MiastoWiadomości

Obchody beatyfikacyjne w Jaśle

Jasło jest w szczególny sposób związane z Janem Pawłem II, który jest Honorowym Obywatelem Miasta, dlatego uroczystości związane z jego beatyfikacją przebiegały w mieście w sposób wyjątkowy. Jaślanie i mieszkańcy powiat jasielskiego mogli uczestniczyć w programie uroczystości przygotowanym przez komitet ds. beatyfikacji. Głównym punktem obchodów był wieczorny koncert w dniu 1 maja.

Obchody beatyfikacyjne w Jaśle

– Dzisiaj świat przeżywa radość z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Nigdy Polak tak wiele nie znaczył w świecie, nigdy papież tak wiele nie znaczył dla Kościoła. Dla nas jaślan to historyczny dzień. Dzisiaj bowiem nasz honorowy obywatel został błogosławionym, za co jesteśmy wdzięczni Bogu. Zatem tak jak on prosił nas kiedyś o modlitwę, tak my dzisiaj prosimy go o wstawiennictwo u Boga. Błogosławiony Janie Pawle II módl się za nami – mówił w dniu beatyfikacji, przed wieczornym koncertem na jasielskim rynku, Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła.

Obchody beatyfikacyjne w Jaśle

Koncert składał się z dwóch części. W jednej prezentowała się młodzież z jasielskich grup parafialnych, w drugiej wystąpili soliści scen polskich. W niezwykle wzruszającym koncercie zatytułowanym „Janowi Pawłowi II – Tobie Ojcze serce śpiewa” wystąpili: Ewelina Chrobak-Hańska (sopran), Anna Adamiak (mezzosopran), Andrzej M. Jurkiewicz (tenor), Zenon Kowalski (baryton), Małgorzata Kuraś-Tkacz (fortepian), Joanna Jurkiewicz (prowadzenie).

Jan Paweł II. Szukałem Was

Dokumentalny film o życiu i pontyfikacie papieża Polaka „Jan Paweł II. Szukałem Was” w reżyserii Jarosław Szmidta, mieszkańcy Jasła i okolic mieli okazję obejrzeć 28 kwietnia. Trzy bezpłatne seanse odbyły się w jasielskim kinie Syrena.

Niezwykły dokument z narracją Krzysztofa Ziemca, prowadził widzów przez miejsca, które odwiedził Ojciec Święty w czasie swej ziemskiej pielgrzymki. Pokazał człowieka o niebywałej osobowości, kochającego ludzi niezależnie od ich statusu, nauczającego wiary i miłości własnym przykładem, który w ciągu 27 lat pontyfikatu stał się moralnym przywódcą świata i odmienił oblicze Ziemi.

Jasło pamięta

Jednym z elementów programu jasielskich uroczystości związanych z beatyfikacją Jana Pawła II jest wystawa prac dzieci i młodzieży jasielskich szkół i przedszkoli, którą można oglądać w Jasielskim Domu Kultury. Otwarcie wystawy „Jasło pamięta” odbyło się 29 kwietnia.

Cieszę się, że na różne sposoby Polska chce przypomnieć o tym Wielkim Synu naszej Ojczyzny, który otworzył granice wszystkich państw – mówił podczas uroczystego otwarcia wystawy ks. dziekan Zbigniew Irzyk.

Z kolei burmistrz Jasła Andrzej Czernecki zauważył, że wiele spośród przedstawionych prac jest autorstwa przedszkolaków, które urodziły się już po śmierci papieża: – To jest niezwykłe, że te dzieci tak dobrze oddają atmosferę, która wiąże się z osobą Ojca Świętego. Nie ma nic piękniejszego, niż takie czyste spojrzenie na dusze człowieka.

Obchody beatyfikacyjne w Jaśle

W jasielskie obchody beatyfikacji Jana Pawła II włączyło się również Muzeum Regionalne w Jaśle i Koło Numizmatyczne PTN w Jaśle, które przygotowały okolicznościową wystawę pt. „Pontyfikat Jana Pawła II w numizmatyce i medalierstwie”. Wystawa będzie czynna do końca maja br.

Honorowy Obywatel Miasta

W swej posłudze duszpasterskiej Karol Wojtyła kilkakrotnie odwiedził Jasło i ziemie jasielską: 8 marca 1970 r. przewodniczył uroczystościom powitania symboli Cudownego Obrazu w Jaśle. Jasło było pierwsza miejscowością w diecezji przemyskiej jaką odwiedziły symbole. Podczas uroczystości kardynał Wojtyła wygłosił do mieszkańców Jasła kazanie.

W 1972 r. kardynał Wojtyła wziął udział w uroczystościach 70-tej rocznicy przybycia do Polski Misjonarzy Saletynów. Przewodniczył wówczas koncelebrowanej mszy świętej w dniu 16 września. Ponownie na ziemi jasielskiej zjawił się w dniu 31 sierpnia 1975r. by w Przeczycy dokonać rekoronacji figury Matki Boskiej.
To dzięki ojcu Świętemu w 1997 roku oficjalnie stolica apostolska przyznała Jasłu patrona świętego Antoniego Padewskiego.

Rada Miejska Jasła, doceniając zasługi papieża Jana Pawła II dla współczesnego świata postanowiła uhonorować go w 22 rocznicę pontyfikatu Tytułem Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Uchwałę podjęto w dniu 16 października 2002 r. Akt nadania tytułu i medal wręczyła papieżowi delegacja władz samorządowych podczas specjalnej audiencji 20 listopada 2002 r. Dla upamiętnienia honorowego obywatela władze miasta nadały jednej z ulic imię Jana Pawła II. 6 lipca 2003 r. podczas Mszy Świętej na Rynku jasielskim mieszkańcy mogli wysłuchać podczas modlitwy Anioł Pański, słów które Jan Paweł II skierował bezpośrednio do mieszkańców Jasła za pośrednictwem telewizji (z okazji 100. rocznicy przybycia do Jasła SS. Wizytek).

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gagarin
Gagarin
2024 lat temu

W pierwszej ławce siedzi Staszek mój kolega potem widać śmietankę z Oazy w Franciszkanach ;]

Życzliwa
Życzliwa
2024 lat temu

’śmietanka z Oazy w Franciszkanach’?! buhahaha

Gagarin
Gagarin
2024 lat temu

Pewnie Fotograf był też od nich…

Życzliwa
Życzliwa
2024 lat temu

tiaaa 😛

Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

genialne wykonanie koncertu wspaniali artysci!!!!brawo
p.Adamiak p.Jurkiewicz genialni!
maria

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x