MiastoWiadomości

Ochrona przed powodzią

Małgorzata Chomycz, wojewoda podkarpacki gościła dzisiaj na zorganizowanej przez burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego konferencji prasowej dotyczącej zatwierdzenia „Programu ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły”.

Ochrona przed powodzią

Zadanie pod nazwą „Ochrona przed powodzią w zlewni Wisłoki, w tym budowa zbiorników retencyjnych Kąty-Myscowa i Dukla” znalazło się na 33 pozycji w przyjętym przez Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska  „Programie ochrony przed powodzią w dorzeczu górnej Wisły”. Program ma być realizowany w latach 2011-2030.

Na temat zbiornika Kąty – Myscowa przelało się przez wiele lat już morze słów, ja takich słów przelewać nie będę, tylko powiem konkretnie. W sierpniu został zatwierdzony program przez Prezesa Rady Ministrów. 6 października b.r. będzie ogłoszony przetarg na uzupełnienie raportu środowiskowego i inwentaryzację środowiskową, które są potrzebne do uzyskania pozwoleń. Natomiast 7 października przedstawiciele Banku Światowego przeprowadzą kontrolę pracy pod względem uzyskania wymaganych dokumentacji, tak, żeby można było w niedługim czasie przystąpić do realizacji inwestycji – mówiła wojewoda Małgorzata Chomycz.

Ochrona przed powodzią

W rzeczowy  zakres  zadania nr 33 ma m.in. wejść: opracowanie map ryzyka powodziowego w zlewni Wisłoki, modernizacja istniejących obwałowań, w tym ich zabezpieczenie przeciwfiltracyjne w podłożu, ochrona przed powodzą w zlewni Jasiołki i Ropy, regulacje potoków dla ograniczenia zagrożenia przeciwpowodziowego, a także budowa zbiornika Katy-Myscowa.

Przyjęcie tego programu jest szczególnie ważne dla miasta Jasła, dlatego, że oprócz tego, że numeratywnie wskazuje budowę zbiornika Kąty – Myscowa, to także jest w tym zadaniu  mowa o zabezpieczeniach rzek: Wisłoki, Ropy i Jasiołki. Powódź z 2010 roku pokazała, że wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej jest dla miasta niezwykle potrzebne – mówił Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła, który przypomniał również, że miasto Jasło wspólnie z Podkarpackim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie opracowało koncepcję pn.„Wariantowa koncepcja programowo – przestrzenna ochrony przed powodzią terenów położonych na terenie miasta Jasła w zlewni rzek Wisłoki, Ropy, Jasiołki oraz potoku Warzyckiego wraz z ich dopływami”. –  W koncepcji tej wyszczególnione są z potrzeby w zakresie kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Miasta Jasła. Mam nadzieję, że zadania tam ujęte, w ramach tego programu, będą realizowane priorytetowo, a  miasto Jasło traktowane będzie w sposób szczególny.

Ochrona przed powodzią

Podczas konferencji poruszono również sprawę  budowy wałów przeciwpowodziowych na terenie Osiedla Gądki. Wojewoda przekazała informację, iż dokumentacja dotycząca tego obwałowania przygotowywana przez Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie jest już prawie zakończona i być może jeszcze w tym roku rozpoczną się już prace, a wykonawcy rozpoczną pracę przy obwałowaniu.

Według zapowiedzi burmistrza już w przyszłym tygodniu ma odbyć się spotkanie przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, Urzędu Wojewódzkiego oraz Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Miasta Jasła, na którym mają zostać sprecyzowane priorytetowe zadania do realizacji oraz harmonogram realizacji tych inwestycji.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ciech
ciech
2024 lat temu

Ciekawe jakim to cudem PiS chciał wybudować tą zaporę do 2013 r. jak to obiecywał w 2007 r. nie mając zatwierdzonego projektu, opinii środowiskowej, nie wspominając o takich detalach jak wywłaszczenie gruntów czy przetarg? Chyba tak jak obwodnicę Rospudy.
.

Bohdan
Bohdan
2024 lat temu

No to se burmistrz pogawożył z panią Chomycz. Cel to głosy w urnie dla owej damy,a ewentualny splendor,a pewna fotka dla „gospodarza” miasta…To takie plecenie kosza wiklinowego.Tyle,że ów bywa wyrobem gotowym,a słowa wielkim od lat gównem były i są w mieście.Nawet wały stoją ponad rok podziurawione po powodzi,poszarpane i nic się nie robi,a ten gościu twierdzi,że rozwiąże problem powodzi??? Ciekawe czy znajdzie się w Jaśle,prócz niego ktoś, kto w to uwierzy,No może radny Czeluśniak-jasielska pytia….

ixi
ixi
2024 lat temu

kazdy juz chyba przejzal na oczy ze PiSOWI CHODZI TYLKO O KORYTO, oni nie potrafia zrobic ni, moze oprocz ujadania i jatrzenia…

Sylwek
Sylwek
2024 lat temu

ixi-a co ma w twoim mniemaniu nieróbstwo z poglądami politycznymi.Ono jest lub go nie ma….

ixi
ixi
2024 lat temu

ped do wladzy (Pis) i niekompetencja zawsze ida w parze…o obiecenkach i pluciu na innych nie wspomne…

Wacek
Wacek
2024 lat temu

ixi-najgorsi są Ci co poglądów nie mają,a udają,że mają ,by przy żłobie być.Tacy nigdy nic nie zrobią.Oni pilnują stołków.Resztę dośpiewaj sobie sam….

Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x