Wiadomości

Zbliża się wielkie otwarcie Karpackiej Troi w Trzcinicy – znamy szczegóły

Po ponad 2,5 latach realizacji projektu budowy Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła, projektu, który od początku wzbudzał wielkie emocje i zainteresowanie, nadszedł ten najbardziej przez wszystkich oczekiwany moment – otwarcie placówki.

Otwarcie odbędzie się w pierwszy weekend lipca. Program wydarzenia został przygotowany zgodnie z przewodnią ideą towarzyszącą kolejnym podejmowanym przez muzealników działaniom, zakładającą prezentację rzeczywistości pradziejowej i wczesnośredniowiecznej w sposób jak najbardziej rzetelny, jednakże przy uwzględnieniu współczesnych standardów muzealniczych i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

W programie znalazły się przede wszystkim atrakcje związane z archeologią – impreza będzie z pewnością największym archeologicznym wydarzeniem w południowo-wschodniej części naszego kraju. Oprócz podróży do świata naszych przodków, program otwarcia Karpackiej Troi, w związku z wyjątkowością okazji, zawiera także zupełnie współczesne elementy, jednakże zawsze w jakimś stopniu znajdujące wspólny mianownik z przewodnim charakterem imprezy.

Przede wszystkim Karpacka Troja

Bez wątpienia najważniejszy w całej imprezie jest sam Skansen, który po raz pierwszy będzie można zwiedzić. Na turystów czekać będą zarówno grodzisko, zrekonstruowane wioski z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza, jak również pawilon wystawowy wraz z salą konferencyjną, w której w trybie ciągłym emitowany będzie film dokumentalny „Trzcinica – Karpacka Troja” mający swoją premierę w dniu 1 lipca 2010 r. Dla najmłodszych udostępniona zostanie „Salka Małego Odkrywcy”, w której w odpowiedni do ich wieku sposób, poznawać będą tajemnice grodziska.

Premierowo i plenerowo

Wspomniana premiera filmu dokumentalnego o grodzisku i skansenie odbędzie się w czwartek 1 lipca 2010 r. w ramach najbardziej oficjalnej części inauguracji działalności placówki. Wezmą w niej udział przedstawiciele świata nauki, kultury, polityki oraz wszystkie osoby, bez których sen o Karpackiej Troi przypuszczalnie nigdy by się nie ziścił. Organizacja osobnej części oficjalnej w przeddzień imprezy ogólnodostępnej pozwoli z jednej strony w należyty sposób wyróżnić i podziękować dobroczyńcom Skansenu, z drugiej natomiast w znacznej mierze ograniczyć część oficjalną podczas weekendowych wydarzeń.

Ogólnodostępna część  otwarcia rozpocznie się w piątkowy wieczór i noc, kiedy na placu pomiędzy pawilonem a rekonstrukcjami wiosek stanie duży dmuchany ekran, na którym prezentowane będą filmy fabularne o tematyce archeologicznej i historycznej. Publiczność będzie miała także szansę zobaczyć wspomnianą „Trzcinicę – Karpacką Troję”.  

Święto archeologii

Do Trzcinicy z całej Polski zjadą najznakomitsi odtwórcy pradziejowych i wczesnośredniowiecznych metod produkcji przedmiotów codziennego użytku, odzieży, broni, ozdób a nawet produktów spożywczych. Będą to osoby doskonale znające swój fach, gotowe odpowiedzieć na każde pytanie i udzielić indywidualnego instruktażu osobom pragnącym zmierzyć się z dawną rzeczywistością.

Ogromną atrakcją będzie obóz wojów wczesnośredniowiecznych, który rozbije się na terenie Skansenu. Zamieszka w nim ok. 200 osób, które przez dwa dni żyć będą swoim rytmem. Alejki przez niego biegnące pozwolą turystom zajrzeć do namiotów, przymierzyć zbroję wojowników czy spróbować potraw przyrządzonych w tradycyjny sposób. To miejsce tętnić będzie życiem przez cały czas trwania imprezy.

100 walczących

Po niemal 1000 lat nad Karpacką Troją ponownie unosić się będzie szczęk mieczy i dym ze stosów pogrzebowych. W sobotnie popołudnie bowiem wojowie stoczą wielką bitwę z udziałem ok. 100 walczących. Poległy w niej książę zostanie z należytymi honorami odprowadzony na stos pogrzebowy i spalony.

