r e k l a m a
MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Przyznali nagrody dyrektorom kulturalnym

Po ponad godzinnej dyskusji radni miejscy przyznali nagrody dla dyrektorów instytucji kulturalnych.
Najwięcej, bo 7.561 zł otrzyma Krystyna Kasprzyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury. Małgorzata Piekarska z Miejskiej Biblioteki Publicznej dostanie 6.830 zł, a Alfred Sepioł, dyrektor jasielskiego muzeum 5.098 zł.

Krystyna Kasprzyk, Alfred Sepioł, Małgorzata Piekarska (fot. Jaslonet.pl)
Małgorzata Piekarska i Alfred Sepioł byli obecni podczas obrad Rady Miasta. Najwięcej pytań i wątpliwości radni mieli do dyrektor Jasielskiego Domu Kultury, której dziś zabrakło na sali posiedzeń.
Podzieleni w sprawie JDK
Stanisław Zając s. Antoniego mówił, że ceny biletów na koncerty są zbyt wysokie, żeby pozwoliły sobie na ich zakup jasielskie rodziny, a zwłaszcza te wielodzietne. Podkreślał też, że dyrektor ściąga zespoły spoza miasta nie dając szans tym jasielskim.
Burmistrz ripostowała. – Nie ma tak tanich biletów na przedstawienia i na występy zespołów jak są w Jaśle – mówiła. I podkreślała, że JDK ma ofertę skierowaną do wszystkich jaślan – robimy koncerty darmowe, dla osób, które są uboższe, ale robimy też koncerty porządne. Mamy przed sobą drugą jesień teatralną, zobaczcie państwo, jaka to jest wysoka półka. Te spektakle cieszą się dużym wzięciem – mówiła burmistrz.
Maria Kurowska (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)
Krzysztof Czeluśniak twierdził z kolei, że JDK nie wykorzystuje dotacji z miasta, które przeznaczyło w ubiegłym roku dla jednostki 1 mln 600 tys. zł. Jego zdaniem obecna dyrektor pozbyła się 90% pracowników, którzy pracowali jeszcze za dyrektora Karola Głowy. Dodał także, że wydawany przez JDK Obiektyw Jasielski, decyzją Krystyny Kasprzyk jest składany przez krośnieńska firmę.
Ze złą oceną pracy Krystyny Kasprzyk nie chciała zgodzić się Maria Jagielska. Mówiła, że gdy z grupą radnych odwiedziła JDK zaraz po objęciu funkcji przez nowego dyrektora, dom kultury, a zwłaszcza garderoby dla artystów mało miały wspólnego z kulturą. – To była nora – mówiła Jagielska. I dodała, że teraz JDK zmienił swój wygląd i godnie przyjmuje artystów.
Prywatne animozje i populizm
Do oceny działalności pozostałych dyrektorów radni nie mieli zarzutów, bo ich zdaniem dobrze wykonują swoją pracę. Za to część rajców chciała, aby z uchwały zniknął zapis o nagrodzie dla Krystyny Kasprzyk. Wniosek ten upadł.
To jest zagrywka populistyczna, to są prywatne wycieczki nie poparte żadnym poglądem. Dziwie się, że jest to animozja pod adresem pani Kasprzyk, że jest z Krosna. To jest moim zdaniem zaściankowość – mówił o wniosku części radnych Henryk Rak.
Henryk Rak (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)
Dodał też, że radni, którzy krytykują działalność pani dyrektor Kasprzyk rzadko bywają w JDK.
Chodzę na wystawy i wernisaże i na początku kadencji widziałem ich kilka razy, ale teraz nie chodzą. Jeśli więc się nie chodzi, to nie powinno się mówić o tym, co tam się dzieje – komentował Henryk Rak.
Zamiast trzynastek
Nagrody są rekompensatą trzynastej pensji, której pracownicy kulturalnych instytucji samorządowych nie otrzymują, w przeciwieństwie np. do dyrektorów jednostek oświatowych. Podstawą do przyznania jest ocena pracy dyrektorów.
Bierze się pod uwagę dodatni wynik finansowy i ocenia się ich działalność – mówi Henryk Rak, wiceprzewodniczący Rady Miasta.
Mimo, że wszyscy troje spełnili kryteria i jak podkreśliła burmistrz – w pełni wykonali powierzone im zadania w zakresie zarządzania instytucjami kultury, nagrody okazały się trudnym orzechem do zgryzienia.
Elżbieta Bernal proponowała zmianę regulaminu, zgodnie z którym nagrody byłyby przyznawane raz na kilka lat. Z koli Stanisław Zając s. Antoniego przekonywał, że miasta, które zostało doświadczone przez powódź, nie stać na takie nagrody. – My nie możemy rozdawać pieniędzy na prawo i lewo – przekonywał.
Stanisław Zając (fot. W. Żebracki, Jaslonet.pl)
Lepszy przepływ informacji
Większość radnych udzieliła poparcia wnioskowi za przyznaniem nagród dyrektorom. Małgorzata  Piekarska podkreśliła, że dobrym rozwiązaniem zwiększającym wiedzę radnych na temat tego, co dzieje się w jednostkach byłyby spotkania z ich dyrektorami. Mogłyby się odbywać dwa razy do roku, aby radni mieli jasną i klarowną sytuację. Pozwoliłoby to uniknąć niepotrzebnych kłótni.
Chętnie spotkam się z każdym, z każdą komisją. Będę bardzo szczęśliwa jeśli będę miała szansę uczestniczyć w posiedzeniu rady, które będzie poświęcone sprawom kultury w mieście i będzie tam miejsce przeznaczone dla przedstawienia działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej – mówiła Małgorzata Piekarska.
Wyniki głosowania:
Za: Andrzej Bajorek, Marek Barański, Ryszard Czarny, Andrzej Dybaś, Zdzisław Dziedzic, Maria Filip-Niwelt, Wiesław Hap, Maria Jagielska, Roman Kościow, Henryk Rak, Andrzej Trzop, Jerzy Węgrzyn, Stanisław Zając s. Mieczysława, Leszek Znamirowski
Przeciw: Krzysztof Czeluśniak, Stanisław Zając s. Antoniego,
Wstrzymali się: Elżbieta Bernal, Józef Kędrek, Tadeusz Stachaczyński
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

