r e k l a m a
MiastoWiadomości

Starosta Adam Kmiecik: „Jestem na tak”

O problemach przeszczepiania narządów w Polsce rozmawiali wybitni polscy specjaliści w dziedzinie transplantologii podczas konferencji naukowo – szkoleniowej „Transplantacja – jestem na tak”, która odbyła się 20 czerwca w siedzibie Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. Władysława Findysza. Jej celem było przybliżenie tematyki transplantologii i donacji narządów, szpiku i komórek krwiotwórczych oraz popularyzacja tej idei wśród społeczeństwa.

Starosta Adam Kmiecik: „Jestem na tak” (fot. K. Pacwa)

Konferencja, która została zorganizowana przez Starostę Jasielskiego, Dyrektora Szpitala Specjalistycznego w Jaśle oraz Koordynatora ds. Transplantacji odbyła się pod honorowym patronatem Elżbiety Łukacijewskiej, europarlamentarzystki oraz Małgorzaty Chomycz, Wojewody Podkarpackiego. Uczestniczyli w niej: prof. dr hab. Wojciech Rowiński, prof. dr hab. n. med. Roman Danielewicz, dyrektor Poltransplantu, dr hab. n. med. Andrzej Matyja, konsultant wojewódzki w dziedzinie Transplantologii Klinicznej dla woj. podkarpackiego, dr n. med. Wojciech Chmiest, konsultant wojewódzki w dziedzinie anestezjologii i intensywnej  terapii, Wacław Bentkowski, ordynator Oddziału Nefrologii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie, ksiądz kanonik Zbigniew Irzyk, dziekan Dekanatu Jasło – Wschód, dr n. med. Mariusz Paszkot, kierownik Stacji Dializ w Jaśle, starostowie poszczególnych powiatów, dyrektorzy szpitali powiatowych, ordynatorzy oddziałów, koordynatorzy szpitalni, przedstawiciel  – „Stowarzyszenia Sportu po Transplantacji” oraz słuchacze Medycznej Szkoły Policealnej w Jaśle.

Starosta Adam Kmiecik: „Jestem na tak” (fot. K. Pacwa)

W konferencji uczestniczył Adam Kmiecik, Starosta Jasielski. – Świadomość społeczna nie jest jeszcze na tyle dojrzała, aby większość osób nosiła przy sobie oświadczenia woli, w których zgadza się na pobranie narządów po śmierci. My, poprzez tę konferencję chcemy promować transplantację jako dar życia. Chcemy także przekonać, mieszkańców Jasła i Podkarpacia, że narządy osoby zmarłej mogą uratować zdrowie czy życie – mówi Adam Kmiecik, Starosta Jasielski. Jego zdaniem społeczeństwo musi być przekonane o tym, że przez swoją śmierć można uratować życie innej osobie. I dodaje – Noszę przy sobie oświadczenie woli. Moi bliscy wiedzą, że jestem na „tak”.

Starosta Adam Kmiecik: „Jestem na tak” (fot. K. Pacwa)

Przeszczepianie narządów jest niezwykle potrzebną, bezpieczną, a czasami jedyną metodą leczenia chorych z niewydolnością serca, wątroby, płuc, nerek czy innych narządów. Większość narządów i tkanek do przeszczepienia pobiera się ze zwłok osób, które za życia nie wyraziły sprzeciwu na pobranie. Niektóre organy, np. szpik kostny można pobierać od osób żywych, pod warunkiem, że potencjalny dawca wyrazi zgodę. Jednak większość narządów pobierana jest od osób uznanych za zmarłe, czyli takich u których stwierdzono śmierć mózgu. W takim przypadku ciało pacjenta jest wentylowane do momentu pobrania od niego zdrowego organu do przeszczepu. Śmierć mózgową orzeka specjalnie powołana komisja, składająca się z lekarzy z drugim stopniem specjalizacji. W jej skład wchodzi co najmniej jeden anestezjolog, jeden neurolog lub neurochirurg i inny specjalista. Jest to niezależna grupa lekarzy, która nie może uczestniczyć w procedurze pobierania lub przeszczepiania narządów.

Koordynacją pobierania narządów do przeszczepów w Polsce zajmuje się Poltransplant. Na stronie internetowej tej organizacji dostępne są kwestionariusze zarówno te, na których chcemy zgłosić sprzeciw pobraniu narządów po śmierci do przeszczepu, jak i oświadczenie woli, w którym zgadzamy się na ich przekazanie. Pomocni są także specjalnie przeszkoleni do tego celu koordynatorzy transplantacyjni, którzy pracują już w większości szpitali w Polsce. Od maja 2009 roku w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, funkcję tę pełni Ewa Zawilińska, naczelna pielęgniarka. Do jej zadań należy przede wszystkim: czuwanie nad procesem pozyskiwania i przeszczepiania narządów, promowanie idei transplantacji oraz  rozmowa przeprowadzana wspólnie z lekarzem z bliskimi tragicznie zmarłych osób.

Starosta Adam Kmiecik: „Jestem na tak” (fot. K. Pacwa)

Pierwsze pobranie w historii jasielskiego szpitala miało miejsce w kwietniu tego roku. Szansę na nowe życie dostali 47-letnia kobieta oraz 60-letni mężczyzna. To oni tuż przed świętami wielkanocnymi, spośród setek oczekujących w naszym kraju na przeszczep, otrzymali od zmarłego dawcy nerki. Zabieg poprzedziły godziny rozmów i przekonanie rodziny, która w tak smutnej chwili potrafiła podjąć słuszną decyzję i dać szansę powrotu do normalności osobom, którym kiedyś zdrowie odmówiło posłuszeństwa.

