MiastoWiadomości

Przygotowania do zimy w Powiecie Jasielskim

Jak co roku wraz z nadejściem zimy na drogach rozpoczyna się zimowa mobilizacja. Powiatowy Zarząd Dróg w Jaśle powinien być gotowy na konieczność odśnieżania około 400 km dróg powiatowych w Powiecie Jasielskim. Choć przygotowania do zimy rozpoczynają się… już kilka miesięcy wcześniej.

Przygotowania do zimy w Powiecie Jasielskim

Przygotowania do zimy muszą rozpoczynać się latem. Wtedy drogi oceniane są pod kątem technicznym – sprawdzany jest stan nawierzchni, poboczy i urządzeń odwadniających. W razie konieczności zleca się prace o charakterze utrzymaniowym, np. remonty cząstkowe, a także udrożnienie rowów i ścieków przykrawężnikowych, które odpowiadają za sprawne odprowadzanie wody z powierzchni jezdni. Dokonuje się przeglądu zadrzewienia, usuwane są też osłabione lub martwe gałęzie i konary drzew, które pod naporem śniegu mogłyby zagrozić bezpieczeństwu podróżujących.

Powiatowy Zarząd Dróg, jako zarządca, zakończył przygotowania do sezonu zimowego. Rozstrzygnięto przetargi na utrzymanie dróg oraz dostawę materiałów uszarstniających i soli drogowej.

W sezonie zimowym drogi powiatowe będą utrzymywane przez ośmiu wykonawców, którzy są rozlokowani na terenie całego powiatu. Zarówno odśnieżanie, jak i zwalczanie śliskości odbywać się będzie w godzinach między 200 a 700. W przypadku wystąpienia bardzo trudnych warunków atmosferycznych, czas pracy sprzętu zostanie wydłużony w zależności od potrzeb i możliwości.

Na terenie Jasła posypywanie mieszanką uszarstniającą odbywać się będzie częściej i na całej szerokości jezdni. Natomiast poza miastem najczęściej w miejscach niebezpiecznych, na skrzyżowaniach i na podjazdach, na mostach i w obrębie skarp oraz w pobliżu przystanków autobusowych. W przypadku wystąpienia warunków ekstremalnych dopuszcza się odśnieżanie tylko jednego pasa ruchu, z wykonaniem mijanek.
Przed nadejściem pierwszego ataku zimy stan pełnej gotowości muszą osiągnąć bazy, w których zgromadzony jest sprzęt – solarki i pługi, a także gdzie składowane są materiały do usuwania śliskości drogowej.

W tym roku PZD zakupiło 530 ton materiałów do zrobienia mieszanki dla ulic na terenie miasta Jasła i 2 415 ton – dla dróg poza obszarem miejskim. Materiały te są gromadzone na dwóch placach składowych: na bazie przy ulicy Przemysłowej w Jaśle i na bazie w Nowym Żmigrodzie, gdzie będzie na bieżąco wykonywana mieszanka.

O przejezdności dróg, ewentualnych utrudnieniach w ruchu można się dowiedzieć dzwoniąc pod nr telefonu 797 710 686 ( telefon do dyżurnego w punkcie dyspozycyjnym w Jaśle na ul. Przemysłowej) oraz do centrali PZD – tel. 13 44 35 140.

Drogi powiatowe na terenie gminy Tarnowiec będą utrzymywane przez Gminę Tarnowiec na mocy zawartego porozumienia.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x