r e k l a m a
Wiadomości

WOŚP w Jaśle zagra skromnie, ale z wielkim sercem


Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jaśle będzie skromniejszy niż w latach ubiegłych. Wolontariusze będą zbierać pieniądze do puszek, natomiast finałowi nie będą towarzyszyły koncerty na Rynku.

Człowiek orkiestra

Od kilku lat Orkiestra w Jaśle gra za sprawą grupy młodych ludzi, którym przewodzi Tomek Strzępek. Potrafią oni poświęcić wiele i całkowicie społecznie i bezinteresownie pomagać innym.

To nie jest grupa napaleńców, to jest styl życia. Jest wielu młodych ludzi, którzy nie są zatrudnieni, nie płaci im się a pomagają. Jeśli ktoś chce coś zrobić to robi – mówi Tomek.  

Po XVII finale Tomek postanowił jednak zrezygnować z tworzenia orkiestry, a to za sprawą  braku przychylności władz miasta oraz niektórych instytucji kulturalnych, a także internautów, którzy nie znając kulisów poprzedniej edycji WOŚP-u krytykowali całą akcję. Wtedy Tomek postanowił przekazać pałeczkę młodszym.

Tomasz Strzępek podczas XVII edycji WOŚP

Najbardziej boli to złe słowo, które powoduje, że człowiek nie czuje się dobrze. Ja w tym roku nie miałem ochoty organizować finału. To boli jak ludzie zarzucają ci, że pieniądze giną, albo coś się z nimi dzieje, że idą na inny cel, że Owsiak się na tym bogaci a my jesteśmy naiwni. Jestem w Pokojowym Patrolu i współpracuję na różnych imprezach (ostatnio przy koncercie pani Anny Dymnej – przypis redakcji) i widzę, że fundacja pomaga – mówi Tomek Strzępek.

Kiedy kilka dni przed zamknięciem terminu zgłaszania sztabów, ktoś zadzwonił do Tomka mówiąc, że Jasło nie zgłosiło do tej pory swego udziału w tegorocznym finale; a za tym telefonem posypały się kolejne, Tomek postanowił zagrać jeszcze raz.

Dostałem mnóstwo telefonów, że nic się nie będzie działo, że jest kompletna klapa. A także wiele słów otuchy, żebym to robił – mówi Tomek – lubię pomagać, lubię to co robię i wydaje mi się, że robię to dobrze, a ci ludzie tylko mnie w tym utwierdzili.

Skromnie, ale z sercem

Mimo że tegoroczny sztab w Jaśle organizowany był naprędce, przyjaciele sztabu nie zawiedli. Młodych ludzi jak co roku wsparł Młodzieżowy Dom Kultury, gdzie będzie siedziba sztabu. MDK użyczy sali, gdzie odbędą się koncerty zespołów, które zagrają charytatywnie.

W XVIII finał włączyli się sponsorzy. Będzie tradycyjnie licytacja. Jednym słowem – kreci się!

Gdy rozmawiałem z Tomkiem w dniu kiedy załatwiał formalności, spodziewał się niskiej frekwencji wolontariuszy. Okazało się jednak, że odzew z jasielskich szkół był tak duży, iż na spotkaniu organizacyjnym ankiety zgłoszeniowe dla wolontariuszy rozeszły się niemal od ręki.

Na dobrą sprawę, to tych ankiet zabrakło, w sumie 50 osób nie zdążyło – mówi Tomek Strzępek.

UM i JDK nie włączyły się w akcję

W każdym mieście władze  i instytucje kulturalne wspierają Orkiestrę. W Jaśle od kilku lat można zauważyć, że młodych wolontariuszy traktuje się jak persona non grata w urzędach oraz w Jasielskim Domu Kultury.

Podczas zeszłorocznego finału spięcia między sztabem a obydwoma instytucjami piętrzyły się. Bez przeszkód udało się jedynie uzyskać zgodę na przeprowadzenie zbiórki. Do końca nie wiadomo było, czy płyta Rynku zostanie udostępniona pod koncerty, mimo że organizatorzy wystąpili z takim wnioskiem dużo wcześniej.

Chodziły takie pogłoski, że jednak nie dostaniemy płyty Rynku i przeciągała się ta zgoda z tygodnia na tydzień. Dostaliśmy ją bodajże dwa tygodnie przez imprezą, a wniosek składaliśmy dużo wcześniej – wspomina Tomek Strzępek.

Łatwo się domyślić, że takie przeciąganie terminu musiało wpłynąć na liczbę kapel, które wystąpiły podczas finału. Dodatkowo dużym ciosem była odmowa użyczenia nagłośnienia przez Jasielki Dom Kultury. 

