Wiadomości

Ruszyły zajęcia na Podkarpackiej Akademii Wina

Ruszyły zajęcia kolejnego, trzeciego już rocznika Studium Praktycznego Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle. To unikatowe w skali kraju przedsięwzięcie cieszy się coraz większym zainteresowanie i uznaniem. Przez cały rok na weekendowe zajęcia przyjeżdżają do Jasła winiarze z całej Polski, a w tym roku nawet z Belgii.

W PAW ruszyły zjazdy nowego rocznika słuchaczy
W PAW ruszyły zjazdy nowego rocznika słuchaczy

Kolejna 30 osobowa grupa słuchaczy PAW rozpoczęła swoją winiarską edukację. Co dwa tygodnie przez cały rok będą przyjeżdżać do Jasła po kolejną porcję wiedzy teoretycznej i umiejętności praktyczne. Wśród tegorocznych słuchaczy PAW przeważają mieszkańcy woj. małopolskiego i śląskiego. Pozostali reprezentują województwa: świętokrzyskie, mazowieckie, podkarpackie, wielkopolskie, dolnośląskie, warmińsko-mazurskie, zachodnio-pomorskie. Najdłuższą trasę do pokonania będzie miał słuchacz, który co dwa tygodnie przylatywał będzie na zajęcia do Jasła aż z Belgii!

Dołożymy wszelkich starań by spełnić państwa oczekiwania. Myślę, że bez cienia przesady i autoreklamy, w tej chwili jest to jedyna prawdziwa szkoła winiarstwa w Polsce, a decydują o tym głównie praktyki – podkreślił Roman Myśliwiec, założyciel Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis.

Od paru lat obserwujemy w Polsce ogromny bum na zakładanie nowych winnic, a produkcja wina w nieprawdopodobnym stopniu się komercjalizuje, w dobrym tego słowa znaczeniu. Winnice są coraz lepiej prowadzone, są coraz wydajniejsze, produkcja wina jest na coraz wyższym poziomie, wina są coraz lepsze. Myślę, że zgromadziliśmy przez te ostatnie lata sporo takiej wiedzy, którą możemy już się dzielić – mówił Wojciech Bosak, członek rady Fundacji Galicja Vitis. – Od kilku lat różne ośrodki uniwersyteckie wprowadziły studia podyplomowa, które nazywają się enologią, ale to nie jest enologia, tak samo jak i my nie możemy sobie takiej etykietki enologii przykleić. Enologią nazywa się na uniwersytecie wykształcenie w randze co najmniej studiów magisterskich dotyczących produkcji win. Nasze Studium uczy przyszłych winiarzy praktyki winiarskiej i udaje nam się to realizować. Mamy tutaj na miejscu dobre zaplecze, mamy winnice, mamy winiarnie, gdzie państwo będziecie się tego wszystkiego uczyć i mamy najlepszych wykładowców – praktyków winiarskich.

Cykl rocznych szkoleń prowadzonych w ramach Studium Praktycznego Winiarstwa 2017 tradycyjnie rozpoczął się od krótkiego wykładu inauguracyjnego. Ewa Wawro, prezes Fundacji Galicja Vitis, prowadzącej Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle, omówiła w zarysie historię winiarstwa na świecie i w Polsce, poświęcając więcej uwagi czasom obecnym. Przytaczając konkretne fakty i uwarunkowania wykazała, że Jasło, nazywane coraz częściej stolicą polskiego winiarstwa w pełni sobie na to określenie zasłużyło.

Już pierwszego dnia Studium organizatorzy pomyśleli o zajęciach praktycznych. Poświęcone były podstawom prawidłowej degustacji i ocenie wina. Dzięki interaktywnym zajęciom prowadzący PAW mogli wstępnie zapoznać się z dotychczasowym poziomem wiedzy winiarskiej swoich kursantów, co pozwoli na bardziej precyzyjne dopasowanie zajęć do potrzeb i wymagań uczestników szkoleń.

Drugi dzień zjazdu poświęcono zagadnieniom, które mają przygotować słuchaczy do dalszej nauki winiarstwa. Omówiono pochodzenie, systematykę i wymagania siedliskowe winorośli, budowę i fizjologię winnego krzewu, cykl wegetacyjny i dojrzewanie winogron, pomieszczenia, sprzęt i materiały do wyrobu wina. Zajęcia prowadzili Roman Myśliwiec i Wojciech Bosak.

Drugi zjazd SPW 2017 odbędzie się na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Poświęcony będzie m.in. omówieniu skład oraz analizie chemicznej moszczu i wina oraz mikrobiologii wina. To bardzo ważne zagadnienia dla winiarzy, o czym w ciągu roku przekonają się słuchacze robiąc swoje wina.

Szczegółowy harmonogram zajęć prowadzonych w ramach Studium Praktycznego Winiarstwa 2017 dostępny jest na stronie PAW.

Jak przebiegają zajęcia można na bieżąco śledzić na stronie www.akademiawina.org

Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem projektu jest Miasto Jasło.
Zajęcia teoretyczne odbywają się w przepięknym, zabytkowym Pałacu Sroczyńskich w Jaśle, przy ul. Sroczyńskiego 2, gdzie od lat swoją siedzibę ma Medyczno – Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x