Wiadomości

Premiera filmu o Karpackiej Troi już we wrześniu! (zobacz zwiastun)

20 września 2010 r. o godzinie 20.00  kanał TVP Historia zaprezentuje „Trzcinicę – Karpacką Troję” – dokument o grodzisku i skansenie archeologicznym w Trzcinicy. Będzie to premierowy pokaz filmu w telewizji.Najprawdopodobniej obraz zobaczyć będzie można jeszcze kilkakrotnie tej jesieni w ramówkach innych stacji telewizyjnych.

„Trzcinica – Karpacka Troja” jest filmem dokumentalnym w reżyserii Zdzisława Cozaca prezentującym dzieje grodziska w Trzcinicy począwszy od jego narodzin we wczesnej epoce brązu aż po upadek ok. roku 1030 n.e. Autorami scenariusza są Jan Gancarski i Zdzisław Cozac, zaś film wyprodukowany został przy współpracy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie z agencją reklamową Media Promocja.

Prace nad filmem, rozpoczęte przeszło rok temu, od początku ukierunkowane były na stworzenie obrazu odpowiadającego poziomem najlepszym produkcjom zagranicznym emitowanym na takich kanałach jak National Geographic czy Discovery. Efekt końcowy to połączenie merytorycznej rzetelności i atrakcyjnej formy, a jednocześnie, zdaniem reżysera Zdzisława Cozaca, dowód na to, że w Polsce także można zrobić film dokumentalny w ciekawy i nowoczesny sposób. 

W trakcie produkcji dokumentu przez plan filmowy przewinęło się kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich naukowcy, odtwórcy dawnych rzemiosł, członkowie bractw rycerskich oraz pracownicy Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Ekipa filmowa gościła zaś w Trzcinicy, Krośnie i w Nižnej Myšli na Słowacji. Zdjęcia do filmu trwały łącznie niemal miesiąc, resztę prac nad obrazem wypełniła żmudna praca w studio, w tym m.in. tworzenie wirtualnych rekonstrukcji prezentujących w niezwykle sugestywny sposób oryginalny wygląd grodu
w różnych epokach i fazach rozwoju.

Zwiastun filmu

Premiera telewizyjna filmu odbędzie się w poniedziałek 20 września 2010 r. o godz. 20.00. Pierwszą stacją, która pokaże dokument będzie TVP Historia, jednak wszystko wskazuje na to, że tej jesieni „Trzcinicę – Karpacką Troję” można będzie zobaczyć również na innych kanałach. Obraz zostanie także zgłoszony do I Festiwalu Filmów Archeologicznych, który odbędzie się w listopadzie w Krakowie.

Oficjalna premiera filmu, początkowo mająca stanowić jedną z głównych atrakcji imprezy otwarcia skansenu i odwołana ze względu na czerwcową powódź, odbędzie się kilka dni przed pierwszą emisją na srebrnym ekranie w sali konferencyjnej w skansenie. Niestety, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wezmą w niej udział jedynie zaproszeni goście.

Więcej informacji o filmie można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej skansenu www.karpackatroja.pl gdzie uruchomiono specjalną zakładkę poświęconą „Trzcinicy – Karpackiej Troi”. Także tam znajduje się informacja o konkursie, nagrodą w którym jest podwójne zaproszenie na oficjalną premierę filmu.

Film „Trzcinica – Karpacka Troja” zrealizowano dzięki dofinansowaniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Urzędu Miasta Jasło oraz Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.

Patronem medialnym filmu jest FOCUS Historia.

Dawid Iwaniec

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
anonim
anonim
2024 lat temu

super pomysł z tym filmem 😀
dla mnie bomba

...
...
2024 lat temu

nareszcie kur.. cos normalnego w tym miescie

:-)
:-)
2024 lat temu

WItam, wie ktoś co to za muza w tle ?

antypis
antypis
2024 lat temu

żenada żenada

anonim
anonim
2024 lat temu

:upset: jak sie nie podoba to trudno nie moja sprawa ale wstzymaj sie gośćiu z tymi głópimi komentarzami !!!
:upset::upset::upset:

walnięta
walnięta
2024 lat temu

A paluszkojad i pseudodyrektor nie są przeciw??Przecież mają w piwnicach schowane zabytki,które Gancarski wykopał!!!

beton
beton
2024 lat temu

a ja sie pytam gdzie ten betonowy moloch biurokracyjno-urzedniczy dominujacy nad ta cala "fanaberia"!!! GDZIE!!???

CHORE PAŃSTWO !!!!!
CHORE PAŃSTWO !!!!!
2024 lat temu

"STOWARZYSZENIE ZAGROŻONYCH WYKLUCZENIEM SPOŁECZNYM" — kto doszedł po grzbietach i trupach robotniczych do celu , a teraz się na nich wypiął , kto zniszczył Solidarność i jej szczytne cele walcząc nie o robotników, ale o koryto i własną pozycję , kto wreszcie dzisiaj pomaga w jednoczeniu i walce o wspólną sprawę , godziwą zapłatę za ciężką pracę i byt ,który jest gorszy niż skazanych przestępców , czy sierot w domach dziecka, a na których utrzymanie idzie kilka razy więcej środków niz na 1 osobę w większośći polskich rodzin utrzymujących się z uczciwej pracy, czy wypracowanej emerytury . Gdzie są następcy… Czytaj więcej »

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x