KulturaMBP

Autorka "Dziewczyny z zapałkami" gościem MBP w Jaśle

Anna Janko w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle
Zaprasza 22 listopada 2010 r. o godz. 12.00 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na spotkanie autorskie z Anną Janko.
Anna Janko – poetka, pisarka, krytyk literacki. Finalistka nagrody literackiej Nike 2001. Współpracowała z wrocławskim miesięcznikiem „Odra”, II programem Polskiego Radia, czasopismem „Pani”, a obecnie ze „Zwierciadłem”.
Ważniejsze tomy wierszy: „Wykluwa się staruszka”, „Koronki na rany”, „Zabici czasem długo stoją”, „Świetlisty cudzoziemiec”. Za książkę „Dziewczyna z zapałkami” wydaną w 2007 r. autorka otrzymała Nagrodę Literacką im. Wł. Reymonta i była nominowana do Nagrody Mediów Cogito. Jej ostatni tomik wierszy „Wiersze z cieniem” został wydany w 2010 r. Prowadzi swój blog www.annajanko.pl
Anna Janko dziesięć lat kazała czekać swoim czytelnikom na nową książkę poetycką. „Wiersze z cieniem” to trzydzieści trzy utwory, niby nie dużo, ale jak wiadomo poezję nie mierzy się liczbami. Czas pracował na korzyść autorki. Jej wiersze brzmią świeżo i przekonują, niezależnie od tego, czy są pisane długą frazą, czy stylizowane na poezję ludyczną, naiwną…- fragment recenzji Grzegorza Kozery
W swojej powieści znakomita poetka Anna Janko udowodniła, że poezja może być świetną szkołą prozy. Autorka ma niezwykłą zdolność do zaklinania rzeczywistości w słowo, i przekładania jej na myśl. Czuje się pokrewieństwo z Sylwią Plath, w podobny sposób język Janko działa na nasze zmysły. Główna bohaterka, postać z krwi, kości i ciała, przeżywa kryzys małżeński. To piękna opowieść o tym, jak poprzez twórcze życie można podnieść się z upadku i zyskać prawdziwą wolność.. – tak Krystyna Kofta rekomendowała „Dziewczynę z zapałkami”.
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy”, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem objęły: VIA – Katolickie Radio Rzeszów i TV Obiektyw.
MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x