Kultura

Arteterapeutyczna środa w Bibliotece Pedagogicznej w Jaśle

5 września był wyjątkowym dniem dla Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle. Tego dnia biblioteka stała się miejscem plastykoterapii dla czytelników i nie tylko dzięki współzałożycielce Fundacji Wspomagania Inicjatyw i Przedsięwzięć Społecznych „Przekraczamy Horyzonty” arteterapeutce z Krakowa Milenie Trybuś, która w ramach „Galerii twórczości artystycznej nauczycieli” wygłosiła wykład oraz przeprowadziła warsztaty arteterapeutyczne dla dzieci i młodzieży.

Arteterapeutyczna środa w Bibliotece Pedagogicznej w Jaśle
Nadmienić warto, że Prelegentka jest z wykształcenia socjologiem, pedagogiem, jest także współautorką książki „Wakacje z piratami” (program kolonijny) oraz kierownikiem świetlicy środowiskowej w Krakowie.
O godzinie 10:30 w placówce odbyły się warsztaty „Przygoda z wyobraźnią” dla dzieci z klasy III „b” z Zespołu Szkół Miejskich nr 4 w Jaśle. Prowadząca wykorzystała w zajęciach metodę drzewa afirmacji, dzięki której człowiek ma wgląd w swoje wnętrze. Ponadto metoda ta pozwala na dowartościowanie jednostki, a także pokazuje jej mocne strony. 27 uczniów z wielkim zaangażowaniem włączyło się w ćwiczenia terapii malarskiej. W wyniku tego powstały bardzo ciekawe prace. Warsztaty te pomogły także dzieciom znaleźć pozytywne cechy w sobie oraz wzmocnić poczucie własnej wartości w grupie. Ważne w arteterapii jest również to ,że prace twórcze nie podlegają ocenie, one wyrażają daną osobę lub jej emocje.
Wykład Mileny Trybuś „Arteterapia – sztuka, która uczy, bawi, leczy” odbył się o godzinie 13:00 i obejmował podstawowe wiadomości o arteterapii, a także informacje o wykorzystaniu jej w pracy z dziećmi chorymi na anoreksję. Ubogaceniem wykładu była prezentacja multimedialna. Prelegentka wspomniała także o Fundacji i jej projektach. Pod koniec prelekcji arteterapeutka przeprowadziła krótkie ćwiczenie aroterapeutyczne dla zgromadzonych gości.
Po wygłoszeniu wykładu Milena Trybuś poprowadziła warsztaty „Twórcza przestrzeń” dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych i studentów. W warsztatach wzięło udział 8 osób. Uczestnicy podczas ćwiczeń mogli się np. dowiedzieć, jak są postrzegani przez innych i zweryfikować to ze swoim rzeczywistym wizerunkiem.
Na podkreślenie zasługuje również fakt, że w wykładzie i warsztatach wzięli udział m.in. członkowie „Koła Miłośników Galerii Twórczości Artystycznej Nauczycieli”, które prężnie działa przy Bibliotece Pedagogicznej w Jaśle.
Grażyna Jędryczka i Daniel Korczykowski

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
czytelnik
czytelnik
2024 lat temu

Bardzo pomogły mi te warsztaty z panią Mileną. Serdecznie dziękuję Bibliotece i prowadzącej.

Karola
Karola
2024 lat temu

Pani Pedagog z powołania 🙂 Założę się, że zajęcia były ciekawe. Interesującą metodę zastosowałaś, nie słyszałam wcześniej o takiej. Pozdrawiam!

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x