Archeologia na wybiegu

W programie imprezy przewidziano także niezwykły pokaz mody. Będzie to nietypowe widowisko utrzymane we współczesnej konwencji z zaaranżowanym wybiegiem. W trakcie pokazu zaprezentowany zostanie zestaw najbardziej charakterystycznych strojów oraz ozdób zarówno pradziejowych jak i wczesnośredniowiecznych. Pokazowi towarzyszyć będzie oprawa muzyczna odpowiadająca profilowi prezentowanych „kolekcji”, która stanowić będzie doskonałe uzupełnienie widowiska.

Prawdziwa historia Troi

Specjalne widowisko teatralne przygotowane zostało przez grupę teatralną Leszcze oraz Chór Soli Deo, wywodzące się z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Artyści zaprezentują swoją adaptację wielkiego dramatu grodu Priama opisanego przez Homera w „Iliadzie”. Wprawdzie przedstawienie pt. „Troja – historia prawdziwa” to występ artystów XXI wieku, jednak naznaczony duchem klasycznie greckim przejawiającym się we wspólnej grze aktorów i popisach chóru.

Galop łuczników

Pokaz jazdy konnej w wykonaniu wojów wczesnośredniowiecznych, połączonych z prezentacją posługiwania się łukiem przez walczących jeźdźców zaplanowano na niedzielne popołudnie. Kilkudziesięciominutowy pokaz wypełni seria niezwykłych i zapierających dech w piersiach ewolucji, skoków i układów charakterystycznych dla ataku wczesnośredniowiecznej jazdy. 

Kulinarna podróż do przeszłości 

Na amatorów nietypowych doznań kulinarnych czeka spora niespodzianka. Na terenie Skansenu serwowane będą potrawy charakterystyczne dla epoki wczesnego średniowiecza.  Dostępne będą one dla turystów przez całą imprezę, jednak szczególne zaproszenie dotyczy Biesiady Piastowskiej, w menu której znalazły się m.in. jagnię pieczone, bigos i tradycyjny kwas chlebowy.

Bardzo interesująco zapowiadają się pokazy kulinarne w wykonaniu specjalnego wysłannika z Hellady, ambasadora kuchni greckiej w Polsce – Theofilosa Vafidisa, znanego m.in. z udziału w programach „Europa da się lubić”, „Kawa czy herbata” oraz „Pytanie na śniadanie”. Z Theo spotkać się będzie można dwukrotnie – za pierwszym razem przygotuje on potrawę inspirowaną kuchnią epoki brązu okresu wielkiej wojny trojańskiej, za drugim natomiast zmierzy się ze sztuką kulinarną Słowian, której własną wizję opartą na składnikach dostępnych we wczesnym średniowieczu przygotuje na oczach widzów.

Dwa oblicza muzyki

Impreza otwarcia Karpackiej Troi to doskonała okazja do spotkania z dwoma obliczami muzyki – z rekonstrukcją dawnych dźwięków przy pomocy pradawnego instrumentarium oraz z całkiem współczesnymi rytmami. W ten sposób część „koncertowa” otwarcia wpisze się w ideę, która towarzyszyła powstaniu Karpackiej Troi, zakładającą połączenie historii ze współczesnością. Na scenie bowiem zaprezentują się zespoły odtwarzające muzykę epoki wczesnego średniowiecza – Tryzna i Scandicus – oraz wykonujące tradycyjną muzykę ludową – Trzcinicoki. Współczesne brzmienia usłyszeć będzie można podczas dwóch koncertów. W klimaty etno-jazzu zabierze widownię zespół Neurasja, jeden z najznakomitszych wykonawców tego typu muzyki w Polsce. Wyjątkowym wydarzeniem będzie koncert 

Gościa specjalnego

imprezy otwarcia Karpackiej Troi i głównej gwiazdy – Pati Yang – niezwykle utalentowanej polskiej artystki na stałe mieszkającej i tworzącej w Londynie. Pati w swoim dorobku ma trzy znakomite solowe płyty oraz udział w duecie FlyKKiller. Jej głos usłyszeć można także w kilku wielkich hollywoodzkich produkcjach m.in. „Buffallo Soldiers”, „Co z oczu to z serca”, „Ocean’s Eleven: Ryzykowna Gra”, „Ocean’s Twelve: Dogrywka” oraz w jednej z przygód Agenta 007 – „Jutro nie umiera nigdy”.

