Ważne wydarzeniaWiadomości

Trwa remont "Karpackiej Troi"

Trwa remont Karpackiej Troi w Trzcinicy
Od zeszłego tygodnia trwa odbudowa zniszczonego przez powódź skansenu archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy. Prace remontowe potrwają do grudnia 2010 r. W czerwcu przyszłego roku obiekt ma zostać udostępniony turystom.
Odbudowa Skansenu obejmuje gruntowny remont zniszczonego w czasie powodzi terenu parku archeologicznego z pawilonem wystawowym i rekonstrukcjami wiosek z epoki brązu i wczesnego średniowiecza – informuje Dawid Iwaniec ze Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy.
Koszt remontu zostanie sfinansowany ze środków MSWiA przeznaczonych na usuwanie skutków wiosennych powodzi na południu Polski oraz z odszkodowania wypłaconego przez ubezpieczyciela. Całkowity koszt remontu wynieść ma blisko 5 mln złotych.
W chwili obecnej na terenie obiektu intensywnie pracuje ok. 100 osób. Dyrekcja Skansenu liczy, że prace remontowe zakończą się jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia 2010 r. Przez kolejne miesiące trwać ma ponowne wyposażanie obiektu oraz jego przygotowanie do otwarcia, m. in. montaż ekspozycji w pawilonie wystawowym. Otwarcie obiektu zaplanowano na 2 poł. czerwca 2011 r.
Trwa remont „Karpackiej Troi” w Trzcinicy:
Przypomnijmy, w czerwcu rzeka Ropa zniszczyła niemal gotowy do otwarcia Skansen. Zniszczeniu uległ teren parku archeologicznego – pawilon wystawowy, rekonstrukcje wiosek z epoki brązu i wczesnego średniowiecza, a także obejście obiektu.
W Trzcinicy odkryto jedną z najstarszych i najpotężniejszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu liczącą ponad 4000 lat oraz monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. Łączna liczba zabytków znalezionych w Trzcinicy przekracza 160 tys. Na obszarze 8 ha znajduje się ponad 150 m zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 zrekonstruowanych chat oraz 2 bramy prowadzące do grodu, powstał również pawilon edukacyjno-wystawowy.
W. Żebracki
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
MarzenaR
MarzenaR
2024 lat temu

otwórzcie lepiej w tym roku i bedzie spokój, bo po zimowej odwilży to znów będą jaja…

igorek
igorek
2024 lat temu

moze cos przy okazji poprawia, bo obecnie to lekka porazka z tym skansenem, powinni to raczej nazwac replika bo coz tam maja oryginalnego, pzdr

ixi
ixi
2024 lat temu

i po co..przeciez to jest GNIOT nad GNIOTY..przelewa sie wam jak zawsze…

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x