MiastoWiadomości

Straż miejska przypomina o obowiązku odśnieżania chodników

Od kilku godzin w naszym regionie sypie śnieg. Prognozowane są dalsze opady białego puchu w kolejnych dniach. Jak opady śniegu to i obowiązki spoczywające na właścicielach domów jednorodzinnych, czy posesji związane z odśnieżaniem. Sporo interwencji jakie napływają do dyżurnego straży miejskiej zimą, dotyczą właśnie zaśnieżonych chodników czy wysypywania odgarniętego śniegu na jezdnię. Po raz kolejny pojawiają się pytania, „ kto ma zadbać o odśnieżanie chodników przylegających do posesji?”. Temat wydaje się prozaiczny, ale odpowiedzialność za odśnieżanie regulują odpowiednie przepisy. Przy tej okazji przypominamy zatem o podstawowych zasadach odśnieżania chodników.

Właściciele, użytkownicy, osoby posiadające nieruchomość w zarządzie, a także inne podmioty władające nieruchomościami zobowiązani są do utrzymania czystości i porządku na chodnikach położonych wzdłuż nieruchomości. Do obowiązków należy między innymi usuwanie śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń zalegających na chodnikach. Śliskość na chodniku należy zlikwidować posypując go np. piaskiem. Piasek użyty do usuwania śliskości należy usunąć z chodnika niezwłocznie po ustaniu przyczyn jego zastosowania. Ponadto, dopuszcza się pryzmowanie śniegu i lodu na krawędzi chodnika, lecz w taki sposób, aby nie utrudniać ruchu pieszych i z zachowaniem możliwości odpływu wody do kanalizacji oraz niezagrażający istniejącej zieleni, z zachowaniem minimalnej odległości 1 metra od pni drzew i krzewów. Zabronione jest wyrzucanie śniegu na jezdnię czy zasypywanie przejść dla pieszych! Obowiązki te wynikają między innymi z Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz Uchwały Rady Miasta Jasła.

Oczywiście działalność strażników miejskich nie zaczyna i nie kończy się na kontrolowaniu właścicieli, czy też zarządców posesji. Kontrolowane są także chodniki i drogi należące do miasta, w tym przypadku interwencje są przekazywane wykonawcom i problem rozwiązywany jest wkrótce po jego zgłoszeniu.

Strażnicy dziś przed południem sprawdzili chodniki głównie w centrum miasta. Od rana docierali do mieszkańców, którzy nie odśnieżyli jeszcze chodników. Skontrolowana została m. in. ulica Rynek, Piotra Skargi, Śniadeckich, Jana Pawła II, Floriańska, Kadyiego, Asnyka, Sokoła, Czackiego, Mickiewicza, Kościuszki, 3 Maja, Staszica i wiele innych. Funkcjonariusze jasielskiej straży miejskiej w pierwszej kolejności działają prewencyjnie, pouczając właściwe osoby bądź instytucje o tym obowiązku. Natomiast jeżeli ktoś uporczywie nie będzie wywiązywał się z obowiązków, to wówczas może zostać ukarany mandatem karnym. Zgodnie z ustawą o zachowaniu czystości i porządku za nieodśnieżony chodnik grozi kara nawet do 500 zł.

SM Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x