r e k l a m a
MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Podkarpaccy Winiarze przyznawali medale w wyjątkowym konkursie

II Galicyjski Konkurs Win rozstrzygnięty, najlepiej wypadły wina czerwone. Podkarpaccy winiarze mieli też okazję do wyjątkowego szkolenia.

Podkarpaccy Winiarze przyznawali medale w wyjątkowym konkursie

W sobotę, 24 marca, w Boguchwale koło Rzeszowa odbyła się druga edycja Galicyjskiego Konkursu Win. W tym roku do konkursu zgłoszono ponad 70 win, głównie z województwa podkarpackiego, były też wina z małopolskiego, lubuskiego, śląskiego. W tym roku dodatkową kategorią były miody pitne i nalewki.

– Poziom prezentowanych win był bardzo wysoki, co jest głównie zasługą znakomitego rocznika 2011. Dotyczy to szczególnie win czerwonych, które w tym roku zgarnęły gros medali, w tym wszystkie złote. Dawno w polskich winach czerwonych nie widywało się takiej dojrzałości owocu i gładkości garbników – podkreśla Wojciech Bosak, czołowy polski krytyk winiarski, przewodniczący jednej z komisji sędziowskich.

Galicyjski Konkurs Win ma wyjątkową formułę, z jednej strony stawia sobie za cel wyłonienie i nagrodzenie medalami win, które na to zasługują, z drugiej służy wymianie doświadczeń i edukację polskich winiarzy.

Jurorami oceniającymi wina konkursowe są sami winiarze, nie tylko członkowie Stowarzyszenia, prawo do oceny sędziowskiej mają także winiarze z innych regionów, którzy zgłosili swoje wina do konkursu. W tym roku 70 win oceniało 30 winiarzy pracujących w trzech komisjach konkursowych.

– Członkowie Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia już drugi rok przygotowują się do tej roli poprzez liczne szkolenia i degustacje komentowane, w których stale biorą udział – podkreśla Roman Myśliwiec, wiceprezes SWP, przewodniczący komisji konkursowej. – Winiarz, jeśli ma zrobić dobre wino, musi potrafić je także ocenić, to pozwoli mu wyłapać ewentualne błędy i opracować koncepcję swoich win – dodaje Myśliwiec.

Zgodnie z regulaminem Konkursu wina oceniane były zgodnie z 100-punktowym systemem oceny Międzynarodowej Unii Enologów (Union Internationale des Oenologues). Końcową punktację danego wina oblicza się jako średnią arytmetyczną ocen przyznanych przez poszczególnych jurorów, po uprzednim odrzuceniu ocen skrajnych – najniższej i najwyższej.

Złote medale przyznano dla win: Adamant 2011, Winnica Patria (śląskie) – champion kategorii, Cuvée czerwone 2011 – Winnica Klonowego Liścia (podkarpackie), Rondo 2009 – Winnica Pałac Mierzęcin (lubuskie), Harmonia Polska 2011, Winnica Sztukówka (podkarpackie). Wśród białych win najwyższą notę – champion w kategorii wina białe wytrawne – i srebrny medal otrzymała Jutrzenka 2011, Winnica Wiarus (podkarpackie). Kategorię białych win półwytrawnych wygrało Cuvée 2011 z winnicy Golesz. Także najlepiej ocenionym winem różowym było Rondo Rose 2011 z winnicy Golesz. W kategorii białe półsłodkie srebrny medal przyznano za Cuvée białe 2011, Winnica Klonowego Liścia (podkarpackie).

Zobacz wyniki! (format .doc)

Ewa Wawro
Sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ja
ja
2024 lat temu

A gdzie miś z kulawą nóżką?

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x