Impreza otwarcia Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja będzie wyjątkową wędrówką do świata naszych przodków. Wyjątkową, gdyż w wielu miejscach ocierającą się o dzień dzisiejszy i nowoczesność. To niespotykane dotychczas nigdzie połączenie wyznaczające nowy kierunek dla placówek tego typu. Tętniący życiem obóz wojów, najznakomitsi odtwórcy dawnego rzemiosła, rekonstrukcja wielkiej bitwy, kulinarna podróż w czasie, dźwięki epoki wczesnego średniowiecza, a także plenerowe kino oraz całkiem współczesne gwiazdy estrady… Nic dodać, nic ująć.

Impreza organizowana jest przez Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Muzeum Podkarpackie w Krośnie.

Impreza otwarcia Skansenu Karpacka Troja będzie imprezą bezpłatną. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem imprezy. Wszelkie informacje dla turystów publikowane będą na bieżąco na stronie internetowej Skansenu pod adresem www.karpackatroja.pl, której nowa odsłona dostępna będzie jeszcze przed końcem maja.

Patronaty medialne nad imprezą – Wirtualna Polska, Gazeta Wyborcza, Focus Historia, Archeologia Żywa, TVP Rzeszów, Radio Rzeszów, Krosno24.pl, Jaslo4u, Jaslonet.pl, Odyssei.com, Nowe Podkarpacie oraz Vip Biznes&Styl

Sponsor imprezy – Karpacka Spółka Gazownictwa

Sponsor Skansenu – Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło

Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja

– – –
Program Imprezy Otwarcia Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy 2-4 Lipca 2010 r.

Piątek / Sobota 2/3.07.2010 r. – Filmowy Wieczór i Noc Pod Gwiazdami

18.30 – 02.00 Plenerowy pokaz filmów dokumentalnych / fabularnych poruszających tematykę archeologiczną oraz historyczną
 
W programie:
18.30-19.15 – „Trzcinica – Karpacka Troja”
19.15-21.15 – „Asterix i Obelix – Misja Kleopatra”
21.15-00.00 – „Troja”
00.00-02.00 – „300”
 

Sobota, 3.07.2010

10.00 – uroczyste otwarcie Skansenu dla zwiedzających
10.45 – opowieść wokalno-taneczna o stworzeniu świata
11.30 – „Troja – historia prawdziwa” – przedstawienie teatralne w wykonaniu grupy teatralnej Leszcze i chóru Soli Deo
12.30 – koncert kapeli Trzcinicoki
14.00 – Archeolog kulinarny Theo Vafidis – odsłona pierwsza – epoka brązu
15.30 – Pokaz pradziejowej mody
17.30 – Rekonstrukcja wielkiej bitwy wojów wczesnośredniowiecznych wraz z obrzędem pogrzebowym poległego księcia
19.00-22.00 – Koncert
– o od 19.00 – wejście
– o 19.15 – Scandicus (muzyka epoki średniowiecza)
– o 20.00-20.30 – przerwa
– o 20.30-21.30 – Pati Yang

10.00-17.30 – Przez cały czas prezentacje stałe w wykonaniu rzemieślników: krzemieniarstwo, rogownictwo, garncarstwo, barwienie tkanin, bursztyniarstwo, skórnictwo, wytop żelaza, kowalstwo, filcownictwo, warzenie soli, bicie monet, konserwacja zabytków archeologicznych, bartnictwo, strzelanie z łuku, bednarstwo, wikliniarstwo.

10.00-19.00 – Zwiedzanie wystawy stałej w pawilonie

10.00-19.00 – Zwiedzanie grodziska

10.00-16.15 – Zwiedzanie rekonstrukcji wiosek na terenie parku archeologicznego

Od 10.00 – Zwiedzanie obozu wojów wczesnośredniowiecznych

Cyklicznie – konkursy i zabawy dla dzieci oraz konkursy dla publiczności
 

Niedziela, 4.07.2010
 
10.00 – otwarcie drugiego dnia festynu
10.30 – opowieść wokalno-taneczna o stworzeniu świata
11.00 – finały konkursów 1
13.15 – koncert zespołu Tryzna (muzyka epoki średniowiecza)
13.15 – finały konkursów 2
14.00 – Archeolog kulinarny Theo Vafidis – odsłona druga – wczesne średniowiecze
15.45 – Pokaz jazdy konnej
16.30-18.30 – Biesiada Piastowska
18.45-19.45 – Koncert Zespołu Neurasja

