KulturaMBPWażne wydarzenia

Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle aktywnie włączyła się do kampanii „Biblioteka – miejsce bezpiecznego Internetu”. Inicjatorami kampanii, która potrwa do 21 maja 2012 r. są: Fundacja Dzieci Niczyje, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Microsoft.

(Fot. Radim Strojek/Shutterstock.com)
Internet daje swobodny dostęp do informacji, wiedzy i kultury, ale może być także źródłem zagrożeń, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie młodych osób do korzystania z sieci – wykształcenie u nich właściwych nawyków i bezpiecznych zachowań w Internecie. W ramach kampanii bibliotekom publicznym została udostępniona platforma e-learningowa, na której znajdują się multimedialne pakiety edukacyjne. Są to kursy e-learningowe bezpiecznego korzystania z Internetu:
” 3…2…1 Internet” dla uczniów klas IV-VI wykorzystujące kreskówki i inne formy edukacji przez zabawę. Morał płynący z każdego odcinka prezentowany jest przez kierowcę rajdowego Krzysztofa Hołowczyca.
„W Sieci” dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych, przedstawiające zagadnienia bezpieczeństwa w Internecie w konwencji talk-show. W roli prowadzącej program występuje piosenkarka Ewa Farna.
Kursy prezentują takie zagadnienia, jak:
cyberprzemoc – jak uniknąć nękania lub szantażowania przy użyciu Internetu,
kontakty online – jak bezpiecznie zawierać znajomości w Internecie,
ochrona prywatności – o możliwych konsekwencjach umieszczania w Internecie zbyt wielu informacji na swój temat,
poszanowanie własności intelektualnej,
uzależnienie od Internetu.
Biblioteka umożliwi dzieciom ukończenia takiego kursu przy użyciu komputerów w bibliotece. Natomiast młodzież może przejść kurs samodzielnie.
Wszystkich zainteresowanych udziałem w kursie zapraszamy do biblioteki.
MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x