MiastoWiadomości

Policyjne podsumowanie 2014 roku

Mniej przestępstw, znacznie bezpieczniej na drogach, dobra współpraca z samorządami i mieszkańcami regionu – to główne wnioski płynące z podsumowania roku 2014 jeśli idzie o pracę podkarpackiej Policji.

Policyjne podsumowanie 2014 roku

Dziś w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie odbyła się narada podsumowująca ubiegły rok. Wziął w niej udział I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Krzysztof Gajewski. Przybyli też Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Podkarpacki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Bogdan Kuliga, zastępca Prokuratora Apelacyjnego w Rzeszowie prokurator Andrzej Kiełtyka.

Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji, nadinspektor Zdzisław Stopczyk podsumował pracę podkarpackich policjantów w 2014 roku, przedstawił i omówił realizację zamierzeń, zadań i priorytetów nakreślonych u progu 2015 roku. Stan zagrożenia przestępczością w roku 2014 w województwie podkarpackim, oraz efekty pracy służby kryminalnej zreferował inspektor Piotr Michna, I Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji. Inspektor Andrzej Sabik, Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, który nadzoruje pion prewencyjny, omówił zagadnienia dotyczące ruchu drogowego, bezpieczeństwa imprez masowych, policyjnych konwojów, profilaktyki, a także efekty zwalczania przemocy domowej. O osiągnięciach służby logistycznej Policji mówił inspektor Sławomir Szczupak, Zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Bezpieczniej na drogach

Ubiegły rok był kolejnym rokiem znaczącej poprawy bezpieczeństwa na drogach województwa. Mniej było wypadków (o 79 niż w roku 2013), mniej osób zginęło (141, w roku 2013 – 151), mniej zostało rannych (2151, rok wcześniej 2242).

W 2014 roku zdecydowanie zwiększyła się liczba policyjnych kontroli stanu trzeźwości. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku podkarpaccy policjanci przeprowadzili w sumie 512 290 takich kontroli, rok wcześniej było ich 290 511. Policjanci ujawnili ogółem 5 557 przestępstw związanych z kierowaniem pojazdami w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 178a §1 kk i art. 87 § 1a kw). .

Mniej przestępstw

Podkarpacka Policja wszczęła w roku 2014 mniej postępowań o przestępstwa. Ogółem na Podkarpaciu było to 30 916 postępowań, o 5298 mniej niż w roku 2013. Mniej śledztw i dochodzeń dotyczyło przestępstw kryminalnych – 20 025 przy 21 888 w roku 2013.

Wykrywalność przestępstw praktycznie się nie zmieniła – wyniosła 69,9 proc. przy 70,9 proc. rok wcześniej. Rok 2014 to spadek jeśli idzie o wszczęcia postępowań dotyczących:

  • kradzieży z włamaniem – o 408 mniej;
  • uszczerbku na zdrowiu – o 34 mniej;
  • uszkodzeń rzeczy – o 364 mniej;
  • kradzieży – o 1349 mniej;
  • kradzieży samochodów – o 19 mniej;
  • bójek i pobić – o 73 mniej;

Skuteczniejsza walka z przestępczością gospodarczą i narkotykową

Podkarpacka Policja wszczęła więcej spraw dotyczących przestępstw gospodarczych (4191, rok wcześniej 3991) i narkotykowych (596, w 2013 roku 560). To efekt coraz skuteczniejszych działań Policji, bowiem tego typu przestępczość ujawniana jest w zasadzie wyłącznie w efekcie rozpoznania i działań niejawnych podejmowanych przez policjantów.

Policyjne podsumowanie 2014 roku

W roku 2014 zmniejszyła się liczba zabójstw (18, rok wcześniej 31). W większości są to tragiczne skutki awantur po pijanemu w gronie rodziny bądź w gronie bliskich znajomych. W ubiegłym roku podkarpaccy policjanci wszczęli 64 sprawy dotyczące przestępstw korupcyjnych. To o 28 spraw więcej niż w 2013 roku.

Współpraca z władzami samorządowymi

W 2014 roku władze samorządowe wsparły podkarpacką Policję kwotą blisko 2,1 miliona złotych. Fundusze, które zasiliły Fundusz Wsparcia Policji, pozwoliły m.in. wesprzeć codzienną działalność jednostek Policji (zakup paliwa, utrzymanie obiektów, zakup niezbędnych materiałów biurowych i techniki policyjnej, remonty), ale także rozpocząć budowę nowej Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie i oddać do użytku wyremontowane siedziby Komisariatu Policji w Boguchwale, Radymnie i Sieniawie.

Debaty społeczne

W ramach poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa, podkarpacka Policja, podobnie jak w 2013 roku, organizowała debaty społeczne. W ubiegłym roku odbyły się 53 takie spotkania, na których mieszkańcy poszczególnych regionów Podkarpacia wskazywali problemy, przekazywali swoje sugestie odnośnie zagrożeń, z jakimi się spotykają. Wszystkie te wskazówki determinują potem taktykę naszej służby na rzecz bezpieczeństwa ludzi.

KWP Rzeszów

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x