MiastoWiadomości

„Trzeźwy poranek”: pięciu prowadziło pojazd będąc pod wpływem alkoholu

Wczoraj policjanci na terenie naszego powiatu przeprowadzili działania pn. „Trzeźwy poranek”. W akcję zaangażowanych było 20 funkcjonariuszy. Ich zadaniem było sprawdzanie stanu trzeźwości kierowców. Przebadano łącznie 841 kierujących pojazdami. Pięciu z nich kierowało pod wpływem alkoholu.

Cykliczne działania policjantów ukierunkowane na sprawdzanie stanu trzeźwości uczestników ruchu drogowego, mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Mimo zaostrzonych przepisów i surowych kar, wielu kierowców nadal decyduje się aby prowadzić pojazd będąc pod wpływem alkoholu lub innych niedozwolonych substancji. W kontekście trwających już ferii zimowych, w ramach działań prewencyjnych „Bezpieczne ferie 2019” i troszcząc się o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, funkcjonariusze prowadzą wzmożone działania i kontrole. Policjanci przede wszystkim służą pomocą, ale są także stanowczy wobec tych, którzy w rażący sposób łamią przepisy ruchu drogowego.

Podczas wczorajszych działań mundurowi sprawdzili stan trzeźwości 841 kierowców. Spośród wszystkich przebadanych, pięciu prowadziło pojazd będąc pod wpływem alkoholu. Dwaj odpowiedzą za popełnienie przestępstwa, pozostali za wykroczenie.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (gdy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila) to przestępstwo zagrożone karą pozbawienie wolności do dwóch lat, ograniczenia wolności lub grzywny oraz zakazem prowadzenia pojazdów na czas od 3 do 15 lat. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

KPP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x