r e k l a m a
MiastoWiadomości

Zaćmienie Księżyca w Obserwatorium Astronomicznym w Jaśle

Ponad półtorej godziny potrwa dziś zaćmienie Księżyca. Będzie dobrze widoczne w sporej części naszego kraju. Zjawisko będą mogli obejrzeć także jaślanie, korzystając z obserwatorium astronomicznego przy I LO w Jaśle. Wejścia (od ulicy Mickiewicza) dla chętnych będą o pełnych godzinach, począwszy od godziny 19-tej. Kulminacja zaćmienia nastąpi między 22.13 a 23.03.

Zaćmienie Księżyca w Obserwatorium Astronomicznym w Jaśle (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Około godz. 19.30 Księżyc lekko przygaśnie, a niespełna półtorej godziny później nastąpi częściowe, a później – o 21.22 – całkowite zaćmienie Księżyca.

Przysłoniętą cieniem Ziemi srebrną tarczę będzie można podziwiać przez ponad półtorej godziny. Najlepsze warunki geometryczne do obserwacji zaćmienia będą w południowo-wschodniej Polsce, a najgorsze w północno-zachodniej części kraju.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Ziemia i Księżyc. Wówczas cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że srebrny glob jest w stanie się w nim schować. A ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje świecić.

Kolejne całkowite zaćmienie Księżyca będzie w Polsce widoczne 28 września 2015 r.

Starostwo Powiatowe w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
arutluk
arutluk
2024 lat temu

To obserwatorium to świetna sprawa. Pięknie wyglądał Saturn z jego pierścieniem i księżycem. Nasz ziemski księżyc był słabo widoczny, może następnym razem. Oglądanie kosmosu daje człowiekowi właściwy dystans do rzeczywistośi i problemów dnia codziennego , no i do wieczności. Gratulacje dla pomysłodawców i twórców.

Zobacz także
Close
Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x