r e k l a m a
JDKKultura

Atrakcje Pogórza Ciężkowickiego

Jasielski Oddział PTTK wspólnie z Klubem Kulturalno-Turystycznym Jasielskiego Domu Kultury przygotował – w sobotę, 22 czerwca br. (wyjazd sprzed JDK o godz. 8.00, powrót około godz. 19.00) – wycieczkę w najciekawsze okolice Pogórza Ciężkowickiego. Trasa prowadzić będzie przez: Ciężkowice, Kąśną Dolną, Bobową i Łużną.

Uczestnicy wycieczki zobaczą najatrakcyjniejsze turystycznie i kulturowo zakątki Pogórza Ciężkowickiego. W Ciężkowicach zwiedzą Rezerwat „Skamieniałe Miasto”, miejsce pełne magicznego uroku, w którym ożywają dawne legendy i pojawiają się zapomniane postacie. Rezerwat jest przykładem tzw. skalnego miasta, czyli skał o różnych kształtach zgrupowanych na niewielkiej powierzchni. Każda z występujących tu form skalnych ma swoją nazwę, a bardzo często – również legendę, tłumaczącą sposób jej powstania i wygląd.

W leżącej w pobliżu Ciężkowic Kąśnej Dolnej wycieczkowicze obejrzą zespół parkowo-dworski, który w latach 1897-1903 należał do wielkiego patrioty, kompozytora, pianisty i polityka Ignacego Jana Paderewskiego. W zbudowanym w stylu secesyjnym dworku Paderewskiego, znajdują się związane z nim pamiątki i dokumenty.

Położona w pow. gorlickim nad rzeką Białą Bobowa jedną z nielicznych miejscowości w Polsce, w których wyrabia się koronki metodą klockową. Od 2000 r., w pierwszej dekadzie października, w miasteczku tym odbywa się Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej, na którym można oglądać rękodzieła z różnych krajów Europy, również eksponaty muzealne. Atrakcją całoroczną Bobowej są zabytki: dwór Długoszowskich z XVII w. zwany zamkiem, kościół parafialny Wszystkich Świętych, kościół cmentarny pw. św. Zofii, kapliczka na rynku, synagoga i cmentarz wojenny nr 133 z I wojny światowej.

Ostatnim miejscem, które zwiedzi grupa turystów z Jasła będzie kolejny cmentarz wojenny z I wojny światowej – nr 123 w Łużnej – Pustkach. Jest to jeden z ponad 400 zachodnio-galicyjskich cmentarzy wojennych zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie.

Koszt uczestnictwa w wycieczce wynosi 65 zł, dla członków PTTK i młodzieży do lat 16 – 60 zł. Uwzględnia się 10 proc. zniżki dla Zasłużonych Honorowych Dawców Krwi oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Cena obejmuje: przejazd autokarem, ubezpieczenie NNW, usługę przewodnika oraz parkingi. Koszt wycieczki nie uwzględnia wstępów do zwiedzanych obiektów. Bilety wstępu do zwiedzanych obiektów płatne dodatkowo około 18 zł.

Uwaga! obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne. Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia na wycieczkę wraz z wpłatą prosimy kierować do PTTK w Jaśle ul. Floriańska 15 (poniedziałek – piątek w godz. 9.00 – 17.00). Informacji w JDK udziela Elżbieta Ruszała, telefon: 514-284-625. Organizator zastrzega sobie prawa zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników.

JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x