jego wyborcom….

szymek
szymek
2021 lat temu

Nie tak dawno /jak ten czas leci/ L.Wałęsa wysłał do H.Wujca sms-a „Czuj się odwołany”. Pewnie jest jakiś postęp, bo zdanie dłuższe, no i fax-em. Ojciec zawsze powtarzał „służ komuś wiernie, to ci …”

Obserwator
Obserwator
2021 lat temu

Czas najwyższy, aby szefowie wszystko jedno jakiego stanowiska wzięli się za robotę na wszystkich szczeblach i za nią odpowiadali.

do szymek
do szymek
2021 lat temu

Czajka był taki sam z taką lekkością i szybkością pozbywał się dobrych pracowników którzy potrafili tylko powiedzieć swoje zdanie.Dla niego nie ma znaczenia czy ma rację czy nie.On jest nieomylny i najmądrzejszy.

SS
SS
2021 lat temu

Umowa sprzedaży Gamratu do Lenteksu już została wcześniej podpisana przez Prezesa Czajkę,który tłumaczył,iż został zmuszony.Dzisiaj i w najbliższym czasie próba odwrócenia sytuacji graniczy z obiegowym powiedzeniem”pocałujta w d…….ę wójta”.Panowie przestańcie się ośmieszać.Ci sami ludzie majstrowali przy likwidacji Płyt wiórowych,Liwocza,Naftobudowy,Rafinerii.

Józek
Józek
2021 lat temu

Prywatyzacja GAMRATU to demontaż socjalizmu. Ludzie czego wy w końcu chcecie. O to walczyliście. A najbardziej bronią się związki zawodowe, bo to ostatnie bastiony dawnej władzy.

do Józek
do Józek
2021 lat temu

Człowieku jak nic nie jesteś w stanie mądrego napisać to się nie wysilaj ,móżdżek jak u królika.

gamrat
gamrat
2021 lat temu

Pan prezes Czajka jest odpowiednim człowiekiem na każde stanowisko,bo po AR prezesował na parafinach teraz w Gamracie więc na pewno ciepłą posadkę kolesie mu znajdą.

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X