KulturaMBP

Abstrakcje i pejzaże w JDK

Prace malarskie Henryka Wichniewicza z okazji 40-lecia jego działalności artystycznej można obejrzeć do końca czerwca br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Wśród kilkudziesięciu płócien znajdują się przede wszystkim abstrakcje oraz pejzaże.

Abstrakcje i pejzaże w JDK
– Henryk jest tak samo utalentowany w malarstwie, jak i na niwie teatralnej. Bardzo dobrze się sprawdza jako reżyser i jako pedagog dlatego, że ma na swoim koncie wykształcenie reżysersko – pedagogiczno – bibliotekarskie – powiedziała podczas uroczystego wernisażu Helena Gołębiowska, wicedyrektor Jasielskiego Domu Kultury.
Abstrakcje i pejzaże w JDK
Henryk Wichniewicz jest absolwentem Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Rzeszowie. Przez ponad 20 lat prowadził w Krośnie teatr dziecięcy. W tym czasie wystawił 18 premier, zagrał ponad 300 przedstawień w około 30 miejscowościach Podkarpacia i kraju dla blisko 90 tysięcy młodych widzów. Jego drugą pasją jest malarstwo. – To moje drugie ja, gdzie jestem sam na sam z czystym płótnem. To przeciwieństwo teatru, gdzie pracuje się z kimś, w moim przypadku z młodzieżą czy studentami – podkreśla artysta.
Abstrakcje i pejzaże w JDK
W swojej karierze artystycznej miał kilkanaście wystaw indywidualnych, uczestniczył także w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych, zarówno w kraju jak i za granicą oraz wielu plenerach, do których ma wyjątkowy sentyment. – Każdy plener to wspaniałe spotkanie, bo tam są tylko ludzie, których pasją jest malarstwo. Od rana do wieczora mówi się tylko o plamie, kolorze, pędzlu. Ktoś w tym towarzystwie, w pewnym momencie może poczuć się bardzo obco – mówi Henryk Wichniewicz.
Abstrakcje i pejzaże w JDK
W Galerii JDK znajdują się pejzaże i abstrakcje oraz coś, co artysta nazywa opowieścią literacką. Jak sam przyznaje, inspiracją i natchnieniem do malowania pejzaży jest miejsce, gdzie mieszka czyli Bieszczady.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x