MiastoWiadomości

Policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie

Płyty, twarde dyski i komputery z nielegalnymi programami i systemami operacyjnymi ujawnili policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą. Zabezpieczony sprzęt wykorzystywany był w jednej z jasielskich firm. Osobom odpowiedzialnym za taki proceder grozi kara do 5 lat więzienia.

Policjanci zabezpieczyli nielegalne oprogramowanie

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KPP w Jaśle w minionym tygodniu wkroczyli do siedzib kilku jasielskich firm. Z informacji, jakie posiadali wynikało, że mogą być tam użytkowane komputery z nielegalnym oprogramowaniem. Podczas prowadzonych działań funkcjonariuszy wspierał specjalista z zakresu weryfikacji danych zawartych na nośnikach elektronicznych i ochrony praw autorskich.

Przypuszczenia policjantów potwierdziły się. W jednej z kontrolowanych firm na większości z używanych komputerów zainstalowane były nielegalne wersje m.in. systemów operacyjnych i pakietów biurowych znanej firmy oraz innych specjalistycznych programów np. służących do projektowania i obróbki graficznej. Ponadto, w trakcie przeszukania funkcjonariusze znaleźli płyty CD-R również zawierające nielegalne wersje oprogramowania.

Zabezpieczone płyty, dyski i komputery wkrótce zostaną przekazane do szczegółowej analizy laboratoryjnej. Biegły sądowy oszacuje również straty jakie poniosły firmy posiadające prawa autorskie do używanych nielegalnie programów. Jeżeli wydane opinie potwierdzą wstępne ustalenia, wówczas osobom odpowiedzialnym za ten proceder grozić będzie kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

KPP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania
Ania
2024 lat temu

No to popłynęli, piractwo jest złe!

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x