Z JDK nie udało nam się pozyskać ani sprzętu, ani nagłośnieniowców, bo z przyczyn jakże dziwnych, okazało się, że w tym dniu jest jakaś inna impreza w innym miejscu, która jest obsługiwana przez JDK, a nagłośnieniowiec miał wolne. Pani Kasprzyk była do nas bardzo mile nastawiona, ale niestety nie mogła nam pomóc w żadnej sprawie, o którą ją prosiliśmy – mówi Tomek.

Mimo propozycji współpracy wysuwanej przez jasielski WOSP, władz nie było nawet podczas licytacji. Tym, który zagrzewał do licytowania był jedynie radny powiatowy Jan Urban.
 
Dlatego w tym roku WOŚP zagra bez udziału UM i JDK.

To by było głuche pukanie w drzwi, stanie na wycieraczce. Po ubiegłorocznych doświadczeniach  zdaje mi się, że nawet jakbym ukląkł i prosił o pomoc, to by mnie wyśmiewano z okna na pierwszym piętrze – kwituje Strzępek.

Organizatorzy zapowiadają, że zrobią wszystko, aby Orkiestra zagrała i było ją słychać.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

35
Dodaj komentarz

avatar
35 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Kate^^^ŻyczliwaBRAWO JASIELSKI SZTABdo czarni jaslo Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lolek
Gość
lolek

tacy ludzie to przyszlosc naszego miasta,a za rok beda nowe wladze miasta i domu kultury,wiec wszystko wroci do normy powodzenia

W.M .
Gość
W.M .

panie tomku odda mi pan kase i rozliczy zeszłoroczną olkiestre ? i tak pozaty róbta co chcecta? jak tam rozliczenia co ? oj dizeciaki nac………..

Czarni Jasło
Gość
Czarni Jasło

WOŚP to wymysł Owsiaka i Społeczna akcja ludzi dobrej woli.Skoro w Jaśle wygląda ta zbiórka jak wygląda to oznacza tylko jedno.Brak w mieście ludzi chcacych wspomagć taką akcje.Nie chodzi mi bynajmniej o p.Burmistrz czy władze ale o mieszkańców.Nie ma ochoty ktos pimóc?i bardzo dobrze to przeciez nie przymus,nie ma pan Tomek ochoty prowadzić bo to czy tamto to niech nie prowadzi.Łaski nikomu nie robi.Powtarzam to jest wolontariat a nie masowa impreza umieszczona w budżecie miasta.Jest milion pomysłów aby cos zorganizowac bez sponsorów i całej tej otoczki.Nie mozna wyciagac kasy od kogos na siłę.Jesli tak bedziecie robic i żalic sie wszedzie… Czytaj więcej »

jas
Gość
jas

W.M. Nim napiszesz donos to się wpierw naucz analfabeto poprawnie pisać. Na jakiej podstawie pomawiasz konkretną osobę wymienioną w tym artykule z imienia i nazwiska o przywłaszczenie pieniędzy? Lepiej licz się ze słowami, bo tu nie jesteś anonimowy.

WOŚP na 201%
Gość
WOŚP na 201%

YaYo – bo księża chcą jak najwięcej dla siebie i wyłuskać ludzi tak żeby mniej już dali na WOŚP … :/
Ja tylko chciałbym zobaczyć wszystkie dokumentacje odnośnie tego ile pieniędzy do jakich organów idzie i jaka część trafia w zaplute łapy księży. Oni to dopiero zniechęcają do wiary przez kupowanie nie wiadomo jakich aut czy stawianie domów z tarasami i bramami widocznymi z kilometra…

limonka
Gość
limonka

damy radę! 🙂

K
Gość
K

do Czarni Jasło
Nikt nie prosi miasta czy podatników o pieniądze. Tu chodzi o wsparcie autorytetem i użyczenie płyty rynku i posiadanych zasobów sprzętowych (nagłośnienie z JDK itp.).
W każdym mieście w Polsce – czy to dużym jak Kraków, Warszawa czy Poznań, czy w małych mieścinach jak chociażby pobliski Biecz – wszędzie tam urzędnicy włączają się aktywnie w prace sztabów.
W Jaśle, w urzędach wszędzie mówią nie (a to dlatego że wymyślili swoją akcje – Noworoczny Dar).
Kiedyś UM pomagał WOSP – od kiedy jest ND, ta współpraca się zakończyła…

