MiastoWiadomości

Szansa na rozwój jasielskiego szpitala

Władze Powiatu Jasielskiego wspólnie z samorządem gorlickim podjęły starania o zabezpieczenie kompleksowej opieki zdrowotnej na terenie obydwu powiatów.

Adam Kmiecik, Starosta (fot. Przemysław Janas) (kliknij aby powiększyć)

Planowana forma funkcjonowania szpitali miałaby wzmocnić dotychczasowe zaplecze medyczne placówek oraz utrzymać standardy na wysokim poziomie.

– Podjęliśmy wspólne prace z powiatem gorlickim, które miałyby na celu opracowanie takiej formuły funkcjonowania opieki zdrowotnej na terenie obydwu powiatów, która nie tylko pozwoliłaby utrzymać dotychczasowe standardy, ale poprzez połączenie naszych potencjałów wzmocniłaby opiekę zdrowotną. Miałoby to formę publicznej spółki samorządowej. Jest to jeden z wariantów, nad którym trwają prace – mówi Adam Kmiecik, Starosta Jasielski.

Zbigniew Betlej, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle uważa, że to bardzo dobry pomysł. – Mając na uwadze przyszłość i obecną sytuację jednostek służby zdrowia, z wejściem w życie ustawy o lecznictwie jest to dla nas korzystne – zaznacza Zbigniew Betlej.

Z. Betlej, dyrektor szpitala (fot. Przemysław Janas) (kliknij aby powiększyć)

Obala także twierdzenie oponentów, jakoby połączenie obydwu placówek wiązało się z likwidacją niektórych oddziałów. – Z naszej strony nie widzimy zagrożenia. Nie mam obaw, co do tego, że Gorlice nas wchłoną – wyjaśnia dyrektor. I podkreśla, że połączenie tych dwóch szpitali daje duży potencjał finansowy i organizacyjny.

Podobnego zdania jest także dr Szymon Niemiec, zastępca dyrektora ds. lecznictwa. – Połączenie ze sobą specjalistyki stworzy perspektywę rozszerzenia działalności oddziałów specjalistycznych z otwartym katalogiem świadczeń. Nie widzę nic złego w tym, żeby lekarze z Gorlic przyjeżdżali np. operować do Jasła czy odwrotnie. Poza tym Jasło specjalizuje się w innych dziedzinach niż Gorlice, więc na tym połączeniu skorzystają obydwie placówki – twierdzi Szymon Niemiec.

Nad projektem czuwają specjalnie powołane zespoły specjalistów. Powiat Jasielski reprezentują: Franciszek Miśkowicz, Wicestarosta Jasielski, Tadeusz Górczyk, Etatowy Członek Zarządu, Radna Dorota Woźniak, Beata Trzop, dyrektor ds. ekonomicznych Szpitala Specjalistycznego w Jaśle oraz Wanda Czyżowicz, główna księgowa szpitala.

Szansa na rozwój jasielskiego szpitala (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Zadaniem zespołu jest udzielenie odpowiedzi na podstawowe pytanie: jaki będzie skutek połączenia dla istnienia poszczególnych oddziałów szpitalnych oraz ich możliwości rozwojowe. – Sytuacja obydwu szpitali jest bardzo podobna. Stąd pomysł na wspólne szukanie najlepszego wyjścia, w tym również połączenia placówek. Nie ma mowy o likwidacji jakiegokolwiek oddziału. Połączenie dawałoby możliwość synergii, np. my mamy dwóch specjalistów chirurgów onkologów, w Gorlicach mają czterech, czyli razem jest sześciu. Można wówczas starać się o wyższe kontrakty. Te prace będą trwały dotąd, dopóki nie odpowiemy sobie na wszystkie pytania, czy ta forma jest lepsza czy gorsza. To Rada podejmie decyzję czy ta forma jest dobra dla powiatu jasielskiego – przekonuje Starosta.

nz. Tadeusz Górczyk, (kliknij aby powiększyć)

