KulturaMBP

Archeolog musi być uważny – spotkanie z profesorem Karolem Myśliwcem

15 lutego 2018 r. prof. Karol Myśliwiec zaprosił nas do Egiptu – świata, którego jest odkrywcą i obserwatorem od 50 lat. Organizatorem spotkania była Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle.

Archeolog musi być uważny – spotkanie z profesorem Karolem Myśliwcem
Archeolog musi być uważny – spotkanie z profesorem Karolem Myśliwcem
Profesor Karol Myśliwiec jest jaślaninem, światowej sławy archeologiem, wieloletnim dyrektorem Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Od 1987 r. prowadzi badania w Sakkarze.
Odkrywanie tajemnic drugiego człowieka jest moją pasją – mówił w filmie z cyklu „Małe miasto wielkich ludzi”, który obejrzeliśmy na początku spotkania. Film zrealizowała TV Obiektyw na zlecenie Miasta Jasła. Pamiątkową płytę z filmem wręczył Profesorowi Ryszard Pabian, Burmistrz Miasta Jasła, dziękując za nieustające powroty do jasielskich korzeni. Profesor podkreślił, że Gądki ze swoją tajemniczością, ruinami i zabudowaniami z lat powojennych to umiłowana część miasta, która od młodości rozbudzała jego wyobraźnię.
Karol Myśliwiec jest wielkim mówcą i bystrym obserwatorem. O Egipcie mówił z miłością i wielką troską o losy kraju. Zapytany o to czy społeczeństwo egipskie zmieniło się na przez czas jego pobytu, odpowiedział: Człowiek i jego namiętności są niezmienne. Za przykład podał tzw. snobizm nekropoidalny, kiedy to jeden z dostojników chciał być pochowany w grobie przechodnim Aleksandra Wielkiego.
Za swoje najbardziej spektakularne i ważne dla świata archeologicznego uważa wykopaliska w Tell Atrib, gdzie znaleziony przez Polaków materiał wykopaliskowy stał się punktem wyjścia do przedatowania niektórych eksponatów w światowych muzeach.
Archeolog musi publikować szybko i w wielu językach, by o postępach w pracach dowiedział się cały świat. W cenie jest też uważność i kontekst historyczny, który czasem prowadzi do zaskakujących wniosków i wielkich odkryć – mówił.
Dowiedzieliśmy się też, dlaczego to Tutanchamon jest w powszechnej świadomości najbardziej znanym faraonem oraz dlaczego nie należy używać metody sejsmicznej w badaniach archeologicznych. Profesor z żalem przyznał, że jego praca w dużej mierze polega na zdobywaniu środków i poszukiwaniu sponsorów na kolejne ekspedycje.
Tych, którzy nie mogli wziąć udziału w spotkaniu zachęcamy do lektury najnowszej książki profesora „W cieniu Dżesera” (2016), pełnej ciekawych anegdot, dostępnej w MBP w Jaśle.
Miejska Biblioteka Publiczna składa podziękowania dla Jasielskiego Domu Kultury za użyczenie sali multimedialnej i pomoc w przeprowadzeniu spotkania oraz dla Pana Tomasza Kasprzyka za udostępnienie fotografii Profesora.
MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x