JDKKultura

25. Konkurs Kolęd i Pastorałek w JDK: Na nutę kantyczek

„Kolęda na dzwonkach”, „Witaj gwiazdko złota”, „Kanyześ Jezusie malućki”, „Dziś nadzieja rodzi się”, „Koncert na święta”, „Hola, hola”, to niektóre z utworów wykonanych przez laureatów jubileuszowego – 25. Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”, którego koncert finałowy, połączony z ceremonią wręczania nagród, odbył się w sobotę, 11 stycznia br., w Jasielskim Domu Kultury. Występy laureatów poprzedził bożonarodzeniowy recital piosenkarski Beaty Bednarz.

Honorowymi patronami wydarzenia byli tradycyjnie: Burmistrz Miasta Jasła i Ksiądz Dziekan Dekanatu Jasło Wschód, a głównym sponsorem Sieć Sklepów MPM.

Podczas koncertowej gali, historię organizowanego od ćwierćwiecza przez JDK konkursu w telegraficznym skrócie przedstawiła Helena Gołębiowska, p.o. dyrektora tej instytucji. Jak powiedziała, pierwszy konkurs odbył się w 1995 r. a uczestniczyło w nim 33 wykonawców z Jasła i najbliższych okolic. Stopniowo impreza rozrastała się: przybywało młodych wokalistów z coraz odleglejszych miejscowości w województwie. Obecnie zgłaszają się chętni z kilku województw. Po wstępnych eliminacjach organizowane są w JDK przesłuchania około 100 tzw. podmiotów wykonawczych (soliści, duety i zespoły) w kilku kategoriach wiekowych. – Mamy wykonawców począwszy od Leżajska, Przeworska, przez Rzeszów, Sanok, Tarnów, Kraków, Nowy Sącz – wyliczała H. Gołębiowska. – Przez 25 edycji naszego konkursu przewinęło się około 10 tysięcy wykonawców.

Przesłuchania 25. konkursu odbyły się 17 i 19 grudnia 2019 r. Wykonawców z młodszych grup wiekowych oceniło jury w składzie: Elżbieta Bukowiec (skrzypaczka, nauczycielka PSM I st. w Jaśle), Jolanta Jaracz (muzyk, nauczycielka SOSW w Jaśle), Sławomir Gołębiowski (folklorysta, instruktor merytoryczny JDK Jasło), a ze starszych grup wiekowych: Beata Bednarz (wokalistka, trenerka impostacji i emisji głosu), Magdalena Skubisz (wokalistka, nauczycielka emisji głosu), Bartosz Gałązka (folklorysta, miłośnik i znawca muzyki ludowej).

Do udziału w koncercie finałowym „Na nutę kantyczek” 2020 zostali zaproszeni soliści: Pola Solarczyk (MDK – Dom Harcerza, Kraków), Aleksandra Kędra (MDK Rzeszów), Lena Orzechowska (przedszkole), Aleksandra Leśniak (JDK), Dawid Wojnarowicz (JDK), Maksymilian Stalec (MDK Rzeszów) oraz zespoły: „Wesołe iskierki”, „Wokalny” Szkoły Podstawowej w Szebniach, „Tarnina”, „Fermatki”, „Makagigi” i „Pastuszków trio”.

Integralną częścią gali finałowej była – jak zwykle – ceremonia wręczania nagród. W tym roku były to anioły autorstwa Katarzyny Gądek-Smyki i Bartłomieja Smyki ufundowane przez organizatorów konkursu oraz nagrody rzeczowe i pieniężne ufundowane przez Sieć Sklepów MPM, a wręczali je: zastępca burmistrza Jasła Elwira Musiałowicz-Czech, ks. dziekan Zbigniew Irzyk oraz właściciele MPM Mirosław Prucnal i Maria Kokoczka.

Swoistą klamrą spinającą jubileuszową galę JDK-owskich „kantyczek” była Beata Bednarz, wokalistka o niepowtarzalnej barwie i skali głosu, która na początku – z akompaniamentem Doroty Zaziąbło – wystąpiła w recitalu, prezentując wiązankę utworów z różnych lat, nawiązujących do świąt Bożego Narodzenia, a na zakończenie razem z wszystkimi laureatami i gośćmi wykonała tradycyjną kolędę „W żłobie leży”, wprowadzając do niej refren w stylu gospel. Innowacja przypadła do gustu zwłaszcza młodszej części uczestników koncertu.

Oczywiście nie obyło się bez gratulacji, podziękowań i życzeń dla występujących, ich nauczycieli i rodziców, jak również publiczności oraz wszystkich zaangażowanych w przygotowanie konkursu i finałowego koncertu, a szczególnie dla inicjatorki i głównej organizatorki tej imprezy Ewy Grzebień. Złożyli je: Elwira Musiałowicz-Czech, ks. Zbigniew Irzyk i Helena Gołębiowska.

Ostatnim akcentem tego ciepłego, niemal rodzinnego spotkania w bożonarodzeniowym klimacie, prowadzonego przez Helenę Gołębiowską i Piotra Chojeckiego, było błogosławieństwo, którego wszystkim udzielił ks. Zbigniew Irzyk.

JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x