MiastoWiadomości

Wzrost zanieczyszczenia powietrza w mieście Jaśle

W najbliższych dniach rozpocznie się kolejny sezon grzewczy, co związane jest z procesem energetycznego spalania paliw w kotłach przydomowych. W tym okresie od kilku lat na terenie miasta Jasła zwiększa się zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM10, którego stężenie mierzone jest między innymi na stacji pomiarowej  przy ul. Floriańskiej w Jaśle, prowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Wzrost zanieczyszczenia powietrza w mieście Jaśle (fot. Garnek.pl)

Opracowany w 2010 roku przez firmę Atmoterm z Opola Program ochrony powietrza dla strefy jasielskiej (zatwierdzony Uchwałą Nr XLII/805/10 Sejmiku Województwa Podkarpackiego z dnia 25 stycznia 2010 roku), jako główną przyczynę zanieczyszczenia powietrza, oprócz niekorzystnych warunków klimatycznych, wskazuje właśnie emisję związaną z indywidualnym ogrzewaniem budynków tzw. emisję powierzchniową, która stanowi 70,8% udział w zanieczyszczeniu powietrza.

Tak wysoki procent emisji powierzchniowej spowodowany jest złym stanem technicznym oraz wiekiem kotłowni węglowych i pieców, a także spalaniem najtańszego, złej jakości węgla. Urządzenia te charakteryzują się dość niską sprawnością, co wpływa negatywnie na procesy spalania, a zarazem emisji zanieczyszczeń. Duże znaczenie ma również spalanie odpadów w tych kotłach, które choć jest nielegalne i powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi, jest praktykowane przez niektórych mieszkańców.

Co można zrobić, by poprawić jakość powietrza na terenie miasta Jasła:
nie spalaj odpadów i reaguj na tego typu zachowania Twoich sąsiadów,
przejdź na ogrzewanie z sieci miejskiej lub gazowe, albo przynajmniej wymień swój piec
węglowy na bardziej nowoczesny np. retortowy,
okresowo przeprowadzaj kontrolę stanu technicznego kotłów grzewczych,
okresowo przeprowadzaj przeglądy kominiarskie,
używaj paliwa węglowego dobrej i sprawdzonej jakości,
ograniczaj zużycie ciepła – ociepl swój dom, zużywaj mniej paliw i płać mniejsze rachunki,
rozważ możliwość wykorzystania odnawialnej energii poprzez montaż kolektorów słonecznych,
nie spalaj odpadów zielonych w ogrodzie.

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

Ja przeszedłem na gaz i właśnie zdjęto mi licznik, ot takie „wsparcie” środowiska. Przechodzę na opał w stylu co pod ręką – zima już za pasem.

puma
puma
2024 lat temu

Bardzo Was proszę o skrupulatną i regularną kontrolę pieców domowych prywatnych właścicieli, bo ja już wyjść z domu nie mogę, śmierdzi wszystkimi odpadami tego świata!
Proszę Was o to BARDZO!!!

pj
pj
2024 lat temu

Jestem bardzo zdziwiony tym tekstem ,podejrzewam że napisał go ktoś kto mieszka w bloku i nie ma pojęcia skąd ma ciepło w mieszkaniu,jestem chętny korzystać w domu jednorodzinym z ogrzewania miejskiego do tej pory nie otrzymałem żadnej oferty i muszę ogrzewać dom węglem a ceny gazu są zbyt wysokie – może ktoś pomyśli o ekologi i obniży ceny ekologicznego paliwa?

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

Wszystkie te pobożne życzenia są do spełnienia , tylko stwórzcie ludziom godziwe warunki egzystencji i dajcie godziwie zarobić a problem sam się rozwiąże. Kto by nie chciał odkręcić sobie kurek, zamiast szuflować i wymiatać popioły, a może oni mają zmarznąć w zimie i nie palić tanim węglem, lub zbudujecie dla nich getta i będziecie ich ogrzewać czystą energią. Wzruszacie się nad zwierzętami i ich potrzebami bytowymi nie posiadając żadnej alternatywy dla ludzi wykluczanych ze społeczeństwa z nie ze swojej winy….

palacz
palacz
2024 lat temu

Do Pumy najlepiej to nie wychodz z bloku ,a jak nie to przenieś sie na wioskę tam będzie mniej śmierdzieć

