MiastoWiadomości

„Za życia często zaniedbywani, w Dzień Wszystkich Świętych tłumnie odwiedzani”

1 listopada obchodzimy dzień Wszystkich Świętych. To czas refleksji, zadumy i modlitwy za tych, którzy odeszli. Tego dnia spotykamy się z rodzinami na grobach bliskich, palimy znicze, składamy kwiaty, oddając cześć pamięci tym, których już z nami nie ma.

Dzień Wszystkich Świętych na jasielskich nekropoliach (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Święto, które w Polsce jest obchodzone pierwszego listopada, dawniej było obchodzone w maju. Pierwszolistopadowe święto to jedyny dzień  w roku, kiedy na cmentarzach odprawiane są msze święte, a przy grobach gromadzą się rodziny, aby powspominać swoich bliskich, którzy odeszli.

Dzień Wszystkich Świętych na jasielskich nekropoliach (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Dzień Wszystkich Świętych to również okazja do refleksji nad swoim życiem oraz moment, kiedy wielu zadaje sobie pytanie o to, do czego jesteśmy powołani. – Święto Wszystkich Świętych, to moment na wspomnienia najbliższych nam osób, które już odeszły, ale także moment na to, aby się spotkać w gronie najbliższych – rodziny, przyjaciół, z którymi może nie zawsze mamy na to zbyt dużo okazji. To czas i miejsce, kiedy właściwa hierarchia wartości na nowo układa nasze życie. To przypomnienie sobie o kruchości tegoż życia i właściwym wykorzystaniu daru czasu – mówi ks. Mariusz Godek.

Dzień Wszystkich Świętych na jasielskich nekropoliach (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Już po raz piąty na cmentarzu przy ulicy Zielonej odbywa się kwesta pod nazwą „Ratujmy zabytki Starego Cmentarza w Jaśle”, której organizatorem jest Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ulicy Zielonej. Renowacja zabytków starego cmentarza jest możliwa dzięki środkom przekazywanym przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, Miasto Jasło oraz przez Społeczny Komitet z pieniędzy zebranych podczas kwest.

Dzień Wszystkich Świętych na jasielskich nekropoliach (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Dotychczas zostały odrestaurowane cztery pomniki nagrobne: Figura św. Jana Ewangelisty z 1879 r.(2010 r.), Pieta na grobie Wojciecha Pietrzyckiego z pocz. XX w.(2011 r.), Nagrobek rodziny Kleczkowskich z poł. XIX w. (2012 r.), Pomnik nagrobny Romualda Palcha z pocz. XX w. (2013 r.).

Wieczorną galerię naszego reportera z jasielskich nekropolii przy ulicy Zielonej i Mickiewicza można zobaczyć w naszej galerii zdjęć.

Tegoroczna piąta kwesta odbywa się w dniach 1 i 2 listopada, a zgromadzone środki zostaną przeznaczone na renowację nagrobka prof. Andrzeja Karpińskiego pierwszego dyrektora jasielskiego gimnazjum i jego żony Wilhelminy z domu Stadnik.

Przemysław Janas
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
maniana
maniana
2024 lat temu

Prosze wskazac te odnowione groby dla porownania.

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x