MiastoWiadomości

Wizyta Tomasza Siemoniaka w Jaśle – strategia Sprawne Państwo

Jasło jest pierwszym z miast, w którym odbywają się konsultacje społeczne do projektu strategii „Sprawne Państwo 2011-2020”. Projekt ten prezentował dziś (19 kwietnia) podczas konferencji dla samorządowców, podkarpackich parlamentarzystów i przedstawicieli rządowej administracji, Tomasz Siemoniak,  sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wizyta Tomasza Siemoniaka w Jaśle – strategia Sprawne Państwo

Dokument „Sprawne Państwo” zakłada, że Polska w 2020 r. będzie państwem: o funkcjonalnej strukturze organizacyjnej państwa, ze skutecznym zarządzaniem i koordynacją, z dobrym prawem, z efektywnymi systemami ochrony praw obywatela, ze skutecznym wymiarem sprawiedliwości i prokuraturą, w którym wzrośnie poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego.
W spotkaniu z wiceministrem, w którym uczestniczyła również Małgorzata Chomycz, wojewoda podkarpacka, wziął udział m.in. Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła, Leszek Znamirowski, zastępca burmistrza Jasła, Elżbieta Bernal, przewodnicząca Rady Miejskiej Jasła oraz radni miejscy.

Wizyta Tomasza Siemoniaka w Jaśle – strategia Sprawne Państwo

Po konferencji wiceminister Siemoniak, wojewoda Małgorzata Chomycz, burmistrz Andrzej Czernecki oraz starosta Adam Kmiecik spotkali się z mieszkańcami Jasła, którzy zostali poszkodowani podczas ubiegłorocznej powodzi. Odwiedzili również Zespół Szkół Budowlanych – zalany w ubiegłym roku budynek, który został wyremontowany m. in. dzięki zaangażowaniu uczniów, którzy naprawiali szkody w ramach praktyk zawodowych. – W Warszawie zajmujemy się tym, by pieniądze i procedury były szybsze i żeby ułatwiały ludziom szybszą odbudowę – mówił Siemoniak. – Ostania powódź nauczyła nas, że musimy mieć sprawny system powiadamiana, tak by o zagrożeniu ludzie dowiedzieli się jak najwcześniej, przez esemesy i lokalne media – podkreślił T. Siemoniak, który dodał również, że należy także usprawnić ewakuację ludzi z terenów zagrożonych.

Wizyta Tomasza Siemoniaka w Jaśle – strategia Sprawne Państwo

Spotkanie to było okazją do przedstawienia przez burmistrza Andrzeja Czerneckiego ministrowi spraw związanych z podniesieniem poziomu bezpieczeństwa na terenie miasta. – Skala zniszczeń w porównaniu do środków, jakie otrzymaliśmy na usuwanie skutków powodzi jest dużo większa, ale trzeba docenić ogromne zaangażowanie i pomoc  ze strony rządu – mówił Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła. – Musimy jednak zadbać, o to by w przyszłości nie było więcej zagrożeń powodziami.

Wśród najważniejszych zadań, wyliczonych przez burmistrza i przedstawionych ministrowi, znalazły się: wybudowanie brakującego odcinka obwałowania rzeki Ropa na wysokości Osiedla – Rafineria – 360 mb (wartość około 2,5 mln zł), usuniecie wyrw na rzece Wisłoce, Ropie i Jasiołce (koszt około 4 mln 220 tys. zł), budowa obwałowania Osiedla Jasło – Niegłowice a także budowa tzw. kanału ulgi przy moście na ul. Mickiewicza (koszt około 28,5 mln zł) oraz zakup trzech pomp wysokowydajnych (koszt około 1,5 mln).
Według zapewnień T. Siemoniaka pieniędzy na odbudowę nie zabraknie. – Jasło jest na liście 18 najbardziej poszkodowanych gmin i jest objęte specjalnym programem 3 razy 200. Pierwsze pieniądze zostały już przekazane, teraz czekamy na następne wnioski i sugestie.  Najbliższe miesiące to kolejny czas odbudowy – mówił minister.

Program 3 x 200 pozwala na odbudowę infrastruktury komunalnej w 18 gminach, najbardziej poszkodowanych przez ubiegłoroczne powodzie. Na realizację projektu przewidziano ogółem ok. 600 mln zł. Pieniądze pochodzą z trzech źródeł: 200 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 200 mln zł z rezerwy celowej budżetu państwa, którą dysponuje MSWiA oraz 200 mln zł ze środków unijnych.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Amon_Ra
Amon_Ra
2022 lat temu

Ci pierd… oszuści obiecują to od 1989 roku. Teraz okazuje się, że ZNOWU trzeba CZEKAĆ. Powiesić tych chu….

KAJETAN
KAJETAN
2022 lat temu

Żeby państwo było sprawne,trzeba zmienić tych co o tym mówią.Bo oni jak mówią ,to mówią.Efekty ich pitolenia każdy widzi..I tu ani pan Siemioniak,ani Czernecki nie są wiarygodni…Bo gdy oni pieprzą o strategi rozwoju,to z góry można zakładać,że pieprzą,a nie solą.I tylko to jest prawda…Plany zmian przy niekompetencji, urzędników ,braku pieniędzy,partyjnych interesikach,i prywatnych układzikach nie zmienią systemu myślenia, o co ważniejsze podjęcia konkretnego działania na rzecz….No chyba,że obaj ważniacy przyjmują tezę,że Polak to idiota i wszystko kupi.Co po części jest racja.Głosując bowiem,choćby w ostatnich wyborach samorządowych pokazali,że jest to uzasadnione założenie….Miejmy nadzieję,że jesień to zmieni,i nastąpi wreszcie odejście w kierunku oświecenia.Najpierw… Czytaj więcej »

Tadeusz
Tadeusz
2022 lat temu

CUDOWNE ZDJĘCIA BIAŁYCH GŁÓW
SUPER DZIAŁAJĄCY PROMOTORZY BURMISTRZA! ale co się tu spodziewać.
Nazwiska ludzi, którzy to robią znacie?
WSTYD!

on
on
2022 lat temu

bardzo dobre działanie

ciekawy
ciekawy
2022 lat temu

NA OSTATNIEJ FOTCE TO CHODZI O TO ŻE PRZEMAWIAŁ DZIAD DO OBRAZU A OBRAZ ANI RAZU ?????????//

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x