10.00-16.00 – Przez cały czas prezentacje stałe w wykonaniu rzemieślników: krzemieniarstwo, rogownictwo, garncarstwo, barwienie tkanin, bursztyniarstwo, skórnictwo, wytop żelaza, kowalstwo, filcownictwo, warzenie soli, bicie monet, konserwacja zabytków archeologicznych, bartnictwo, strzelanie z łuku, bednarstwo, wikliniarstwo.

10.00-18.00 – Zwiedzanie wystawy stałej w pawilonie;

10.00-18.00 – Zwiedzanie grodziska

10.00-16.15 – Zwiedzanie rekonstrukcji wiosek na terenie parku archeologicznego

Od 10.00 – Zwiedzanie obozu wojów wczesnośredniowiecznych

Cyklicznie – konkursy i zabawy dla dzieci oraz konkursy dla publiczności

– – –
Czytaj więcej:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
natalia
natalia
2024 lat temu

A na otwarciu będzie Kaczyński,który rozgoryczony porażką wyborczą już w pierwszej turze, będzie pluł jadem na prawo i lewo.

ciekawy
ciekawy
2024 lat temu

a wstęp ile kosztuje??

ixi
ixi
2024 lat temu

nie robcie sobie jaj z ludzi i Podkarpacia!!!:mad:

ixi
ixi
2024 lat temu

Partacka Troja za 12 mln i bez drogi! :no: Zaiste fantastyczne osiagniecie:no::yes:

ELKA
ELKA
2024 lat temu

a WÓJT NAWET DROGI NIE ZROBIŁ -WSTYD.

karpacka troja
karpacka troja
2024 lat temu

wstęp bezpłatny

pavlo
pavlo
2024 lat temu

a ile osob znajdzie tam prace, jak odbywalo sie rekrutowanie pracownikow do tego miejsca. dlaczego nie bylo ani slowa w PUP jaslo?

student arch
student arch
2024 lat temu

a ile wg. ciebie jest w jaśle ludzi z wykształceniem związanym z archeologią czy muzealnictwem. sam sobie odpowiedz na to pytanie.opiekunem tego muzeum jest muzeum w krosnie, wiec pewnie oferty były w PUP krosno.

przejęta
przejęta
2024 lat temu

A KIEDY POŚWIĘCENIE ?????I KTO POŚWIĘCI I ZA ILE ????????,czyżby tam mieszkali poganie ???

msi
msi
2024 lat temu

Świetny koncert Pati Yang

lupus
lupus
2024 lat temu

Tam już pracują pavlo , tyle tylko że wszyscy to są ludzie z układów i nie ma najmniejszych szans na pracę dla przęciętniaków ,tam rzadzi Garncarski a on to miejsce ttraktuje jak własne prywatne ranczo , zapomnijcie ludzie o pracy i nie pytajcie bo szkoda zdrowia chyba że jestes zięciem Wójta naprzykład to oki :yes::yes::yes:

styska
styska
2024 lat temu

nie było ogłoszeń pracy ani na pup jasło, ani krosno, a jak pytałam się w muzeum w krośnie o pracę w karpackiej troi, to nie uzyskałam żadnej odpowiedzi

zak do lupus
zak do lupus
2024 lat temu

Dzięki za trafny komentarz.

pavlo
pavlo
2024 lat temu

tak myslalem, tam juz z gory ustaleni ludzie pracuja. i jak tu w jasle po studiach zostac?
nie mowie o archeolgii czy historii ale ogolnie po kazdych studiach :/

msi
msi
2024 lat temu

W Jaśle nie w Jaśle, teraz i w Krakowie cudów z pracą nie ma.

evil
evil
2024 lat temu

Koledzy Podania ludzie składali już tam 1.5 roku temu kto się interesował troją to wiedział gdzie się udać na rozmowę a nie czekał aż pojawią się oferty w Urzędzie Pracy
I na pewno nikt bez odpowiednich kwalifikacji do troi się nie dostał a zięć wójta musi byc po archeologii albo turystyce żeby tam pracować

Back to top button
16
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x