JDKKultura

60. OKR: recytatorki JDK w zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego

Pola Gołębiowska (reprezentantka ZS nr 4 w Jaśle – ekonomik) i Katarzyna Bolek (recytatorka Jasielskiego Domu Kultury) w kategorii recytacji oraz Aleksandra Momola (LO w Dębicy) w kategorii poezji śpiewanej zostały zakwalifikowane do eliminacji wojewódzkich 60. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Przesłuchania konkursowe na etapie rejonowym odbyły się 22 kwietnia br. w Jasielskim Domu Kultury

60. OKR: recytatorki JDK w zakwalifikowały się do etapu wojewódzkiego
Ten najstarszy, prestiżowy konkurs w Polsce organizowany jest przez Towarzystwo Kultury Teatralnej i adresowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osób starszych. Warunkiem udziału w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim jest przygotowanie repertuaru nie prezentowanego we wcześniejszych edycjach OKR. Konkurs prowadzony jest w drodze wielostopniowych eliminacji: środowiskowych, miejskich i powiatowych, a następnie wojewódzkich, spośród których komisja konkursowa wyłania czołówkę do finału ogólnopolskiego.
60-tą edycję w Jaśle oceniało jury w składzie: Jolanta Nord, aktorka, wiceprezes Towarzystwa Kultury Teatralnej w Rzeszowie, Danuta Pado, instruktor teatralny z Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie oraz Ewa Grzebień, instruktor muzyki z Jasielskiego Domu Kultury. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników panie zakwalifikowały do etapu wojewódzkiego dwie recytatorki, reprezentujące jasielskie środowisko oraz licealistkę z Dębicy.
Pola Gołębiowska i Katarzyna Bolek wezmą udział w eliminacjach wojewódzkich w rzeszowskim WDK, 29 kwietnia br., natomiast Aleksandra Momola zaprezentuje się w przemyskim Centrum Kultury 24 kwietnia br.
***
Autorem idei Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego był Jerzy Mikke. Do pierwszej edycji OKR, która odbyła się w 1953 roku i poświęcona była twórczości Adama Mickiewicza przystąpiło 10 tysięcy uczestników. Po 30 latach było ich już ponad 3 mln, a wśród nich miłośnicy słowa, literatury, mieszkańcy wielkich miast i małych wiosek, studenci, robotnicy, żołnierze, nauczyciele, licealiści i emeryci. Mimo wielu przemian, konkurs przetrwał do dziś i wciąż przyciąga rzesze miłośników słowa pisanego.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x