PolitykaWażne wydarzeniaWiadomości

Samorządy przejmują pełną odpowiedzialność za szpitale

Radykalne zmiany w polskim systemie ochrony zdrowia wchodzą w życie od dnia 1 lipca 2011 r. Wprowadza je uchwalona w kwietniu br. ustawa o działalności leczniczej. Jednym z głównych założeń nowej ustawy jest przekształcanie form organizacyjno-prawnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, które są zadłużone. Jeżeli zakład opieki zdrowotnej wykaże w sprawozdaniu finansowym wynik ujemny, wówczas jednostka samorządu terytorialnego, który ten zakład utworzyła może, w terminie określonym ustawą pokryć ujemny wynik finansowy za dany rok obrotowy. Jeżeli samorząd tej straty z jakichkolwiek przyczyn nie pokryje, wówczas będzie zmuszony albo zmienić formę organizacyjno-prawną zakładu albo go zlikwidować.

Samorządy przejmują pełną odpowiedzialność za szpitale (fot. W. Żebracki)

Zmiana niewątpliwie wymusiła na samorządach wzięcie pełnej odpowiedzialności za stan finansów publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Minister Zdrowia Ewa Kopacz w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” tłumaczyła, że „do tej pory szpitale zadłużały się bez żadnej reakcji swoich właścicieli, teraz samorząd będzie musiał wziąć za nie odpowiedzialność (…), nie ma przymusu przekształceń, więc jeśli samorządowi to odpowiada, może utrzymywać szpital z długiem i spłacać jego ujemny wynik finansowy”. Jednocześnie Ewa Kopacz zwróciła uwagę, że szpitale przekształcają się od 12 lat i „spośród 105, które się przekształciły, tylko trzy miały problemy finansowe – to te, w których nie przeprowadzono restrukturyzacji”. Tak więc Ministerstwo Zdrowia niewątpliwie oczekuje, że nowe przepisy zmuszą samorządy do podejmowania trudnych i odważnych decyzji restrukturyzacyjnych i przekształceniowych, które uzdrowią sytuację w nieustannie zadłużanych szpitalach i odciążą budżet państwa.

Władze powiatu jasielskiego od początku tej kadencji monitują niepokojącą sytuację finansową Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. Jak wynika z informacji przekazywanych przez dyrekcję, suma zobowiązań krótko i długoterminowych jasielskiego szpitala na dzień 31 grudnia 2010 r. przekraczała kwotę 14 milionów złotych. Tylko za ubiegły rok obrachunkowy szpital odnotował stratę w wysokości 3.090.371,00 zł, przy planowanej 1.257.000,00 zł. Mimo pogarszającej się sytuacji ekonomicznej, do tej pory jego dyrekcji nie udało się podjąć działań, które by ten niekorzystny trend odwróciły. Biegły rewident oceniając sytuację finansową Szpitala Specjalistycznego w Jaśle stwierdził w opinii m.in.: „Wskaźniki płynności finansowej utrzymują się na koniec roku badanego na poziomach niższych od oczekiwanych. Przyjęta przez wskaźniki tendencja spadkowa świadczy o corocznym pogarszaniu się płynności finansowej Szpitala”.

W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie sesja Rady Powiatu Jasielskiego poświęcona sytuacji w największej jasielskiej placówce ochrony zdrowia.

Tak więc przed władzami powiatu jasielskiego trudna i bardzo odpowiedzialna decyzja.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
NORBERT
NORBERT
2024 lat temu

Panowie nie łkajcie,tylko myślcie.Nie pozwólcie na prywatyzację szpitala.
Tu trzeba walki-nie łatwizny.Macie szansę pokazać ,ze potraficie rządzić… Jak przegracie,wyborcy tego wam nie zapomną!!! Do roboty!

Krakowianka
Krakowianka
2024 lat temu

no to witamy prywatyzację…
Poznacie w końcu rządy waszej kochanej partii Poczwar i PSL…
Gratuluje Jaślanie 😉

123...
123...
2024 lat temu

Czas najwyższy wreszcie nastąpił. Prywatyzacja i to jak najszybsza spowoduje, że szpital będzie dla pacjenta, a nie dla lekarza. Ci ostatni rozpaczać będą strasznie.

pacjent
pacjent
2024 lat temu

Szpitalami muszą rządzić prawdziwi menadżerowie, którzy nie będą zakładnikami lekarzy. ZOZy to relikt PRL!!! Zamknąć!!!

wąsal
wąsal
2024 lat temu

To kmiecik ma w porach!

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x