Mimo to, Podkarpacie, Małopolska i Lubelszczyzna to nadal białe plamy na mapie transplantologii. Dla porównania w Zachodniopomorskiem jest 35 pobrań na milion osób, u nas – 2. Dlaczego? – Nie wiem. Tacy sami ludzie mieszkają tu i tam, tak samo umiera się tam i tu. Ludzie wyznają te samą religię, tylko wszystko zależy od ludzi. Być może tam bardziej przekonani się dyrektorzy szpitali i lekarze niż tu. Być może tam jest znakomita pomoc kapelanów szpitalnych – zastanawia się prof. dr hab. Wojciech Rowiński, konsulat krajowy w dziedzinie transplantologii klinicznej.

Starosta Adam Kmiecik: „Jestem na tak” (fot. K. Pacwa)

I przekonuje, jak ważna jest edukacja społeczeństwa. – Jest lepiej niż było, ale nadal nie jest dobrze. Przeszczepianie to bardzo szczególna metoda leczenia, która ma czułe punkty w odbiorze społecznym. Do tych czułych punktów należy sprawa rozpoznania zgonu, kwestia tego, czyja zgoda jest potrzebna na pobranie, obawy przed nieuczciwym wyborem biorcy i obawa przed handlem, co jest wierutną bzdurą – dodaje Rowiński.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
nieludzki
nieludzki
2024 lat temu

DOBRA ROBOTA

mystic_person
mystic_person
2024 lat temu

Cały ten bur*** się nie skończy dopóki nie sprywatyzujemy szpitali. Koniec kropka.

staszek
staszek
2024 lat temu

Adam nie patrz się tak bo ci żona p.. obije a górczykowi m… przeszczepcie!

SS
SS
2024 lat temu

Jako ,że wyraziłem zgodę „dawcy narządów” m am prawo zadać pytanie wymienionym wyżej,bo się nie doczytałem,który/a/ z nich wyraziła zgodę „dawcy”.Prawdopodobnie jest to nowa „smuta” w wykonaniu chętnych zająć pierwsze miejsca na listach wyborczych.Uważam,że byłby to zbożny i zachęcający cel ,jeśliby którykolwiek wymieniony z imienia i nazwiska LUB pokazany na fotce jasno potwierdził na TAK. JESTEM DAWCĄ

NN
NN
2024 lat temu

Do mystic_person , burdel się skończy jak nie będzie „interesu”. A interes się zacznie jak sprywatyzują szpitale!
PS.
Jakbyś nie zrozumiał to poproś szybciej myślącego o wytłumaczenie.

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Ciekawe, ile z tych „zaangażowanych” zarejestrowało się jako dawcy szpiku? A w ogóle problemu by nie było, gdyby do pobrania narzadów wystarczyło oświadczenie woli. Niestety, rodziny najczęściej go nie honorują. Jak zwykle sejm uchwalił ustawę-bubel.

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

Od razu informuje – tak na wszelki wypadek – że od Kmiecika to ja nic nie chcę! No, ewentualnie filcoki na zime to bym mógł wziąć 😀

medycyna
medycyna
2024 lat temu

a co da prywatyzacja szpitali, skoro organem tak naprawdę zarządzającym będzie powiat, jak się im nie będzie podobała osoba kierująca szpitalem to ja odwołają. było by dobrze gdyby ta osoba miała w 100 % poparcie starostwa. a nie tak że jak chce ukrócić samowolkę niektórych środowisk, to od razu biegną ze skargą do starostwa że i się krzywda dzieje. co się działo w krośnie w każdej firmie jest że masz pracować od – do, każdy ma odprowadzać podatki od zarobków, ale w Polsce są równi i równiejsi. jak by każdy był równy wobec prawa to kasy by wystarczało na wszystko

KAMIL
KAMIL
2024 lat temu

Ale show był se w Jaśle…Tyle ,że gówno z tego być będzie.Pogadali,zdjęcia natrzaskali,skomentowali,coś skonsumowali, napisali i w p… się rozjechali!!!

gburdo PiSmana
gburdo PiSmana
2024 lat temu

Twoja durnota PiSmanie jest bezdenna. (ale czego innego można się spodziewać po wielbicielach kaczkoprezia).

gbur do Kamila
gbur do Kamila
2024 lat temu

Twój wpis świadczy o konieczności szybkiej transplantacji mózgu.
Zła wiadomość jest taka, że takich zabiegów jeszcze się nie przeprowadza.

normalny25
normalny25
2024 lat temu

co jak co ale patrzac na te blondyne na drugim zdjeciu to az mi sie wyobraznia pobudza;)

Doda
Doda
2024 lat temu

Adam a co z ciebie można pobrać?

gryzak
gryzak
2024 lat temu

Motkowicz siedzi taki dumny a ciekawe jak mu tam było w Ludenscheid w 1988 roku?Zbroił i co jeszcze robił?

vv
vv
2024 lat temu

kmiec niech da sobie spokój niech się pszczołami zajmie

Zobacz także
Close
Back to top button
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x