Wiadomości

Sukces Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle!

W dniu 14 stycznia 2011 roku w Rzeszowie odbyło się podsumowanie Konkursu „Radosne obchody Święta Odzyskania Niepodległości”. Ekonomik zajął w nim I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych.

Kawiarniane wspomnienia
Organizatorem uroczystości było Podkarpacie Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, które na uroczystości reprezentował wicekurator Pan Antoni Wydro. Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Pan Piotr Kluz – naczelnik wydziału prewencji KW Policji w Rzeszowie, Pani Ewa Leniart – dyrektor wydziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie oraz major Marek Stroń z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie.
Zaproszeni goście mówili o znaczeniu i randze Święta Niepodległości, a także o popularyzowaniu tego Święta m.in. poprzez radosne jego obchody. W imieniu Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle wystąpiła uczennica klasy 3o – Agnieszka Wojnarowicz, dokonując prezentacji multimedialnej zrealizowanych przez Ekonomik działań.
Konkurs skierowany był do wszystkich typów szkół, aby inspirować szkoły do integrowania społeczności lokalnych wokół inicjatyw społecznych oraz popularyzować ciekawe przykłady obchodów uroczystości związanych ze świętami narodowymi.
Rozdanie nagród
11 listopada – najważniejsze polskie święto obchodzone dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Ustanowione dla upamiętnienia wielu pokoleń Polaków walczących o wolność ojczyzny.
Zespół Szkół nr 4 w Jaśle od wielu lat aktywnie uczestniczy w obchodach różnych świąt i uroczystości, wpaja i pielęgnuje wśród społeczności szkolnej i lokalnej uniwersalne wartości moralne, etyczne i patriotyczne.
„Radosne obchody święta odzyskania niepodległości” w Ekonomiku w 2010 roku przebiegały na wielu płaszczyznach. Rozpoczęły je wojewódzkie obchody XXVI rocznicy męczeńskiej śmierci ks. J. Popiełuszki – pod hasłem „Popiełuszko – świadek wolności” – których byliśmy współorganizatorami. W tym dniu przeżywaliśmy uroczystą akademię z udziałem przedstawicieli prokuratury, IPN-u, władz powiatowych oraz nauczycieli, dyrektorów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Jasielskiego, a także wystawę fotografii poświęconych życiu i śmierci błogosławionego, Mszę Św. i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą kapelana Solidarności.
„Nie ma przyszłości bez pamięci …” Kawiarniane wspomnienia o Janie Pawle II to z kolei refleksje patriotyczno-religijne zawarte w spektaklu słowno-muzycznym przygotowanym przez młodzież Ekonomika. W klimacie muzyki, można było posłuchać wspomnień o ukochanym przez młodzież papieżu. W teatralnej kawiarence wspominaliśmy osobę Jana Pawła II, jego nauczanie i życie pełne wiary, nadziei i miłości, a także czas humoru, bo takie było życie naszego papieża.
Z okazji Święta Niepodległości w ZS 4 corocznie odbywa się uroczysta akademia. Od kilku lat uświetniają ją swoim występem zaprzyjaźnieni artyści Opery Krakowskiej. Wykonują koncert pieśni legionowych i patriotycznych, prezentują program słowno-muzyczny oraz pokaz strojów narodowych.
Uroczysta akademia
„Ocalić od zapomnienia”. Młodzież Ekonomika corocznie otacza opieką cmentarze wojenne z okresu I wojny światowej oraz oddaje hołd poległym patriotom w miejscach pamięci, walk i męczeństwa. Porządkują cmentarze, zapalają znicze, dbają, aby ocalić od zapomnienia mogiły poległych żołnierzy.
„Etos rycerski dawniej i współcześnie” – to inscenizacja teatralna przygotowana dla naszych uczniów przez Bractwo Rycerskie z Gniewa. Wykonali oni również pokaz sztuki walki średniowiecznej z udziałem białej broni oraz pokaz strojów rycerskich. W pokazie brali również udział nasi uczniowie, którzy bardzo chętnie przywdziali stare rycerskie stroje i zamienili się na chwilę w średniowieczne niewiasty i szlachetnych rycerzy.
„Jasło – małą ojczyzną i skarbnicą wartości narodowych” – to motto przewodnie wystawy zorganizowanej przez Koło historyczne działające przy Zespole Szkół nr 4 w Jaśle. W auli szkolnej można było zapoznać się z sylwetkami wybitnych jaślan i ich osiągnięciami na gruncie politycznym, naukowym, wojskowym.
„A to Polska właśnie”. Pod takim tytułem został zorganizowany przez polonistów ZS 4 konkurs plastyczny – przekład intersemiotyczny wybranych dzieł.
Zespół Szkół nr 4 w Jaśle – dyrekcja, nauczyciele, uczniowie – bierze chętnie udział w uroczystościach organizowanych przez inne instytucje. W tym roku były to:
– powiatowe uroczystości z okazji Święta Odzyskania Niepodległości organizowane przez Starostwo Powiatowe w Jaśle,
– uroczysta akademia międzyszkolna z okazji Święta Niepodległości w I LO w Jaśle,
– koncert muzyczno-poetycki „Taka była rozmowa z Szopenem” organizowany przez Jasielski Dom Kultury,
– wystawa i prelekcja poświęcona sylwetce narodowego kompozytora „Rodem warszawianin, sercem Polak, talentem świata obywatel” – „Curriculum vitae” Fryderyka Szopena organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle,
– prezentacja multimedialna i wykład naukowy mgr. M. Świątka „Jaślanie w walce o niepodległość Polski w okresie powstania styczniowego i I wojny światowej” organizowane przez Muzeum Regionalne w Jaśle.
Uczniowie i nauczyciele Ekonomika również w aktywny sposób upowszechniają wychowanie patriotyczne uczestnicząc w:
XIV Biegu Niepodległości w Krośnie organizowanym przez MOSiR Krosno,
II Pieszym Rajdzie Niepodległości – Liwocz 2010 organizowanym przez Zarząd Powiatu w Jaśle oraz II LO w Jaśle.
W uroczystości w Rzeszowie Ekonomik reprezentowali:
mgr Jolanta Pasiowiec – koordynator działań i konkursu
mgr Jerzy Rzońca – oprawa multimedialna
Agnieszka Wojnarowicz – uczennica
Urszula Budziak

Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimka
Anonimka
2024 lat temu

Gratulacje

uczeń
uczeń
2024 lat temu

Ekonomik zawsze był najlepszą szkołą i tak pozostało. 🙂

kazaczok
kazaczok
2024 lat temu

ładny stalin

blonka
blonka
2024 lat temu

wieje nuda@@

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x