r e k l a m a
MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Podkarpaccy Winiarze przyznawali medale w wyjątkowym konkursie

II Galicyjski Konkurs Win rozstrzygnięty, najlepiej wypadły wina czerwone. Podkarpaccy winiarze mieli też okazję do wyjątkowego szkolenia.

Podkarpaccy Winiarze przyznawali medale w wyjątkowym konkursie

W sobotę, 24 marca, w Boguchwale koło Rzeszowa odbyła się druga edycja Galicyjskiego Konkursu Win. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 70 win, głównie z województwa podkarpackiego, były też wina z małopolskiego, lubuskiego, śląskiego. W tym roku dodatkową kategorią były miody pitne i nalewki.

– Poziom prezentowanych win był bardzo wysoki, co jest głównie zasługą znakomitego rocznika 2011. Dotyczy to szczególnie win czerwonych, które w tym roku zgarnęły gros medali, w tym wszystkie złote. Dawno w polskich winach czerwonych nie widywało się takiej dojrzałości owocu i gładkości garbników – podkreśla Wojciech Bosak, czołowy polski krytyk winiarski, przewodniczący jednej z komisji sędziowskich.

Galicyjski Konkurs Win ma wyjątkową formułę, z jednej strony stawia sobie za cel wyłonienie i nagrodzenie medalami win, które na to zasługują, z drugiej służy wymianie doświadczeń i edukację polskich winiarzy.

Jurorami oceniającymi wina konkursowe są sami winiarze, nie tylko członkowie Stowarzyszenia, prawo do oceny sędziowskiej mają także winiarze z innych regionów, którzy zgłosili swoje wina do konkursu. W tym roku 70 win oceniało 30 winiarzy pracujących w trzech komisjach konkursowych.

– Członkowie Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia już drugi rok przygotowują się do tej roli poprzez liczne szkolenia i degustacje komentowane, w których stale biorą udział – podkreśla Roman Myśliwiec, wiceprezes SWP, przewodniczący komisji konkursowej. – Winiarz, jeśli ma zrobić dobre wino, musi potrafić je także ocenić, to pozwoli mu wyłapać ewentualne błędy i opracować koncepcję swoich win – dodaje Myśliwiec.

Zgodnie z regulaminem Konkursu wina oceniane były zgodnie z 100-punktowym systemem oceny Międzynarodowej Unii Enologów (Union Internationale des Oenologues). Końcową punktację danego wina oblicza się jako średnią arytmetyczną ocen przyznanych przez poszczególnych jurorów, po uprzednim odrzuceniu ocen skrajnych – najniższej i najwyższej.

Złote medale przyznano dla win: Adamant 2011, Winnica Patria (śląskie) – champion kategorii, Cuvée czerwone 2011 – Winnica Klonowego Liścia (podkarpackie), Rondo 2009 – Winnica Pałac Mierzęcin (lubuskie), Harmonia Polska 2011, Winnica Sztukówka (podkarpackie). Wśród białych win najwyższą notę – champion w kategorii wina białe wytrawne – i srebrny medal otrzymała Jutrzenka 2011, Winnica Wiarus (podkarpackie). Kategorię białych win półwytrawnych wygrało Cuvée 2011 z winnicy Golesz. Także najlepiej ocenionym winem różowym było Rondo Rose 2011 z winnicy Golesz. W kategorii białe półsłodkie srebrny medal przyznano za Cuvée białe 2011, Winnica Klonowego Liścia (podkarpackie).

Zobacz wyniki! (format .doc)

Ewa Wawro
Sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ja
ja
2021 lat temu

A gdzie miś z kulawą nóżką?

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X