KulturaMBP

Co nowego w Sieci? Dzień Bezpiecznego Internetu w MBP Jasło

Wyszukiwanie informacji, wirtualne spacery jasielskimi ulicami, kodeks bezpiecznego Internauty – za nami obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. 11 lutego 2014 r. spotkaliśmy się z czytelnikami, żeby odkrywać jak bezpiecznie i ciekawie korzystać z możliwości Internetu.

Co nowego w Sieci? Dzień Bezpiecznego Internetu w MBP Jasło
Seniorzy i osoby dorosłe podczas warsztatów „Poznaj, korzystaj, twórz!” poznali podstawy obsługi komputera i Internetu. Uczestnicy uczyli się jak wyszukiwać informacje, sprawdzać np. rozkłady jazdy czy aktualne wydarzenia z regionu i świata. Była też okazja do sprawdzenia map i odszukania swoich domów dzięki aplikacji Google Maps. Niesamowite, że dzięki Internetowi mogę zobaczyć miejsce, w którym kiedyś mieszkałam – powiedziała jedna z uczestniczek.
Uczniowie szkół licealnych wzięli udział w spotkaniach „Lekcja bezpieczeństwa” i „Otwarte zasoby – otwarte umysły!” dzięki którym dowiedzieli się jak uniknąć zagrożeń w Sieci, których informacji o sobie nie powinno się udostępniać on-line i czym są oraz jak korzystać z otwartych zasobów internetowych. Młodzi ludzie przygotowali również projekty kampanii społecznych dotyczących bezpieczeństwa w Internecie i twórczego korzystania z otwartych zasobów. Nasza kampania dotyczy korzystania z serwisów społecznościowych. Hasło „Nie znasz – odrzuć” ma zachęcać do rozsądnego zawierania znajomości w Internecie z osobami, których nie znamy realnie – opowiadała Ania, uczestniczka spotkania.
Najmłodsi czytelnicy spotkali się w Klubie Sieciaka, gdzie czekały na nich kreskówki edukacyjne z cyklu „Zuźka i Tunio poznają Internet”, quiz sprawdzający wiedzę z zakresu Internetu i konkurs Sztuka szukania. Mali Internauci dowiedzieli się czym jest Internet, jak działają wyszukiwarki internetowe i poczta elektroniczna oraz jak wybrać bezpieczne hasło i login. Internet to sieć komputerów połączonych ze sobą – relacjonował Kuba – dzięki niemu można wysyłać listy, znajdować informacje, rozmawiać z innymi.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x