prawnik
Gość
prawnik

Panie Tomku – może Pan spokojnie W.M. wytoczyć sprawę o pomówienie. Portal będzie musiał udostępnić adres IP… a na drugi raz W.M. dziesięć razy klepnie się po portfelu zanim zacznie rzucać oszczerstwa 🙂

ixi
Gość
ixi

JDK – widac, dyrekcja i personel to skostnialy pisowski beton – Pani Burmistrz napewno da nagrode – ZA RZUCANIE KLOD POD NOGI, NEGATYWIZM, OPIESZALOSC, BRAK DOBREJ WOLI, LENISTWO i ZNIECHECANIE MLODZIEZY! Dla mie jest to KOLEJNY SKANDAL z Pisem w tle! Szlag trafia na takich LENI, psujow i nieudacznikow, tu naprawde wiele nie trzeba oprocz ODROBINY DOBREJ WOLI. Opieszalosc Urzedasow jest KARYGODNA – LENIE SMIERDZACE NIC NIE ROBIA i raz w roku mogliby chociaz pokaza ludzka twarz..ale nie tu!:no: WSTYD! Kolejny raz pokazuja gdzie maja wyborcow! KOCHANI MLODZI- IDZCIE NA WYBORY-POKAZCIE IM SWOJA SILE-TRZEBA TEN BETON Z JASLA PRZEPEDZIC! Patrzcie… Czytaj więcej »

stary
Gość
stary

trzeba przeniesc wszystko do lipnicy to wtedy za promocje pani burmistrz dostaniecie wszystko
i pomyslec ze za wszystkim stoi czarny ustroj
ktory uczy nas kochac blizniego

Andre
Gość
Andre

Patrol nigdy się nie poddaje!;) Pozdrowienia ze sztabu Brzeszcze! (www.wosp.brzeszcze.pl)

ralfi93
Gość
ralfi93

w jaśle od zawsze było trudno z WOŚP nie wiadomo czego… ale kurde jak jest grupa młodych w tym mieście co chcą coś zrobić muszą mieć stalowe nerwy i dużo szczęścia

do czarni jaslo
Gość
do czarni jaslo

twuj system myslenia pokazuje ze glupich nie sieja sami rosna i wspieraja parafie sobniow i um jaslo

BRAWO JASIELSKI SZTAB
Gość
BRAWO JASIELSKI SZTAB

Brawo dla Organizatorów!!! Trzymajcie się, damy radę – bez niektórych a może naprzeciw niektórym 🙂 Może kiedyś udałoby sie skrzyknąć wszystkich dotychczasowych organizatorów WOŚP w Jaśle i zrobić duży finał (może na 20 ;))
A co do JDK to z tego co wiem nigdy nie było łatwo się z nimi dogadać

Życzliwa
Gość
Życzliwa

ralfi93 w jaśle nie tylko było zawsze trudno z WOŚP ale również z innymi imprezami kulturowymi:|…tak wiec zostaje nam nie się poddawać i robić swoje nie oglądając się na innych a może wtedy może coś się zmieni 🙂

^^^
Gość
^^^

życie bywa okrutne czasem, szczególnie ostatnio i to w naszym mieście 😉 Tomek WOŚP to jest to! uszy do góry, będzie dobrze, musi być (: najważniejsze dobro chorych dzieci

jaślanin
Gość
jaślanin

Skandal za Skandalem Trzymajcie się Damy radę !

YoYo
Gość
YoYo

Rok ma 53 tygodnie, czy ktoś mi powie dlaczego księża swój 'noworoczny dar' organizują tydzień przed WOŚP?????????

marta
Gość
marta

gratuluje wytrwałości całemu sztabowi.
Powodzenia

malina
Gość
malina

Tomek damy rady…

fred
Gość
fred

Grażynka! ;d

amivisage
Gość
amivisage

Bo w Jaśle wymyślili sobie Noworoczny Dar na to aby kilu polityków i jeden ksiądz mieli okazje sie pokazać… nie finansowo ale w TV i mediach.

