Ważne wydarzeniaWiadomości

Uczcili 30-lecie Solidarności

Działacze Jasielskiej „Solidarności” spotkali się w Jaśle, by uczcić 30. rocznicę zarejestrowania NSZZ „Solidarność”.

30 lat "Solidarności" w Jaśle (fot. Sylwia Binkowicz, Jaslonet.pl)
Niedzielne obchody 30-tego Jubileuszu „Solidarności” poprzedziła uroczysta Msza Święta w Kościele św. Stanisława B.M. w Jaśle, po której uczestnicy obchodów przeszli ul. Czackiego w kierunku ulicy 3 maja, gdzie dokonano odsłonięcia tablicy upamiętniającej pierwsze spotkanie blisko 70-ciu przedstawicieli zakładów pracy rejonu jasielskiego zainteresowanych działalnością w nowo powstającym związku „Solidarność”.
Jak zapewnił Andrzej Kachlik, pełniący niegdyś funkcję przewodniczącego zakładowej organizacji NSZZ „Solidarność”: „tablica będzie przypominać o ludziach, którzy wtedy rozpoczęli marsz drogą, która doprowadziła do Polski wolnej, niepodległej i demokratycznej.”
Po poświęceniu tablicy i złożeniu kwiatów uczestnicy Obchodów 30-tej rocznicy „Solidarności” wzięli udział w jubileuszowym spotkaniu w budynku PNiG przy ul. Asnyka, gdzie oprócz przybliżenia zarysu historii Jasielskiej „Solidarności” przez Kazimierza Poniatowskiego – działacza związkowego „Solidarności”, obecnie z-cy dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, każdy z gości przypomniał o pełnionych przez siebie funkcjach – zarówno 30 lat temu jak i obecnie.
Tadeusz Majchrowicz
Podczas spotkania Tadeusz Majchrowicz, przewodniczący regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność”, podkreślił, że „Solidarność” jest jedna:
Zmieniły się czasy, zmieniła się sytuacja, zmieniła się ta rola i zadania, ale jesteśmy w jednej „Solidarności”. – mówił – Myślę, że wkraczając w kolejne 30-lecie „Solidarności”, myślę, że możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że nie są to zmarnowane lata, że możemy wkraczać z nadzieją, że jednak dożyjemy tych lepszych czasów – dodał.

Można powiedzieć, że „Solidarność” rozbłysła jak gwiazda, ale zaraz w stanie wojennym przygasła pod wpływem przemocy, by po latach przynieść tak Polsce, jak innym krajom Europy środkowowschodniej, wolność. – zaznaczyła w swoim przemówieniu senator RP, Alicja Zając. – Dobrze pamiętam Jasielską „Solidarność”, a przede wszystkim ludzi, którzy tworzyli ten związek. Znaczna grupa jest teraz na tej sali. Wiele osób przewijało się przez nasz dom, gdzie mój mąż wspierał i doradzał związkowcom – podkreśliła Zając.
Alicja Zając
Alicja Zając wspomniała także, że największą wartość Jasielskiej „Solidarności” stanowią ludzie, którzy ją tworzą. Zapewniła, także, że „Solidarność” jako ruch związkowy i społeczny jest nadal Polsce potrzebna.
Podsumowując swoje przemówienie przywołała również postać błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, zastanawiając się, przed czym dzisiaj chciałby nas przestrzegać. Zwracając uwagę m.in. na fałszywą koncepcję wolności, czy grzech korupcji wśród rządzących stwierdziła, że Popiełuszko „po prostu wolałby w polityce ludzi sumienia.”
Sylwia Binkowicz
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
krys
krys
2024 lat temu

Kachlik nie wstyd ci stać w jednym szeregu z ludźmi, którzy gdy byłeś burmistrzem ryli pod tobą, pisali donosy, opluwali, rozpuszczali
plotki że uciekleś za granicę?

zetfa
zetfa
2024 lat temu

To chyba oni powinni sie wstydzić?A.Kachlik był pierwszym burmistrzem w wolnej Polsce i chyba miał najtrudniej.Kompetencje samorządów były w powijakach,przepisy postPRL-wskie.Mimo to udało sie ruszyć z miejsca organizm miejski ku rozwojowi i powoli uczyć się samorządności.

jaślanin
jaślanin
2024 lat temu

Takim sposobem mamy kolejną tablicę w Jaśle. Czy brak nam opamiętania? Pana A. Kachlika należy zapytać : O taką demokrację i taką wolność pan walczył ? Czy o takiego działacza „Prawie jak były sekretarz” T.M Pan walczył? Czy o takie bezrobocie i likwidacje miejsc pracy walczyła Solidarność? Czy o takie małe znaczenie związków zawodowych jakie mają dzisiaj walczyliście? Czy o takie zarządzanie Naszym Grodem z nieliczeniem się z opinią mieszkańców walczyliście? Czy o takie wstawianie kandydatów( kolesie na 1 miejscu) na radnych i GŁOSOWANIE NA LISTY a nie na danego człowieka walczyliście? Czy o takie kłótnie i spory pomiędzy ludźmi,… Czytaj więcej »

Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

Haha żałosne !
Po pierwsze -to wcale nie było w tym miejscu, a po drugie to zajmijcie sie w końcu robotą , a nie tylko glupoty w głowie :/ ta cała tablica wygląda jak nagrobek :/ tak jest tam potrzebna jak kotu buty ! a te kwiaty połozone na chodniku to dla kogo ? :/

Klaudiusz
Klaudiusz
2024 lat temu

Kolejna parada odwalona,tablica powieszona,prezentacja odbyta…A co z tego ma szary obywatel,prócz biedy i wspomnienia : jak to dobrze było przed 30 laty????Tylko świętowanie,klepanie otrzaskanych frazesów,a może coś tak dla brzucha, dla odreagowania ludziom dać…Może by Solidarność pomyślała o rozwoju gospodarczym miasta,o pracy dla ludu? Ten jubileusz mógłby popchnąć do działania a nie wspominania…To nikomu dziś niepotrzebna celebra!

gbur
gbur
2024 lat temu

A na Kazia zawsze można liczyć .Ciekawe, czy intonował Boże coś Polskę….
Jakby było pięknie i wesoło gdyby PiS miał samych takich członków.

jp
jp
2024 lat temu

ZAJĄC JEGO ŻONA I INNI… A ZMARLI BRACIA KULIG?????? CZY KTOŚ O NICH WSPOMNI?????????

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x