Wiadomości

Uroczystości katyńskie, w cieniu Smoleńska (foto)

Nie zdradzili Boga, nie zdradzili honoru polskiego żołnierza, nie zdradzili niepodległej Polski. Ceną za to była śmierć, ceną za to było kłamstwo i zapomnienie świata – mówił podczas uroczystości katyńskich w Jaśle poseł Piotr Babinetz.

Więcej zdjęć w fotogalerii

Głównym elementem obchodów 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, było odsłonięcie pomnika „Golgota Wschodu” – ośmiometrowego krzyża, wkomponowanego w trzy głazy, na których znajdują się dwie tablice. Pierwsza poświęcona ofiarom zbrodni stalinowskiej a druga, pamięci ofiarom wypadku samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.. 

Pomysłodawcą budowy pomnika, który stoi przed I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśle był senator Stanisław Zając. Jednym, z członków powołanego przez senatora Społecznego Komitetu Obchodów 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Jaśle i Powiecie Jasielskim był Adam Pawluś.

Nie mieliśmy zebranych żadnych środków. Założenie i życzenie senatora było takie, żebyśmy nie korzystali ze środków budżetowych i tak się stało. Dzisiaj możemy panu senatorowi zameldować, że to zadanie zostało wykonane. Stało się to dzięki takim ludziom o wielkich sercach – mówił Adam Pawluś, członek Zarządu Powiatu Jasielskiego. 

Przez Wojciecha Piękosia odczytane zostało niewygłoszone w Katyniu przemówienie prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Prócz odsłonięcia pomnika został posadzony dąb pamięci ppor. rez. Antoniego Nowaka, absolwenta gimnazjum jasielskiego.

Po ukończeniu jasielskiego gimnazjum i złożeniu matury w 1928 roku, Antoni Nowak podjął studia na Wyższej Szkole Handlowej w Warszawie, studia ukończył z wyróżnieniem w 1931 r. W 1932 r. ukończył SPRPiech. w Zambrowie. Pracował jako makler w placówce Polskiego Handlu Zagranicznego Resortu Morskiego w Porcie Gdynia. Biegle władał kilkoma językami. Brał udział w kampanii wrześniowej. Więzień Kozielska, zamordowany w Katyniu.

Zależało nam na tym, żeby ten dąb był poświęcony pamięci naszego absolwenta i to się nam udało. Jesteśmy z tego niezmiernie radzi – mówił Zbigniew Waszkiel, dyrektor I LO w Jaśle. 

Początkowo obchody rocznicy 70 rocznicy zbrodni katyńskiej planowano na 19 kwietnia. Jednak z powodu tragicznych wydarzeń pod Smoleńskiem, zmieniono datę.

Gdy zawiązany został komitet budowy pomnika, nigdy by mi nie przyszło do głowy, że z inicjatywy senatora Zająca propozycja budowy pomnika katyńskiego będzie miała taki finał. Wydaje mi się, że ta pamięć o tych osobach, które zostały zamordowane w 1940 roku, jak również o tych osobach, które zginęły w wypadku samolotowym będzie teraz u nas wiecznie żywa i na pewno młodzież naszej szkoły nie zapomni o ofiarach z roku 40., jak i 10 kwietnia 2010 r. – podkreśla dyrektor Waszkiel.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ixi
ixi
2024 lat temu

jakos tych PiS-OBLUDNIKOW nie bylo widac przy powodzianach…ONI wola propagande na sile i fotki..ZAPAMIETAJCIE TE TWARZE DRODZY W Y B O R C Y i Jaslanie!

xx
xx
2024 lat temu

Nie przebrane" tłumy" Jaślan wstawiło się na to widowisko ! .W końcu nie mają za wiele nic do roboty . Nie ma pracy ,i nie ma szansy na nią w Jaśle .to z "chęcią " popatrzą na zadowoloną z siebie władzę .

tadeo
tadeo
2024 lat temu

Czemu tylko PiS był na tych uroczystościach?Schowajcie się w dołkach,które kopiecie,będzie to z korzyścią dla Polski!

Cytryn Kwas
Cytryn Kwas
2024 lat temu

Geniusze lokalizacji pomnika na skrzyżowaniu zakorkowali ruch i komunikację miejską – brawo! Cała "architektura" tego pomnika też robi wrażenie, ciekawe kto jest twórcą.

Purpuratos
Purpuratos
2024 lat temu

Meldować i jeszcze raz meldowac ! spocznij …

Partyzant
Partyzant
2024 lat temu

Grupa urzędników w godzinach pracy i zgoniona młodzież tudzież oderwane od powodzi wojsko urządzili sobie majówkę w środku miasta…..

lechosław.pl
lechosław.pl
2024 lat temu

To wam najlepiej wychodzi:martyrologia i świętowanie.I meldunek etatowego członka…
Na szczęście to już ostatnie miesiące rządów tych hipokrytów w Jaśle.:yes::smilewinkgrin:

zajec
zajec
2024 lat temu

Piękos wracaj do szebni ty obludniku in vitro

jędrek
jędrek
2024 lat temu

Czemu Pan Pawluś taki spuchnięty na twarzy.Czemu ma czerwone uszy to wiem.

Anna
Anna
2024 lat temu

Jak widać poniektóre osoby na pomniku katyńskim robią sobie autoreklamę.Uroczystość tej rangi w mieście bez informacji o niej( nie licząc portalu), to po prostu skandal.Zresztą tak jak nie jest jasna przyczyna katastrofy pod Smoleńskiem,tak
i ten fakt nie jest jasny…Fotki,brawka,słówka-kampania wyborcza-jak cholera…:no:

dragoness
dragoness
2024 lat temu

ja tylko się pytam, gdzie jest ogrodzenie? I co za idiota posadził brzózki co pół metra? Pamięć jest potrzebna, bo bez tego naród zatraca tożsamość, ale to, co dzieje się w Jaśle, to jakiś absurd! Wszędzie głazy, dęby w ilościach hurtowych (patrz ZSM nr3). To chyba nie o to chodzi! A jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę i ciepłe posadki. Jednym słowem kampania ruszyła całą parą!

do jędrek
do jędrek
2024 lat temu

Głupie komentarze zachowaj dla siebie. Nie każdy jest takim ideałem i pięknisiem jak ty.

jędrek do "do jędrek"
jędrek do "do jędrek"
2024 lat temu

No właśnie,więc jak ktoś nie jest to niech siedzi w domu……..:yes:

zszokowany
zszokowany
2024 lat temu

:)A kto PTAKA przybił do krzyża? Co na to Kościół? Mnie uczono, że na krzyżu wisiał Chrystus. Hipokryzja !!!!!!!!! i dziwia się, że ludzie nie chca chodzić do kościoła.

Back to top button
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x