hahahaha
Gość
hahahaha

pani burmistrz pani czas sie kończy i bardzo dobrze

bodzio
Gość
bodzio

brawo Panie Tomku!!!Podziwiam Pana i dziękuję za bezinteresowne zaangażowanie.Niech wreszcie coś Q… się dzieje w tym Jaśle a nie same skandale .pozdrawiam

nauczycielka
Gość
nauczycielka

W taki sposób właśnie w Jaśle zniechęca się młodych ludzi, którzy bezinteresownie chcą zrobić coś pożytecznego. Władze chyba już zapomniały, co to altruizm i poświęcenie dla innych. Kiedyś moja córka zbierała pieniądze dla WOŚP w bardzo mroźny dzień. Wróciła zmarznięta i szczęśliwa, dziś już jako dorosła osoba jest pełna współczucia i życzliwości dla innych. A my dalej wychowujmy egoistów – przyszłych działaczy z Bożej łaski, którzy tolerują tylko myślących podobnie jak oni sami:(. A ja jak co roku wpłacę pieniądze i na Noworoczny Dar i dla WOŚP – w końcu moje dzieci z kogoś brały przykład……:)

młody
Gość
młody

Szkoda że w Jaśle są pieniądze na różne żałosne przedwyborcze imprezy a nie ma na taki wspaniały cel. Znów nad wszystkimi miastami będzie światełko do nieba a nad Jasłem …..ponuro i ciemno:-(

cap
Gość
cap

Fred widziałeś Grażynę? 🙂

ssss
Gość
ssss

buahaha bo w jasłe to nic nie da sie zrobic a dlatego ze takich mamy za biórkiem którzy tylko pod siebie ładujó zeby im nie zbrakło a przyjdzie zoorganizować jakoś impreze to zeby była jak najtanszym kosztem obita chociasz sylwester to nie pamiętam zeby był jakis konkretny zespoł w kazdym innym miescie jest a jeszcze o wynajęcie płyty rynku ciekawe co by sie stało jak by wynajeli wośp przeciesz ona została wykonana z pieniedzy podatnikó to do cholery kazda jakas grupa ma prawo do tego aby wykorzystywać rynek

Xbox
Gość
Xbox

Przecież w Jaśle nigdy nie było Orkiestry z prawdziwego zdarzenia.Jeszcze na początku jakoś się kręciło.Były kapele i światełko do nieba.Od czasu,kiedy władze w Jaśle przejął pleban z Sobniowa i pieniądze z Orkiestry nie przechodzą przez jego łapy to Orkiestra z roku na rok podupada.A przecież dyr.JDK to protegowana naszej pierwszej damy,to jak może zezwolić na organizowanie czegoś u siebie bez zgody Maryii.wszystko w Jaśle pada to i Orkiestra padnie.Chyba,że zmieni się władza.Tak trzymać Panie Tomku.Jeszcze tylko ten rok i może Jaślanie przyjdą po rozum do głowy przy wyborach.W całym świecie zbierają pieniądze na Orkiestrę tylko jak zwykle w Jaśle rzuca… Czytaj więcej »

Kristo
Gość
Kristo

Zapał jest, chęci są, pomysły są – damy radę!!
Pokażmy nasze poparcie dla WOŚP i dla Jasielskiego Sztabu – wejdźcie na http://www.wosp-jaslo.pl i zostańcie fanami na Facebooku i naszej-klasie

zdegustowana
Gość
zdegustowana

Szkoda, wielka szkoda !!! Według niektórych w tym mieście lepiej jest wydać ogromną sumę pieniędzy na dekoracje świąteczne niż pomóc wolontariuszom… A przecież WOŚP pomogła również naszemu szpitalowi…

ech..
Gość
ech..

to da rady byc jeszcze skromniej niz w ubieglych latach?:uhoh:

Gande
Gość
Gande

Tomek trzym się nie słuchaj głupich ludzi… A to że w Jaśle wszystko gra skromne to wszyscy wiedza:( tylko to wcale nie jest wina Tomka czy innych ludzi w to zaangażowanych tylko naszej "kochanej" pani Burmistrz:upset::upset::upset: Która niestety nie nadaje się do rządzenia

jaślanka
Gość
jaślanka

tak trzymać panie TOMKU zycze powodzenia i nie przejmować sie głupim gadaniem

Kate
Gość
Kate

Kolejny raz brawa dla Tomka, całego sztabu i wszystkich wolontariuszy! Tak trzymać, nie można poddać takiej świetnej inicjatywy przez to że władze są nieprzychylne! Niestety nasz "skostniały pisowski beton" jak to ktoś ładnie ujął nie pojmuje, że liczy się cel a nie to kto organizuje całą akcję. O ile mogę zrozumieć że część władz jasielskich po prostu, z takich a nie innych powodów nie lubi pana Owsiaka o tyle szczytem chamstwa bo inaczej się tego ująć nie da, jest utrudnianie życia i brak odrobiny dobrej woli, żeby pomóc ludziom którzy chcą wspierać WOŚP. Wiele osób pewnie nawet nie wie ile… Czytaj więcej »

Close
X