19
Dodaj komentarz

avatar
19 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
PrawdaciekawyLeszekPOwyborca Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
szkoda gadać
Gość
szkoda gadać

„Ze złą oceną pracy Krystyny Kasprzyk nie chciała zgodzić się Maria Jagielska. Mówiła, że gdy z grupą radnych odwiedziła JDK zaraz po objęciu funkcji przez nowego dyrektora, dom kultury, a zwłaszcza garderoby dla artystów mało miały wspólnego z kulturą. – To była nora – mówiła Jagielska. I dodała, że teraz JDK zmienił swój wygląd i godnie przyjmuje artystów.”
i za to należy się szwczce nagroda…brawo…Jasło dosłownie tętni KÓltÓrą

ciekawy
Gość
ciekawy

KIEDY KONIEC W JAŚLE Z NAWIEDZONYMI KOBIETAMI ?????????

Leszek
Gość
Leszek

Teraz jeszcze kase tej pani Kasprzyk dajmy , ludzie gdzie wy zyjecie ??
Pani burmistrz kase do konca rozdaje moze pani Kasprzyk bedzie przy urnie zachecac jaka to kultura teraz w Jasle ….
Kto tych ludzi dopuscil do wladzy ,zeby nasze pieniadze rozdawali sobie nawzajem
Powinni juz nigdy nie zasiadac na posadach panstwowych !!!!!

PO
Gość
PO

PISORY DO WORA I NA WIELKA WODĘ , WON Z TEGO MIASTA……………………..

wyborca
Gość
wyborca

a ja wam ,powiem kasiura będzie podniosą podatki,ścieki ,woda,podatek od posiadania psa, na koniec grudnia to uchwała będzie ,od to nasi radni………………………………….

m
Gość
m

co to za nagrody jaja normalnie za jaka kase ludzie w jasle pracy nie maja domy po powodzi nie wyremontowane a wy kasa sypiecie sobie zal

ixi
Gość
ixi

PODOBNO JEST WIELU TAKICH Ryszardwo C., KTORZY JUZ MAJA DOSC TEJ BLAZENADY!

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Na nagrodę zasługiwali pani Dyrektor z biblioteki i pan Dyrektor z muzeum !

