MiastoWiadomości

Policja: patrz w lusterka – motocykle są wszędzie!

W sobotę jasielscy policjanci uczestniczyli w akcji zorganizowanej przez członków Klubu Motocyklowego „Brave Dogs” Polska, podczas której zachęcali kierowców samochodów i jednośladów do bezpiecznego poruszania się po drogach. W trakcie kontroli drogowych funkcjonariusze i motocykliści apelowali również o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu.

Piękna wiosenna pogoda i cieplejsze dni sprawiają, że na drogach pojawia się coraz więcej motocyklistów. Jednak ta pasja nie zawsze łączy się z bezpieczeństwem na drodze. Policjanci z jasielskiej drogówki często wzywani są do wypadków drogowych z udziałem motocyklistów, w wielu przypadkach zdarzenia te kończą się tragicznie. Najczęstszą przyczyną wypadków jest nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie oraz przecenianie swoich umiejętności kierowania motocyklem. Policyjne statystyki wskazują, że wina za wypadki drogowe z udziałem motocyklistów leży zarówno po stronie kierowców motocykli, jak i kierujących samochodami. Różnica jednak polega na tym, że w przypadku nawet najmniejszej kolizji, to motocyklista ma mniejsze szanse na przeżycie albo wyjście z tego bez obrażeń. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Przed urazami chroni ich jedynie kask, dobre ubranie, a przede wszystkim zdrowy rozsądek. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Podczas sobotniej akcji pn. „Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie”, zarówno policjanci, jak też członkowie Klubu Motocyklowego z „Brave Dogs” Polska, zachęcali kierowców samochodów i motocyklistów do bezpiecznego oraz kulturalnego poruszania się na drogach. W trakcie kontroli drogowych funkcjonariusze i motocykliści propagowali wśród kierowców bezpieczne zachowania na drodze, wskazywali zagrożenia i skutki brawurowej jazdy, apelowali również o kulturę i życzliwość wobec innych uczestników ruchu. Ponieważ motocykle są słabiej widoczne w lusterkach pojazdów niż samochody i częściej mogą się znaleźć w tzw. martwym punkcie, członkowie Klubu Motocyklowego, za zgodą zatrzymanych do kontroli kierowców, we wskazanych przez nich miejscach, naklejali na samochody specjalne naklejki z hasłem „Patrz w lusterka –motocykle są wszędzie”. Przypominali również, że jedno zerknięcie w lusterko może ocalić czyjeś życie lub zdrowie.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x