r e k l a m a
MiastoWażne wydarzeniaWiadomości

Sołtys wsi Deszcznica najwyżej wśród lokalnych sołtysów

W tegorocznej edycji konkursu „Sołtys Roku Województwa Podkarpackiego” Stanisław Piwowarczyk otrzymał wyróżnienie za osiągnięcia. Mimo, że nie zajął miejsca na podium to był wśród sześciu wyróżnionych. Daje mu to najwyższą pozycję w powiecie jasielskim, ponieważ jako jedyny sołtys z powiatu otrzymał wyróżnienie.

Sołtys wsi Deszcznica najwyżej wśród lokalnych sołtysów

Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 21 grudnia 2011 roku w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Wygrała kobieta – Wiesława Szczepanik sołtys Błędowej Zgłobieńskiej w gminie Świlcza.

Gratulując nagrodzonym i wyróżnionym, Członek Zarządu Województwa Lucjan Kuźniar mówił o tym, jak ważna dla życia lokalnej społeczności jest osoba sołtysa. „Sołtys to człowiek, który musi być jednocześnie urzędnikiem, administratorem i psychologiem. Trzeba naprawdę wyjątkowych predyspozycji, by móc łączyć te wszystkie cechy, dobrze sprawując powierzoną funkcję. Dobry sołtys musi być osobą charyzmatyczną, motywującą ludzi do działania, łączyć ich i budować porozumienie. To bardzo trudne zadanie – z jednej strony sprostać wymaganiom, jakie stawiają przed nim mieszkańcy sołectwa – małej ojczyzny, której jest członkiem, a z drugiej strony spełnić wymagania, które narzuca samorząd”.

Sołtys wsi Deszcznica najwyżej wśród lokalnych sołtysów

Wyróżniony Sołtys z powiatu jasielskiego Stanisław Piwowarczyk jest już sołtysem 31 lat a więc 8 kadencję i niepodzielnie rządzi w Desznicy. Mieszkańcy postrzegają go jako człowieka otwartego i miłego i nie wyobrażają sobie aby ktokolwiek inny pełnił ten urząd w Desznicy.
Stanisław Piwowarczyk aktywnie działa na rzecz rozwoju swojego Sołectwa, o tym jak wiele zrobił dla wsi, może świadczyć jego dorobek z ostatnich 5 lat.

Na wstępie należy wspomnieć o infrastrukturze drogowej, w tym zadaniu dzięki staraniom sołtysa odbył się kapitalny remont dróg gminnych o nawierzchni asfaltowej długości około 1 km za kwotę 250 tys. zł oraz dróg dojazdowych do domostw i pól za kwotę 50 tys. zł. Dróg gminnych przez Desznicę nie przebiega zbyt wiele- drogą, która ciągnie się przez całą wieś i łączy ją z innymi wsiami jest droga powiatowa, która była w katastrofalnym stanie ale dzięki wielu staraniom udało się ją w całości wyremontować. Droga relacji Kąty-Desznica-Jaworze o długości 5,5 km została wyremontowana za niemałą kwotę 2 700 000 zł.

Sołtys wsi Deszcznica najwyżej wśród lokalnych sołtysów

Kolejną inwestycja ułatwiającą komunikację mieszkańców i przybywających turystów jest budowa dwóch parkingów, pierwszego obok zabytkowego kościoła a drugiego na mieniu komunalnym gminy, który ma służyć głównie do parkowania autokarów przywożących turystów w Desznickie strony.

Elementem charakterystycznym dla Desznicy dzięki staraniom i determinacji sołtysa stał się odrestaurowany cmentarz z I wojny światowej, przylegający bezpośrednio do murów kościoła, cmentarz, który przed remontem wyglądał jak dziko rosnący las teraz zachwyca swoją prostotą i pomysłem architekta. Koszt remontu to ponad 250 tys. zł.

Przy okazji remontu cmentarza udało się pozyskać środki unijne na remont obejścia wokół kościoła, była to kwota 50 tys. zł z programu LEADER.
Udało się także zadbać o zabezpieczenie przeciw powodziowe, niepozorny potok płynący przez wieś w okresie deszczowym wzbierał zagrażając domostwom i drodze powiatowej. W pięciu najbardziej zagrożonych miejscach zabezpieczono potok i nadal są prowadzone prace w tym kierunku łączny koszt tego zadania to kwota 300 tys. zł.

Sołtys wsi Deszcznica najwyżej wśród lokalnych sołtysów

Dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży lubiącej sport ogrodzono boisko sportowe przy szkole podstawowej za 30 tys. zł
Wymieniono elewację miejscowej szkoły za kwotę 70 tys. zł. Teraz budynek nie odstrasza swoim wyglądem. Oprócz elewacji udało się wykonać parking przy szkole o nawierzchni bitumicznej.

Dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego udało się zakupić używany samochód strażacki oraz wykonać plac manewrowy przy remizie OSP.

Jak na sołectwo liczące zaledwie 342 mieszkańców pozyskane środki i osiągnięcia sołtysa z ostatnich 5 lat są nie lada osiągnięciem.
Stanisław Piwowarczyk zapytany o przyczyny sukcesu powiedział: „Nie jest to mój sukces, ja po prostu robię to co jest potrzebne dla dobra wsi. Rozwój Desznicy i szereg inwestycji to osiągnięcie moim zdaniem wszystkich mieszkańców, bo bez ich pomocy i zaangażowania nie byłoby to możliwe.

Marek Sroka

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Domin
Domin
2023 lat temu

Ciekawe gdzie to jest, chyba na Pomorzu… 🙂

ja
ja
2023 lat temu

podkarpacie czubie

Domin
Domin
2023 lat temu

Sam jesteś czubem buraku!
Na Podkarpaciu jest DESZNICA a nie Deszcznica!

dad
dad
2023 lat temu

gratulacje i życzę Burmistrzowi JASŁA żeby był taki sam

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x