PS
Gość
PS

Brzydki kolokwializm w tytule! Niedopuszczalny w piśmie.

kulk a
Gość
kulk a

Bilety na koncerty po 40 zł. ( i to jeszcze jakiś podrzędnych zespolików typu pectus), 1 mln 600 tys. zł nie wykorzystane – to jest skandal. Brak koncertów dla młodzieży, to w końcu o młodzież taka instytucja jak JDK powinna dbać szczególnie, zwłaszcza w naszym starzejącym się mieście, młodego mieszkańca nie stać by dać 40 – 50 zł za bilet, po to są te dotacje, po to jest JDK. Rzucanie kłód pod nogi tym co chcą w Jaśle coś fajnego zorganizować, mam tu na myśli coroczną wojnę z krushfestem, brak jakiejkolwiek zrozumienia i chęci współpracy z młodymi ludźmi. A teraz… Czytaj więcej »

CNN
Gość
CNN

Żenada sługusy pisiorowskie.

Stary
Gość
Stary

Najlepiej pracuje Miejska Biblioteka Publiczna. Jest to prawdziwa instytucja kultury przez wielkie K. Nagroda w najwyższej wysokości dla dyrektor JDK jest dla mnie zmową pisowskiej sitwy. Wielki szacunek dla Pani M. Piekarskiej!

nora
Gość
nora

To była nora , jest nora i nią pozostanie przy takim gospodarzu -tj. gospodyni. Może w tym obiekcie Wajda kręcić filmy socrealistyczne. Pieniędze zamiast na przebudowę idą na nagrody za utrzymywanie badziewia. Czarny humor, tragifarsa i tragikomedia – trzy w jednym. Z kulturą to nie ma nic wspólnego. Np. sala, która nie spełnia żadnych norm, w tym głównie p.pożarowych woła o pomstę do nieba.

Edward
Gość
Edward

Przeciw: Krzysztof Czeluśniak, Stanisław Zając s. Antoniego,
brawo za odwage

darek.pl
Gość
darek.pl

Ja nie widziałem, żeby media negatywnie pisały o pani dyrektor biblioteki czy o panu dyrektorze muzeum, a o pani dyrektor czytałem we wszystkich mediach negatywnie. – powiedział Krzysztof Czeluśniak.
„Trzynastka” dla dyrektorów instytucji kultury to dziesięć procent ich rocznych zarobków. Wysokość nagrody dla Krystyny Kasprzyk wynosi siedem tysięcy pięćset sześćdziesiąt jeden złotych.
– Przy takich zarobkach, jakie ma pani Kasprzykowa, to nieetyczne jest dawać takie pieniądze. – grzmi Czeluśniak.
jedyny głos rossądku

Lord
Gość
Lord

Radni to skandal przyznawać nagrodę osobie,która tragicznie zarządza naszym Domem Kultury!!!! Zwolniła ponadto prawie cały personel JDK, głównie składający się z jaślan [90 procent]. To ostatnie pieniążki, które rozdajecie na prawo i lewo,wyborcy was docenią. Dom Dziecka w Wolicy potrzebuje pieniążki na swoich podopiecznych, a wy co nagrody sobie przyznajecie? SKANDAL,SKANDAL,SKANDAL!!!!!!!

Klaudiusz
Gość
Klaudiusz

Gratuluję radnym poczucia humoru.Mam nadzieję,że ta dzisiejsza decyzja będzie miała odzew w wyborach….Nagrody za to co jest obowiązkiem służbowym dają tylko Ci,co nie mają szacunku dla publicznego grosza…A tej wielkiej pani od kultury to nawet się nie chciało zaszczycić Rady.Widać bała się pytań,ale nie bała się że kasy nie dostanie… Takich mamy radnych jakich wybieramy,ale także i władze,które na publiczne krytyki odpowiadają krytyką ,czego dowodem jest dyskusja o pracy pani od kultury….Może by więc warto powiedzieć 21-ego listopada -DOŚĆ?
>

Ronin
Gość
Ronin

Do Krosna – precz z z brakiem akceptacji innych – ta dyrektor niema szacunku do nikogo w szczególności do młodzieży.

Prawda
Gość
Prawda

Jak mozecie honorowac taka kasa mobing, ktory ta Pani wprowadza wszedzie. Ta kobieta nie powinna wspolpracowac z ludzmi tylko nadal handlowac kwiatami na rynku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Close
X