PolitykaWażne wydarzeniaWiadomości

Założenia do aktualizacji STRWP na lata 2007 – 2020 przyjęte

Jednogłośnie – 19 głosami za, przy 19 obecnych – Rada Miejska Jasła podjęła na nadzwyczajnej sesji 18 kwietnia br. uchwałę w sprawie przyjęcia stanowiska do projektu „Założeń do aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Podkarpackiego na lata 2007 – 2020”.

Założenia do aktualizacji STRWP na lata 2007 - 2020 przyjęte

W stanowisku Rada zaproponowała wprowadzenie do opracowanego przez Zarząd Województwa Podkarpackiego projektu „Założeń do aktualizacji Strategii Rozwoju Województwa Podkarpackiego na Lata 2007 – 2020” zmian i uzupełnień istotnych dla długoterminowych celów i kierunków rozwoju Miasta Jasła w świetle rozwoju województwa podkarpackiego.
Jednocześnie radni upoważnili Burmistrza Miasta Jasła do uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie aktualizacji strategii z Zarządem Związku Gmin Dorzecza Wisłoki oraz z Zarządem Powiatu Jasielskiego, a także do uzgodnienia wspólnego stanowiska z prezydentem Krosna i burmistrzem Sanoka w sprawie ujęcia w założeniach do aktualizacji strategii województwa podkarpackiego na lata 2007 – 2020 miasta Jasła, Krosna i Sanoka jako Podkarpackiego Trójmiasta posiadającego znaczenie ośrodka subregionalnego.
Podczas sesji zastępca burmistrza Jasła Antoni Pikul i kierownik Wydziału Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta w Jaśle Roman Marek przybliżyli zebranym temat. Jak wyjaśniał Antoni Pikul, w maju ubiegłego roku Samorząd Województwa Podkarpackiego podjął uchwałę o rozpoczęciu aktualizacji strategii rozwoju gospodarczego województwa. Na początku marca br. Zarząd Województwa Podkarpackiego przyjął projekt nowych założeń do aktualizacji strategii. Założenia te zostały skonsultowane z powiatami, gminami i związkami gmin, w celu zebrania opinii dotyczących założeń strategicznych.

Również w Jaśle odbyły się konsultacje w tej sprawie (Starostwo Powiatowe, Związek Gmin Dorzecza Wisłoki). Stanowisko Miasta Jasła w sprawie uwag do projektu „Założeń do aktualizacji strategii województwa podkarpackiego” przedłożone do akceptacji Radzie szczegółowo przedstawił Roman Marek, zaznaczając, że dokument ten wydziela w województwie 3 poziomy: ośrodek metropolitalny Rzeszów, ośrodki subregionalne – miasta liczące 50-100 tys. mieszkańców (Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Mielec, Przemyśl, Krosno) oraz pozostałe miasta i powiaty, które mają w przyszłości wspierać ośrodki subregionalne. W związku z tym wnioskowano o zapisanie jako jednego ośrodka subregionalnego Podkarpackiego Trójmiasta – Jasła, Krosna i Sanoka, na co zgodziły się wszystkie zainteresowane miasta.

Jedną z kluczowych dla regionu kwestii jest poprawienie dostępności komunikacyjnej regionu. Cel ten został bardzo szczegółowo ujęty w stanowisku Rady, po to aby zaznaczyć jego priorytetowe znaczenie. W poszczególnych obszarach i wyzwaniach rozwojowych wpisane zostały cele strategiczne szczególnie ważne dla Jasła i regionu jasielskiego, a obszar Kapitał Ludzki i Społeczny uzupełniono o istotne wyzwanie rozwojowe, czyli: Ochrona zdrowia. Zaproponowano również zmianę hierarchii ważności strategicznej obszarów podnosząc rangę obszarów Spójności i dostępności sieci oraz Środowisko i energetyka.

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ixi
ixi
2024 lat temu

a co z Zalewem Katy-Myscowa???

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x