Ustawa o działalności o działalności leczniczej, która obowiązuje od 1 lipca br. wymusza jednak na samorządach podjęcie radykalnych kroków. – Ta ustawa idzie w kierunku zmuszenia samorządów do przekształcenia w spółkę. Te samorządy, które nie będą w stanie wytrzymać finansowo problemów szpitalnych, będą zmuszone do prywatyzowania, czyli sprzedawania przynajmniej części akcji. My chcemy przeciwdziałać teraz. Chcemy, żeby te szpitale były samorządowe w 100%, bez żadnej wyprzedaży na zewnątrz – wyjaśnia Tadeusz Górczyk, Etatowy Członek Zarządu Powiatu.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
felczer
felczer
2024 lat temu

Czy nie lepszą formą byłaby fuzja jasielskiego szpitala ze szpitalem wojewódzkim nr.1 w Rzeszowie.Może czegoś by się nauczyli ludzie,którzy i w starostwie jasielskim i w szpitalu jasielskim bełtają mętną wodę i pożerają wszystko co się im przydzieli. Jeśli bankrut połaczy się z drugim bankrutem,to przyspieszy upadłość obu jednostek.Ludzie ,którzy stworzyli wizję jakiegoś tworu nie mają żadnej innej koncepcji ,a jesli ją już mają ,to jest w zupełnym oderwaniu od rzeczywistości.Szpital woj.nr.1 w Rzeszowie nie tylko nie brnie w coraz to większe długi,ale wypracowuje zyski.Wielkość świadczonych usług,profesjonalizm kadrowy pokazałby od kuchni naszym jak można dobrze funkcjonować z rzeczywistym pożytkiem dla ludzi.

PiS-man
PiS-man
2024 lat temu

Oszczędności z połączenia to np. likwidacja służb księgowych czy kadrowych w jednostce przejmowanej (to się właśnie nazywa synergią)… I każdy, kto nie jest wyborcą PO (bo tol emingi są) i PSL-u (bo to potencjał intelektualny fornala z czworaków) zdaje sobie sprawę, że jedyne oszczędności będą się wiązały z kosztami osobowymi…

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

Kilka pytań :
– kto wycenił lub wycenia i kontraktuje usługi medyczne – skoro w połowie roku niektóre limity są wyczerpane bo jest nad wykonanie inie wolno nikogo przyjąć, a kadrę i tak się opłaca do nowego kontraktu,
-co to jest nad wykonanie i jak to pojęcie ma się do innych grup społecznych
-czy w związku z tym praca w ZOZ-ach jest taktowana jako akord , a nie pomoc faktycznie potrzebującym itd… itp……

szeptal
szeptal
2024 lat temu

PIS-man a jak Pan Starosta powiedział będzie więcej lekarzy to będą większe kontrakty i według niego to będzie synergia. 😉

dragoness
dragoness
2024 lat temu

„Połączenie dawałoby możliwość synergii, np. my mamy dwóch specjalistów chirurgów onkologów, w Gorlicach mają czterech, czyli razem jest sześciu. Można wówczas starać się o wyższe kontrakty.”
– zwykłe mydlenie oczu, lub dowód totalnej ignorancji. Nie wiem co gorsze, choć charakterystyczne dla polskich polityków. Kontrakty ustala NFZ na podstawie zapotrzebowania na usługi medyczne, a nie ilości lekarzy. Sześciu onkologów w dwóch szpitalach oznacza, że co najmniej dwóch trzeba będzie zwolnić i na tym będą polegać oszczędności.

STANISŁAW
STANISŁAW
2024 lat temu

Kolejna administracyjna hybryda,która załatwi kolejną firmę w Jaśle…
A,że „fachowców” w Jaśle nie brak, to fakt ten graniczy z pewnością…
Pozostaje pytanie-kiedy??? Kiedy szlak trafi szpital w Jaśle….

szeptal
szeptal
2024 lat temu

A ja jestem pod wrażeniem fachowości komisji.

LAURA
LAURA
2024 lat temu

MASAKRA!

Back to top button
8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x