r e k l a m a
MiastoWiadomości

Prace wykopaliskowe w Lipnicy Dolnej. Czy jest tam osada z okresu rzymskiego?

Od trzech dni archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie pracują na terenie prywatnych działek w Lipnicy Dolnej w gminie Brzyska. Ciekawość na właścicielach gruntów wzbudziły części naczyń ceramicznych, garnków, które pojawiły się na powierzchni, przy wykonywanych pracach polowych.

Prace wykopaliskowe na terenie Lipnicy Dolnej (fot. brzyska.pl)

Po przeprowadzonych niedawno wstępnych oględzinach terenu oraz interpretacji znalezisk na polach uprawnych, rozpoczęto prace odkrywkowe. – Ze wstępnych informacji wynika, że spodziewają się odkopać znaleziska z III w. n.e.– czytamy na stronie internetowej gminy Brzyska.

nz. Rafał Papciak, wójt gminy Brzyska (fot. Wojciech Żebracki, Jaslonet.pl)

– Na miejscu działają archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, którzy tworzą wykopy na głębokość około 40 cm szukając prawdopodobnie osady, która może pochodzić z okresu rzymskiego (III w.n.e. ) Gdyby się okazało, że rzeczywiście będzie to cenne znalezisko, to może znaczyć, że kilkanaście wieków temu ten teren był również terenem atrakcyjnym, w którym tętniło życie – komentuje Rafał Papciak, wójt gminy Brzyska

Z nieoficjalnych informacji wynika, że niewykluczone jest odnalezienie tam całej osady. Prace na terenie gminy Brzyska w miejscowości Lipnica Dolna potrwają minimum dwa tygodnie.

(PJ)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
geo
geo
2024 lat temu

Fajnie by było, gdyby sie to udało! naprawde fajna promocja dla gminy.

dragoness
dragoness
2024 lat temu

„Ciekawość WŁAŚCICIELI gruntów” – chyba tak powinno być napisane, prawda?

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x