DARIUSZ
DARIUSZ
2024 lat temu

Jeżeli pyta się ktoś : co można zrobić by poprawić stan powietrza w Jaśle,to powiem wprost: zmienić władzę,która oprócz snucia planów-nic ztym nie robi…Po prostu ględzi przymykając oko na sponsorów,którzy dają im szansę spokoju z wyborcami,których nie zwalniają z pracy…. Tylko ktoś kto myśli kategoriami społecznym -może to natychmiast zmienić.Bo zdrowie jest bezcenne,a władza???,lepiej tego nie nazywać po imieniu…

joziek
joziek
2024 lat temu

Bardzo proszę aby na kocioł nie mówić piec.Zrozumiano.No

Rocky
Rocky
2024 lat temu

do >palacz< ,,a jak nie to przenieś sie na wioskę tam będzie mniej śmierdzieć" oj żebyś się nie zdziwił co się w niektórych wioskach dzieje 😐

palacz
palacz
2024 lat temu

Rocky ja palacz mieszkam wJasle 50lat i wiem naprawdę co tu się dzieje to mnie nie musisz pouczac , ludzie palą czym mogą za komuny tego nie było,a na wioskę to sie przeniośe chyba jak będę na emeryturzę to wtedy ocenię narazie nie myślę

CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

Czy pamiętacie nie tak odległą przeszłość, kiedy to w starostwie istniała kotłownia węglowa i te kłęby dymu – wtedy jakoś nikt nie pisał o ekologii. Zdarli z nas podatki , poprawili swój standard życia i pracy do poziomu europejskiego , zmienili ogrzewanie itp… Wmawiają , że nam też się poprawiło – możemy sobie kupić samochód ze szrotu niemieckiego lub innego, umeblować mieszkanie i wyposażyć w sprzęt gospodarstwa domowego z wystawki lub nieco uszkodzony powystawowy, ubrać się w szmateksie i napchać żołądek do syta produktami podobnymi do żywności zawierającymi „odpady z fabryk chemicznych ” , ale unia na to pozwala i… Czytaj więcej »

mario
mario
2024 lat temu

to prawda,tamą zime spędziłem na wsi ,nie do wiary,po prostu smog,ludziska palą czym podanie,sąsiad np.spala zgromadzone z wielu lat buty itd. masakra…

nickane
nickane
2024 lat temu

ludzie palą byle gównami i nikt na to nie reaguje!! raz już się wkurwiwszy na pewną sąsiadkę która kilka razy dziennie latała na śmietnik który miała pod domem po butelki plastikowe i różne odpady (nadziana babka tak nawiasem mówiąc!!) i później tym paliła. No więc raz już się wkurwiwszy poszedł donosik i co?? no i nic – nikt nie chciał przyjechać nawet tego sprawdzić!! ani ochrona środowiska, ani policja ani nikt..w końcu łaskawie przyjechała bodaj straż miejska pogadali z nią 5 minut i pojechali…jak było tak zapewne jest i dalej, na szczęście już tam nie mieszkam..niestety tacy ludzie są wszędzie:/… Czytaj więcej »

gogoee
gogoee
2024 lat temu

ja sie pytam od czego jest szanowna ochrona srodowiska w jasle??!! co oni tylko pierdzieć w stołki potrafią w swoich biurach?? powinni z czujnikami na dachy do komina wlazić i wyrywkowo kontrolowac, kary po 5000tys i tylko totalni patologowie by się odważyli palić śmieciami!! nalegam na zaostrzenie kontroli !!!

DARIUSZ
DARIUSZ
2024 lat temu

Jak bieda to wiadomo,ze każdy orze ,jak może…jak więc można stawiać ludziom zarzuty,że trują powietrze,jak na chleb nie mają??? Co władza robi by mieli na grzanie elektryczne,gazowe -ekologiczne??? Nic,jak wcześniej pisałem.Gada,toleruje zadymianie firm czym się da…To są rezultaty jej pracy,obojętnie na jakom szczeblu…Karać??? Owszem nawet więzieniem,ale tych co z Polaków,a więc i jaślan zrobili -dziadów w europejskiej koronie!

sprawiedliwy
sprawiedliwy
2024 lat temu

ludzie palą czym tylko mogą żeby przeżyć, a kontrole należy traktować jako zagrożenie życia całej rodziny

Back to top button
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x